اماکن گردشگری در معرض خطر

اماکن و بناهای تاریخی در معرض خطر

صندوق بناهای تاریخی جهان، که یک سازمان مستقل است و در زمینه حفظ مکان‌های باارزش جهان فعالیت می‌کند، فهرست جدید خود را برای سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است. این فهرست شامل ۲۵ جاذبه گردشگری است که بیشتر از سایر اماکن در معرض خطر قرار دارند.

برخی از این بناها عبارتند از کلیسای نوتردام در پاریس، دره مقدس اینکاها در پرو، و پارک ملی «رپا نوئی» در جزیره ایستر شیلی.

صندوق بناهای تاریخی جهان می‌گوید، این مکان‌ها با «خطرات بزرگی مانند شهرسازی، هرج و مرج سیاسی، فجایع طبیعی، و درگیری‌های خشونت‌آمیز و …» روبه‌رو هستند.

این لیست، شامل مکان‌هایی است که هم از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارند و هم در دوران معاصر از تأثیر اجتماعی چشمگیری برخوردار بوده‌اند.

ساختمان وول‌ورث واقع در ایالت تگزاس به دلیل آن که یک طرح جدید توسعه آن را تهدید می‌کند، در این فهرست قرار گرفته است. این مکان چون اولین جایی بوده که بدون جداسازی رسمی سیاهپوستان از سفیدپوستان، مردم  توانستند با هم غذا بخورند در جنبش حقوق مدنی آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار بوده است،

کلیسای نوتردام نیز پس از آتش‌سوزی ویرانگر سال گذشته، به این فهرست اضافه شد. دره مقدس اینکاها هم که طرح ساخت یک فرودگاه آن را تهدید می‌کند، در آن فهرست قرار گرفته است.

هر دو سال یک بار، گروه‌های اجتماعی و افراد، مکان‌های تاریخی را که نیازمند مراقبت فوری هستند و حفظ آنها می‌تواند به ایجاد تغییرات اجتماعی کمک کند، نامزد می‌کنند.

بیش از۲۵۰ مکان تاریخی به صندوق بناهای تاریخی جهان معرفی شده‌اند تا در لیست ۲۰۲۰ این نهاد قرار بگیرند و گروه مستقلی از کارشناسان آثار باستانی، ۲۵ مورد نهایی را از میان آنها انتخاب کردند.

این برنامه در بهار سال آینده به اوج خود خواهد رسید. حامی مالی این برنامه، «امریکن اکسپرس»، سزاواترین مکان‌های تاریخی را انتخاب خواهد کرد ویک میلیون دلار بودجه برای حفاظت از آنها اختصاص خواهد داد.

، مدیر اجرایی صندوق بناهای تاریخی جهان، در این باره گفت: «فهرستی که در سال ۲۰۲۰ انتخاب شده ، شامل سرمایه‌های نمادین و مکان‌های اجتماعی پراهمیتی است که به ما یادآوری می‌کند این مکان‌های برای حفظ و مراقبت، نه تنها بر اساس ارزش معماری آنها، بلکه بر اساس تأثیر آنها بر جوامع جهان نیز انتخاب می‌شوند.»

فهرست کامل مکان‌های در معرض خطر به شرح زیر است:

۱. کوتاماکو، سرزمین باتاماریبا، بنین و توگو

۲. انتاریو پلِیس، کانادا

۳. پارک ملی رپا نوئی، جزیره ایستر، شیلی

۴. کاخ الکسان، مصر

۵. کلیسای نوتردام پاریس، فرانسه

۶. پارک ملی توشتی، گرجستان

۷. محله جینجربرد در شهر پورتو پرنس، هائیتی

۸. سیستم‌های آبی تاریخی واقع در فلات دَکَن، هند

۹. ورزشگاه سردار والابای پاتل، هند

ادامه لیست :

۱۰. حرم مام رشان، عراق

۱۱. حمام ایناری-یو، ژاپن

۱۲. منطقه ایواماتسو، ژاپن

۱۳. آب‌راه ناسیونال، مکزیک

۱۴. معبد چویجین لاما، مغولستان

۱۵. خانه‌های روستایی سنتی برمه، میانمار

۱۶. چیواها و چایتیاهای دره کاتماندو، نپال

۱۷. بازار انارکلی، پاکستان

۱۸. دره مقدس اینکاها، پرو

۱۹. کلیسای کیندلر، گورستان اوانجلیکال پابیانیتزه، لهستان

۲۰. خانه‌های حیاط‌ دار آکسارکیا، اسپانیا

۲۱. پل راه‌آهن بنرلی، بریتانیا

۲۲. یادبود ملی بِرز اییرز، ایالات متحده

۲۳. منطقه تاریخی آگیره مرکزی، ایالات متحده

۲۴. ساختمان وولورث در سن آنتونیو، ایالات متحده

۲۵. خانه‌های سنتی در محله قدیمی یهودیان بخارا، ازبکستان