سوالات متداول

عوارض خروج خود و همراهانتان را می‌توانید به صورت آنلاین از لینک زیر پرداخت کنید و رسید آن را در فرودگاه همراه خود داشته باشید. برای پرداخت احتیاج به شماره کد ملی مسافر خواهید داشت. خروج از کشور حداقل 20 دقیقه پس از پرداخت عوارض مقدور است و خروج از طریق کلیه مرزهای هوایی،دریایی و زمینی کشور مقدور می باشد.

https://sadadpsp.ir/tollpayment/#/tax/departuretax

همراه داشتن ارز خارجی بیش از ۵ هزار یورو مشمول مقررات و ضوابط ناظر بر ارز همراه مسافر بوده و مستلزم اظهار به گمرک می‌باشد.

مقدار بار مجاز بستگی به خط هوایی انتخابی ، کلاس پروازی و مقصد سفر شما متفاوت خواهد بود و هیچ قانون عمومی برای میزان بار مجاز وجود ندارد پس بهتر است برای اطلاع از بار مجاز به جزییات بلیط خود دقت نموده یا با آژانس مسافرتی خود تماس بگیرید.

 • مشروبات الکلی
 •  وسایل قمار
 • اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره
 •  مواد مخدر
 • نشریات، تصاویر، فیلم، عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد
 •   هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی
 • اشیای عتیقه و کلیه کالاهایی که جنبه میراث فرهنگی دارد .
 • و سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارند .
 • خروج زیورآلات شخصی همراه مسافر از انواع مصنوعات طلا ، نقره و پلاتین در مجموع حداکثر تا 150 گرم برای هر مسافر مجاز است .
 • خروج هر گونه سکه طلا از کشور ممنوع است 

ورود سیگار برای هر نفر مسافر به میزان یک باکس معادل 200 نخ یا 50 عدد سیگار برگ مجاز می‌باشد. میزان مجاز تنباکو برای هر مسافر 250 گرم است

خروج فرش دست بافت تا متراژ 20 متر مربع مجاز می باشد.(کشورهای عراق؛ عربستان و سوریه ممنوع می باشد)

 • ورود حیوانات و پرندگان وحشی و غیره منوط به ارائه گواهی از سازمان های مرتبط با کشور مبداء، گواهی بهداشت و تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست ایران خواهد بود.
 •  طبق قانون ورود سگ و گربه ممنوع است و حیوانات و پرندگان اهلی و غیره آنها منوط به ارائه گواهی بهداشت از کشور مبدا و تاییدیه سازمان دامپزشکی با در نظر گرفتن مقررات قانونی کشور می باشد . (قرنطینه حیوانی)

مسافران سفرهای خارجی، دقت داشته باشند در صورتی که دستگاهی را از خارج کشور تهیه نموده‌اند و تمایل دارند بیشتر از 30 روز از خدمات اپراتورهای داخل کشور، روی دستگاه خود استفاده نمایند باید نسبت به ثبت دستگاه خود اقدام نمایند. برای ثبت دستگاه، ابتدا باید عوارض دستگاه در گمرک پرداخت شود

سامانه ثبت تلفن همراه مسافر به آدرس : epl.irica.ir/ImeiRegister که مسافران شخصا جهت انجام تشریفات گمرکی و رجیستری تلفن همراه خود باید به آن مراجعه نمایند

توجه: حضور فرد متقاضی (صاحب گذرنامه) در تمامی گروه های سنی الزامی می باشد

تهیه فرم و شناسه گذرنامه از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10)
تمامی مبالغ جهت اخذ گذرنامه از طریق دستگاه کارتخوان موجود در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی قابله پرداخت می باشد

توجه : واریز از طریق اینترنت، عابربانک و فیش واریزی بانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست

