سفر خارجی و نکاتی که باید برای انجام این سفرها به خاطر داشته باشیم

سفر خارجی

سفر خارجی به دلیل تفاوت فرهنگی کشورهای مقصد کمی سخت و نگران کننده می‌باشد. فرهنگ مسئله‌ای نیست که بتوان به راحتی از آن عبور کرد چراکه عدم آشنایی با فرهنگ کشورهای خارجی، می‌تواند مشکلات فراوانی را در طول سفر به همراه داشته باشد. برای اینکه یک سفر مناسب و بدون دغدغه‌ای را تجربه کنید، بهتر است کارها را به دست کاردان سپرده و از آژانس‌های مسافرتی نهایت بهره را برد. این آژانس‌ها با رعایت تمام نکات ریز و درشت سفرهای خارجی را تبدیل به یک خاطره‌ی شگفت انگیز می‌کنند. اما اگر علاقه‌ای به سفر به همراه تور را ندارید ما نکاتی را به شما می‌آموزیم که دانستن آن به شما کمک شایانی می‌کند.

Group of Tourists | گروهی از توریست‌ها

توجه به مهلت اعتبار پاسپورت و ویزا

قبل از اینکه بار سفر خود را ببندید باید برای اخذ ویزا اقدام کرده و مهلت آن را نسبت به کارهایی که قرار است انجام دهید، تنظیم کنید. بهتر است قبل از انتخاب کشوری که قصد سفر به آن را دارید از قوانین و مدت اعتبار ویزای این کشور مطلع شوید تا بتوانید مطابق با آن برنامه‌ریزی کنید. برخی از کشورها نیازی به ویزا ندارند که انتخاب آن‌ها برای سفر خارجی بهتر است. برای مثال کشور ترکیه برای سفر توریستی نیازی به ویزا نداشته و تنها با داشتن گذرنامه می‍‌توان به آنجا سفر کرد.

توجه داشته باشید که درصورت دو مقصده بودن پرواز، حتما باید اقدام به دریافت ویزای ترانزیتی کنید در غیر اینصورت کشور مقصد اول از ورود شما جلوگیری خواهد کرد و شما را دیپورت می‌کند.

امکان سفر خارجی تنها با داشتن بلیت

یکی از نکات کلیدی که باید هنگام سفر به خارج از کشور به آن توجه داشت، خرید بلیت و اخذ ویزا در بهترین زمان ممکن است. این بدان معناست که برخی بدون آنکه ویزای خود را اخذ کرده باشند اقدام به خرید بلیت کرده و متاسفانه موفق به اخذ ویزا نشده و همین امر موجب می‌شود تا بلیت آن‌ها بسوزد. بنابراین بهتر است قبل از تهیه بلیت ابتدا ویزای خود را اخذ کرده و سپس اقدام به تهیه بلیت کرد. معمولا بسیاری از افراد در زمان‌بندی دچار مشکل می‌شوند که بهترین کار کمک گرفتن از مشاوران و آژانس‌های گردشگری می‌باشد.

Chinese Tourists | توریست‌های چینی

خودداری از حمل بار اضافی

سفر خارجی در صورتی می‌تواند لذت‌بخش باشد که بدون دغدغه و دست خالی انجام شود. منظور از دست خالی این است که هر چه بار سفر کمتر باشد میزان راحتی بیشتر است. فرض کنید برای بازدید از یک مکان فرهنگی اجازه‌ی ورود به چمدان شما را ندهند. این امر موجب می‌شود تا از بازدید این محل محروم شده و سفر شما خراب شود. بار اضافی علاوه بر اینکه ممکن است شما را از بازدید مکان‌های دیدنی محروم سازد، ممکن است هنگام جابجایی پرواز در یک فرودگاه خارجی و سفر به مقصد بعدی از ورود آن جلوگیری شود. بنابراین بهتر است قبل از سفر از میزان مجاز بار پروازی در فرودگاه‌های خارجی مطلع شوید تا هنگام سفر به مشکل برنخورید.

