هرآنچه باید درمورد یک آژانس گردشگری خوب بدانید

مقدمه

در زمان‌های گذشته افراد هنگام فرا رسیدن تعطیلات همواره دچار سردرگمی شده و قادر به برنامه‌ریزی مناسب برای سفر خود نبودند. معمولا بزرگترین دغدغه آن‌ها در این زمینه عدم توانایی در انتخاب یک مکان دیدنی مناسب و تهیه بلیت می‌باشد. دغدغه‌ای که در ایام تعطیل و تابستان رنگ و بویی بیشتر گرفته و همین امر آن‌ها را از رفتن به سفر منصرف کرده است. امروزه به لطف اینترنت و پیشرفت خدمات، مراکزی تحت عنوان آژانس مسافرتی با خدمات فوق‌العاده خود توانسته این مشکل را برطرف کند و با داشتن اطلاعاتی وسیع در خصوص مکان‌های دیدنی و شرایط آن‌ها، افراد را برای داشتن سفری بی‌نقص کمک کند. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی ویژگی‌های یک آژانس گردشگری موفق بپردازیم.

Online Booking | رزرو آنلاین

ویژگی‌های یک آژانس گردشگری حرفه‌ای

انتخاب یک آژانس مسافرتی حرفه‌ای و موفق می‌تواند به شما در داشتن سفری خاطره‌انگیز کمک کند، زیرا این مراکز با برنامه‌ریزی‌های دقیق خود که متناسب با بودجه شماست و از تجربه بالای قبلی آن‌ها به دست آمده است، تجربه یک سفر ایده‌آل را به شما هدیه می‌دهند.

قابل اعتماد بودن

اولین و مهمترین مولفه برای موفقیت جذب اعتماد مشتری است. بسیاری از مشتریان با دیدن طیف وسیع آژانس‌های گردشگری، نمی‌دادند که باید به کدامشان اعتماد کنند. همانطور که می‌دانید افراد سودجو و کلاهبردار همواره در حوزه کسب و کار فعالیت داشته و از اعتماد افراد سوءاستفاده می‌کنند. اما در آژانس‌های گردشگری این مسئله با سایر کسب و کارها متفاوت بوده چراکه اعتماد در اینجا به معنی وقت‌شناسی و دادن اطلاعات درست به مشتریان است. بنابراین سعی کنید در انتخاب آژانس گردشگری به این نکته دقت کنید.

تجربه بالا

داشتن تجربه کافی یکی از مهمترین مولفه‌های آژانس مسافرتی موفق است. منظور از تجربه این است که آژانس‌های گردشگری باید از تمام شرایط مکان مورد نظر آگاهی داشته باشند تا متناسب با روحیات افراد بهترین مکان را به آن‌ها معرفی کنند. اگر قصد سفر دارید و نمی‌دانید که چه مکانی به روحیه شما سازگار است بهتر است از آژانس‌هایی کمک بگیرید که تجربه کافی برای معرفی یک مکان ایده‌آل را داشته باشند.

اعتبار

قبل از انتخاب آژانس گردشگری بهتر است سوابق آن را بررسی کنید. از دوستان و آشنایانتان پرس و جو کنید و معتبرترین آژانس را انتخاب کنید. برخی از آژانس‌ها با تخفیف‌های پوشالی خود سعی در پیشبرد منافعشان داشته و بی‌کیفیت‌ترین مقاصد را به مشتریان پیشنهاد می‌کنند. بنابراین قبل از تهیه بلیت و سوابق آن‌ها مطمئن شوید.

Mini World Globe | کره زمین مینیاتوری

ارائه خدمات خوب به صورت مستمر

استمرار در ارائه خدمات عالی یکی از ویژگی‌های آژانس مسافرتی موفق است. معمولا برخی از آژانس‌های مسافرتی، تنها برای اولین بار بهترین خدمات خود را ارائه می‌دهند تا مشتریان را مجاب به بازگشت کنند. به گونه‌ای که اگر برای اولین بار به آژانسی مراجعه کرده و اقدام به تهیه بلیت کنید، آن‌ها با ارائه بی‌نقص‌ترین خدمات خود اعتماد شما را جلب می‌کنند. این در صورتی است که اگر برای بار دوم از همان مرکز اقدام به تهیه بلیت کنید، دیگر خدماتی با کیفیت قبلی را ارائه نداده و ممکن است کلاه سرتان برود. از این رو قبل از تهیه بلیت از سابقه استمراز خدمات آن‌ها مطمئن شوید. برای این کار می‌توانید از مشتریانی که در دفتر آژانس با آن‌ها برخورد دارید، این موارد را پرس و جو کنید.