موارد و مدارک مورد نیاز مشترک بانوان و آقایان

توجه : حضور شخص متقاضی الزامی است

 • اصل شناسنامه و کارت ملی و یا تأئیدیه ثبت احوال برای کلیه متقاضیان
 • ارائه اصل آخرین گذرنامه (در صورت معتبر بودن)
 • عکس بیومتریک، (آقایان بدون کلاه و عینک کراوات و زیور آلات و آرایش مو و محاسن به طوری که پیشانی و گوش‌ها مشخص باشند. همچنین رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد و خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرایش و زیورآلات، با استفاده از روسری و یا مقنعه ساده و تیره به طوری که گردی صورت مشخص باشد. برای دختران بالای 6 سال با حجاب کامل)
 • اجازه محضری برای افراد زیر 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی
 • افراد بالای 15 سال ضمن حضور در دفتر باید شناسنامه عکسدار ارائه نمایند
 • افراد زیر 15 سال ضمن حضور در دفتر می بایست گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه و یا گذرنامه عکسدار ارائه نمایند
  توجه: برای افراد زیر 6 سال، کودک باید در دفتر حاضر شده و ولی کودک یک قطعه عکس از کودک خود را ارائه نماید
 • بازنشستگان نظامی که 5 سال تمام از بازنشستگی آنها نگذشته است ارائه نامه از حفا یگان مربوطه الزامی است
 • بازنشستگان نظامی که 5 سال از بازنشستگی آنها می گذرد می بایست اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان را ارائه نمایند (نیازی به ارائه گواهی از سازمان مربوطه نمی‌باشد)
 • نظامیان شاغل می بایست نامه موافقت حفا یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارائه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه نمایند

موارد مربوط به بانوان:

اجازه محضری برای بانوان متأهل از سوی همسر
توجه: بانوان مقیم خارج در صورتی که شوهر خارجی اختیار نموده باشد نیازی به اجازه محضری همسر ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ایرانی قابل قبول است
توجه: بانوانی که همسر آنها فوت نموده، باید اصل گواهی فوت همسر و یا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه می بایست اصل طلاق نامه را ارائه نمایند

موارد مربوط به آقایان:

ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت صرفاً هوشمند (کارت‌های قدیمی اعتبار ندارند) و یا موافقت نامه سازمان وظیفه عمومی برای مشمولین
توجه: کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند نموده اند، بعد از گذشت 24 ساعت از درخواست تعویض، می‌توانند با ارائه برگه ثبت درخواست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخواست صدور یا تعویض گذرنامه دهند
توجه: آقایان بالای 50 سال احتیاج به ارائه کارت پایان خدمت ندارند
آقایان دانشجو و یا دانش آموز برای خروج از کشور می بایست نامه از محل تحصیل خود دریافت و به سازمان وظیفه عمومی تحویل نمایند

به موجب این گواهی‌نامه‌های بین‌المللی که مدت اعتبار آنها یک و سه سال می‌باشد، می‌توان در کشورهای پذیرنده گواهینامه‌های رانندگی بین‌المللی، به صورت موقت به رانندگی پرداخت. بدیهی است .

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی:

1- اصل گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز برای گواهینامه بین المللی رانندگی یک ساله و اعتبار حداقل سه سال برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی سه ساله

2- یک قطعه عکس تمام رخ 4*3 (با حجاب اسلامی برای بانوان)

3- گواهینامه بین المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)

4- اصل یا کپی صفحه اول گذرنامه

5- تکمیل فرم درخواست

6- پرداخت هزینه های اعلام شده

جهت اخذ فوری گواهینامه بین المللی  به مراکز اصلی و نمایندگی های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران در تهران و سایر استان ها مراجعه نمایید.

برای اطلاع از آدرس نمایندگی به وب سایت ذیل مراجعه نمایید:

https://gis.taci.ir/webforms/fa/general/

الف : مشمول فاقد غیبت باشد. ب : دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی مشخصی داشته باشد. پ : در سنوات اولیه تحصیلی و یا سنوات ارفاقی ( دارای مجوز سنوات ارفاقی ) باشند . ت : مشمولانی که تحصیل آنان به اتمام رسیده است و در مهلت معرفی یکساله باشند ( فارغ التحصیل ، انصراف ، اخراج و ترک تحصیل منجر به اخراج ) باشند . ث: برای مراجعت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بسپارند . ج: ارائه گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان و درخواست مجوز خروج موقت از کشور برای دانشجویان .

سفرهای علمی : 80 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی . (سفرهای مطالعاتی در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز به عنوان سفرعلمی تلقی می گردد . سفرجهت ادامه تحصیل (معافیت تحصیلی خارج از کشور):200 میلیون ریال وجه نقد . سفرسیاحتی (غیرزیارتی ، غیرعلمی) : 150 میلیون ریال وجه نقد . سفرهای زیارتی عراق وعربستان : 30میلیون ریال وجه نقد . سفردوره های مشترک : 150 میلیون ریال وجه نقد .