به همراه داشتن مدارک لازم

معمولا بسیاری از کشورها برای برقراری امنیت، گردشگران خارجی را زیر ذره‌بین قرار داده و مدام آن‌ها را تفتیش می‌کنند. برای اینکه هنگام رویارویی با مامورین انتظامی به مشکل برنخورید بهتر است همیشه مدارک شناسایی خود نظیر گذرنامه، ویزا، بلیت و کارت شناسایی را به همراه داشته باشید. اگر از همراه داشتن اصل مدارک خود معذور هستید، می‌توانید از آن‌ها چندین کپی تهیه کرده و یا اینکه تصویر آن‌ها را در گوشی یا لپ‌تاپ خود داشته باشید.

مراقبت از پول‌های خود

متاسفانه به دلیل تحریم‌های مالی و بانکی آمریکا علیه ایران، مسافران با مشکلات زیادی روبرو هستند. تحریم‌ها موجب شده است که امکان استفاده از کارت‌های بانکی وجود نداشته و تنها چاره، همراه داشتن پول نقد در طول سفر باشد. از این رو سفر خارجی می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد چراکه مراقبت از پول نقد همواره کاری دشوار بوده و ترس از گم شدن یا به سرقت رفتن آن می‌تواند کام مسافران را تلخ کند. یکی از قدیمی‌ترین کارها این است که پول‌های خود را در جاهای مختلف جاساز کرده و همه‌ی آن را در یکجا نگذاشت. بهتر است قبل از خروج از هتل پول‌های خود را به صندوق امانات هتل تحویل داده و تنها مقداری از آن را که نیاز دارید همراه خود ببرید.

Tourist Couple | زوج توریست

یادگیری زبان کشور مقصد یا استخدام مترجم

برقراری ارتباط با شهروندان خارجی مهمترین بخش سفر است. اگر نتوانید با آن‌ها به خوبی ارتباط برقرار کنید در طول سفر به مشکلات فراوانی برخورده و سفر برایتان تلخ می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود کلیدی‌ترین و پرکاربردترین اصطلاحات کشور مقصد را تا حد امکان یاد بگیرید تا به راحتی بتوانید در سطح شهر تردد کنید. اگر حوصله این کار را ندارید بهتر است به همراه خود یک مترجم ببرید که البته اینکار هم پر هزینه بوده و هم اخذ ویزا برای مترجم کاری سخت است.

استفاده از مکان‌یاب

مکان‌یابی در طول سفر خارجی یکی از ضروری‌ترین مسائل بوده و در نظر گرفتن این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا اگر با تور سفر کنید این مشکل کاملا حل شده است، اما اگر قصد تنهایی سفر کردن را دارید بهتر است از اپلیکیشن‌های موقعیت یاب استفاده کنید. به همراه داشتن گوشی موبایل برای موقعیت‌یابی بسیار مهم بوده، بنابراین قبل از خروج از هتل اقدام به شارژ آن کرده یا حتما پاوربانک با خود داشته باشید تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

بیمه مسافرتی

بروز اتفاقات از پیش تعیین نشده و ناگهانی جزو جدایی‌ناپذیر سفر می‌باشد. اتفاقاتی نظیر لغو پرواز، گم شدن چمدان، بیماری و بلایای طبیعی که هرکدام هزینه‌های سنگینی را ممکن است به همراه داشته باشند. بنابراین قبل از سفر حتما اقدام به دریافت بیمه مسافرتی کرده و خود را در طول سفر بیمه کنید. شاید کمی هزینه بر باشد، اما باعث می‌شود تا دیگر در طول سفر دغدغه‌ای از بابت موارد بالا نداشته باشید و سفر خاطره‌انگیزی را تجربه کنید.

Tourist Couple Checking Phone | زوج توریست در حال چک کردن گوشی

سخن پایانی

هر کشوری دارای قوانین و مقررات مختص به خود بوده که هنگام سفر خارجی باید به آن‌ها توجه کرد. مواردی که هرکدام از اهمیت بالایی برخوردار است و توجه به آن‌ها در طول سفر بسیار مهم می‌باشد. اگر قصد تنهایی سفر کردن را دارید باید نکاتی را در نظر بگیرید که ما در این مطلب به مهمترین آن‌ها اشاره کردیم. امیدواریم که این نکات شما را در داشتن سفری امن و لذت‌بخش کمک کرده باشد.

نظردهید