مدیریت سازمان‌یافته

آژانس‌های گردشگری به دلیل ارتباط خوبی که با مقاصد گردشگری دارند، اغلب در مدیریت و برنامه‌ریزی یک سفر ایده‌آل توانایی بالایی دارند. اگر توانایی لازم برای مدیریت کردن سفر خود ندارید، می‌توانید برنامه‌ریزی و سازماندهی سفر خود را به دست این آژانس‌ها بسپارید. آن‌ها می‌توانند شما را در رزرو هتل‌های باکیفیت، ایمن‌سازی محل اقامت و مدیریت هزینه سفر به خوبی کمک کنند. آن‌ها علاوه بر مدیریت سفر، اطلاعاتی در خصوص فرهنگ و شرایط اقامت مقصد گردشگری به شما ارائه می‌دهند.

ضمانت اجرایی

ضمانت اجرایی شاید مهمترین ویژگی یک آژانس مسافرتی موفق باشد. این ضمانت نامه برای تضمین سفر و خطرات احتمالی آن به مشتریان داده می‌شود. شرایط ضمانت به گونه‌ای است که اگر کیفیت و خدماتی که در طول سفر به مشتریان ارائه می‌شود با خدماتی که آژانس وعده می‌دهد، متفاوت باشد آن‌ها موظف هستند هزینه کل سفر را به شما برگردانند. این امر موجب می‌شود تا آژانس‌های گردشگری نهایت دقت را در ارائه خدمات داشته و بهترین شرایط را برای شما فراهم کنند. ضمانت اجرا شامل یک تفاهم‌نامه می‌شود که طرفین آن را امضا کرده و طبق مقررات آن عمل می‌کنند.

بیمه مسافرتی

معمولا اغلب آژانس‌های گردشگری از ارائه بیمه مسافرتی خودداری می‌کنند چراکه این بیمه مسئولیت‌های سنگینی برای آن‌ها به همراه دارد. بیمه‌های مسافرتی انواع مختلفی دارد که هر کدام خدمات متفاوتی ارائه می‌دهند. شرایط بیمه بسته به نوع آن به شرح زیر می‌باشد:

  • پرداخت خسارت گم شدن چمدان و اموال
  • پرداخت هزینه کنسل شدن پرواز و یا رزرو بلیت مجدد
  • بیمه مسافران در برابر حوادث و اتفاقات احتمالی
  • بیمه خدمات درمانی هنگام سفر
  • پرداخت خسارت هنگام تاخیر پرواز
  • بیمه وسایل گران‌بها
Ways of Travel | راه‌های سفر

مترجمین و تورلیدرهای مناسب

برای سفرهای خارج از کشور حضور سک همراه باتجربه که با فرهنگ و زبان کشور مقصد آشنا باشد بسیار ضروری است. در کنار این مولفه‌ها یک آژانس مسافرتی باید دارای تورلیدرهای جذاب و خون‌گرم باشند درغیر این صورت ممکن است مسافران را خسته و کسل کنند. یک همراه خوب باید صبور، باتجربه، باسواد و مهربان باشد تا سفری خاطره‌انگیز در ذهن مسافران به ثبت برساند. برخی از آژانس‌های گردشگری متناسب با روحیه افراد بهترین همراهان را برای آن‌ها انتخاب می‌کنند تا فرد در طول سفر دچار بی‌حوصلگی نکند. آن‌ها قبل از اعزام شما توسط مشاورین خود با ارائه سوال‌های روانشناسی از خلقیات شما آگاه شده و همراه شما را متناسب با آن انتخاب می‌کنند.

موفق در حوزه اینترنت

آژانس‌های گردشگری همواره باید در اینترنت حضوری فعال و پررنگ از خود داشته باشند. آن‌ها با در اختیار گذاشتن اطلاعات کافی از مقصد و تصاویر جذاب در وبسایت‌های خود می‌توانند مخاطبان را به سفر علاقمند کنند. ارائه اطلاعات گسترده در خصوص مقاصد گردشگری می‌تواند گردشگران را از جاذبه‌های توریستی کشورها آگاه کند. معمولا مشتریان اطلاعاتی زیادی درباره فرهنگ کشورها و مکان‌های دیدنی کشورها ندارند و همین امر آن‌ها را هنگام انتخاب مکانی مناسب به مشکل می‌اندازد.

World Sights | مکان‌های دیدنی دنیا

برخورد مناسب کارکنان

یک آژانس مسافرتی موفق نیاز به یک کادر مجرب و حرفه‌ای دارد. برخورد کارکنان باید با مشتریان به گونه‌ای باشد که آن‌ها هنگام مراجعه به آژانس از احساس خوبی برخوردار شوند و تمایل به تهیه بلیت کنند. برخی از آژانس‌های معتبر به دلیل شلوغ بودن مراکز خود با مشتریان به خوبی برخورد نکرده و همین امر موجب ناراحتی و در نتیجه ترک آژانس از سوی مشتریان شده است.