قبل از سن مشمولیت با عنایت به اینکه سن مشمولیت از ابتدای ماه 18 سالگی تمام می باشد ،لذا خروج اشخاص قبل از سن مشمولیت نیاز به اخذ مجوز ندارد مثال: متولد 78/05/04 از تاریخ 96/05/01 به عنوان مشمول محسوب می شود وخروج وی تا 96/05/01 نیاز به مجوز از سازمان وظیفه عمومی ندارد. و می بایست به پلیس مهاجرت و گذرنامه مراجعه نمایند .

این نوع رمز، یک استاندارد بین‌المللی است که با نام‌های (One Time Password) یا (Dynamic Password) شناخته می‌شود. این رمز در مجموع از ۷ رقم تشکیل شده و شما حداکثر ۱۲۰ ثانیه فرصت دارید که از آن استفاده کنید. می‌توانید خودتان انتخاب کنید که رمز مصرفی تا چه زمانی اعتبار داشته باشید و گزینه‌های شما می‌تواند ۳۰، ۶۰، ۹۰ و ۱۲۰ ثانیه باشد. پس از گذر زمان این رمز اعتبار خود را از دست می‌دهد. همچنین از هر رمز برای تنها یک تراکنش می‌توانید استفاده کنید.

این نوع از رمز امنیت را افزایش خواهد داد. همچنان اگر اطلاعات شخصی خود را با سارقین به اشتراک بگذارید، در خطر هک خواهید بود. اما در حالت عادی و با در نظر گرفتن نکات امنیتی، نگرانی روزمره شما باید به شدت کاهش پیدا کند.

از سه روش می‌توانید رمز پویا دریافت کنید:
۱. دریافت رمز دوم یکبار مصرف با پیامک
۲. دریافت رمز دوم یکبار مصرف با اپلیکیشن موبایل بانک‌ها
۳. دریافت رمز دوم یکبار مصرف با کد USSD

طبق قوانین و مقررات سازمان هواپیمایی کشوری در صورتیکه پرواز تاخیر یا تعجیل بیشتر از دو ساعت داشته باشد مسافر می‌تواند پرواز خود را بدون جریمه کنسل کند

در مسیر هایی که فرودگاه تغییر کند بار به مسافر تحویل داده می شود و خود مسافر می بایست بار را به همراه خود برای انجام دادن قسمت بعدی پرواز ببرد

در پروازهای خارجی در قسمت جزئیات پروازدرهنگام جستجو یا در بلیط پرواز نوع هواپیما قابل مشاهده می باشد. اما ممکن است نوع هواپیما از سمت ایرلاین به دلایلی از قبیل نقص فنی هواپیمای اولیه، عدم وجود مسافر به تعداد کافی و عدم نیاز به هواپیما های بزرگ، تغییر یابد.

بستگی به آن دارد که قصد سفر به کدام کشور را دارید. برای سفر به هند حداقل اعتبار می‌بایست 7 ماه باشد. برای سفر به ترکیه حداقل اعتبار می‌تواند تا 3-2 ماه نیز باشد. بنابراین قوانین ورود و خروج برای کشورهای گوناگون متفاوت است.

شما با مراجعه به اداره گذرنامه می توانید یک پاسپورت موقت برای فرزندانتان دریافت کنید.

شرکتهای خدمات مسافرتی مسئولیتی در قبال دریافت ارز مسافران ندارند، اما به صورت متداول می‌بایست مسافران گرامی با ارائه مدارک سفر خود اعم از بلیط و ویزا به بانکهایی که شعبه ارزی دارند مراجعه کرده و حواله‌ی ارزی دریافت نمایند.

خیر پرداخت عوارض خروج از کشور به عهده مسافر می‌باشد و آژانس مسافرتی صرفا تامین کننده بلیط، ویزا و اقامت برای مسافران می‌باشد.

کودک بالای دوسال نرخ کودک بدون تخت را باید پرداخت کند.

بله، اگر مسافر به هر دلیلی پس از پرداخت خروجی از سفر منصرف گردد میتواند با پر کردن فرم زیر مبلغ پرداختی را باز پس بگیرد. برای پر کردن فرم احتیاج به اطلاعات شخص پرداخت کننده میباشد.

https://www.evat.ir/