چگونه یک آژانس مسافرتی موفق را پیدا کنیم؟

پس از اینکه با ویژگی‌های یک آژانس مسافرتی موفق آشنا شدید باید به دنبال یکی از آن‌ها بگردید. همانطور که در بالا ذکر کردیم، هنگام سفر باید یک آینه‌گر خوب باشید. اگر در این زمینه تخصص ندارید و نمی‌توانید سفر خود را برنامه‌ریزی کنید باید مراتب را به دست متخصصان بسپرید. آژانس‌های گردشگری با تجربه بالای خود و در عین حال قدرت آینده‌نگری می‌توانند بهترین خاطرات را در سفر برای شما رقم بزنند. بنابراین قبل پس از اینکه تصمیم به سفر گرفتید باید یک آژانس گردشگری مناسب پیدا کنید. ما در ادامه نکاتی درباره چگونگی انتخاب یک آژانس گردشگری معتبر به شما ارائه می‌دهیم.

عضویت در صنف

اولین مولفه برای شناسایی یک آژانس گردشگری معتبر، عضویت آن در انجمن‌های صنفی می‌باشد. این امر به این خاطر مهم است که آژانس‌ها با عضویت در سازمان‌های رسمی و صنف‌ها میزان جدی بودن و اعتبار یک آژانس را نشان می‌دهند. معمولا مراحل عضویت در سازمان‌ها و صنف‌های گردشگری بسیار سخت و پیچیده است و معمولا آژانس‌ها برای فرار از قوانین سفت و سخت صنف‌ها به عضویت آن‌ها در نمی‌آیند. بنابراین عضویت آژانس‌ها در سازمان‌ها و صنف‌های گردشگری نشانه گزینه مناسبی برای اطمینان از اعتبار آژانس‌های مسافرتی است.

سابقه و قدمت

اعتبار رابطه تنگاتنگی با سابقه و قدمت داشته و همیشه مدت فعالیت یک شرکت یا سازمان به اعتبار آن افزوده است. اگر یک آژانس حضوری چندین ساله در یک منطقه دارد این مسئله بیانگر موفقت او در انجام فعالیت‌هایش می‌باشد. معمولا افراد از رفتن به مراکز تازه تاسیس اجتناب می‌کنند چراکه هنوز از توانایی‌های آن‌ها مطمئن نیستند. این بی اعتمادی هنگامی رفع می‌شود که پای سابقه و قدمت در میان باشد. بنابراین سابقه کاری بالا و تجربه یک آژانس مسافرتی می‌تواند مولفه خوبی برای انتخاب آن باشد.

معرف‌ها

معمولا افرادی که از جایی تعریف و تمجید می‌کنند، از عملکردشان رضایت کامل دارند. توصیه می‌شود حتما به افرادی که سابقه خرید بلیت از آژانس را داشته‌اند اعتماد کنید. ممکن است برخی از آژانس‌ها با استخدام نیرو قصد تبلیغ مرکز خود را داشته باشند. بهتر است از افرادی که در نزدیکی این مراکز مشغول بکار هستند نیز پرس و جو نکنید چراکه معمولا کسبه محل از اطرافیان خود بد نمی‌گویند.

Suitcase Full of World Sights | چمدانی پر از محل‌های دیدنی دنیا

مراجعه به وب سایت

امروزه اکثر آژانس‌های گردشگری معتبر دارای وبسایت نیز هستند و شما با مراجعه به سایت و از طریق خدمات آنلاین نیز می‌توانید برنامه‌ریزی سفر خود را انجام دهید.

سخن پایانی

سفر کردن نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق و آینده‌نگری مناسب دارد. در گذشته‌ای نه چندان دور، اکثر افراد در استفاده از خدمات آژانس‌های مسافرتی آماتور به مشکلات زیادی می‌خوردند و در نتیجه عطای اکثر آژانس‌های مسافرتی را به لقای آن‌ها می‌بخشند. با ورود تعداد زیادی از آژانس‌های مسافرتی حرفه‌ای به بازار خدمات گردشگری در ایران، این نگرانی‌ها برطرف شده و افراد با خیالی آسوده با مراجعه به این مراکز برای سفر خود برنامه‌ریزی کرده و از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنند.

در این مطلب سعی کردیم به ویژگی‌های یک آژانس گردشگری خوب و معتبر اشاره کنیم و راهکارهایی برای انتخاب بهترین آژانس‌های گردشگری را در اختیارتان بگذاریم. شما می‌توانید با مراجعه به آژانس‌های گردشگری تمام امور سفر خود را به آن‌ها بسپارید و با خیالی آسوده منتظر زمان اعزام خود به بهترین مقاصد گردشگری دنیا بمانید.

نظردهید