سوئیس

اروپا سوئیس آژانس دیبا

معرفی

سوئیس (انگلیسی: Switzerland، آلمانی: Schweiz، فرانسه: Suisse، ایتالیایی: Svizzera) با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس (به لاتین: Confoederatio Helvetica)، کشوری است در اروپای غربی که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است.

این کشور ۷٫۵ میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع دارد. سوئیس کشوری است به صورت جمهوری فدرال تککانتون و از ۲۶ ایالت تشکیل شده‌است که «کانتون» خوانده می‌شوند.

پایتخت سوئیس شهر برن است و قطب‌های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ هستند. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با ۸۰۰۰۰ دلار برای هر نفر از بالاترین‌ها در جهان است.

سوئیس کشوری چندزبانه است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند.

سوئیس دارای سابقهٔ طولانی بی‌طرفی در مناسبات جهانی است، به‌طوری‌که این کشور از سال ۱۸۱۵ تاکنون وارد هیچ جنگی نشده‌است. این کشور مقر بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی چون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی است. یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل نیز در این کشور و در شهر ژنو قرار دارد.

تأسیس کشور سوئیس در تاریخ ۱ اوت ۱۲۹۱ ذکر می‌شود و این روز در سوئیس تعطیل ملی است. براساس گزارش واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست درباره استاندارد کیفیت زندگی، سوئیس بهترین و بالاترین سطح کیفیت زندگی در جهان را دارد.

بهتــرین زمان بـرای بـازدیــــد :

تمام سال

تاریخ

سلت‌ها اولین ساکنان سوئیس بودند. تیره‌ای از این قوم که هلوتیا نام دارند پیش از تسلط رومیان بر سوئیس، در کوهستان‌های ژورا و آلپ ساکن شدند و آنجا را هلوتیا نامیدند. هلوتیا در سال ۵۸ پیش از میلاد به تصرف ژولیوس سزار امپراتور روم درآمد. در قرن پنجم میلادی ژرمن‌ها به این سرزمین وارد و در ساحل غربی رود آر ساکن شدند. ژرمن‌ها و اقوام بورگون و فرانک جامعه‌ای مستقل تشکیل دادند. آن‌ها در سال ۶۳۹ میلادی دولتی را بنیان گذاشتند که بعدها فرانسه نامیده شد. در سدهٔ نهم بین سوابیا  و بورگوندی‌ها تقسیم و در سال ۱۰۳۳ تحت نظارت امپراتوری مقدس روم وحدت پیدا کردند. حکومت منطقه در قرن سیزدهم بین کنت‌ها و خاندان هابسبورگ) و حکمرانان محلی تقسیم شد. در سال ۱۲۹۱ سه منطقهٔ آوری  و شویتس  و
اونتروالدن  اتحادیه‌ای تشکیل دادند که اساس کنفدراسیون سوئیس قرار گرفت.

مردم

جمعیت کشور سوئیس بالغ بر هفت و نیم میلیون نفر است. ۱۰٪ از این جمعیت زبان آلمانی زبان اول‌شان محسوب می‌گردد که این زبان در قسمت‌های شمالی و مرکزی زبان اول است. ۱۹٪ زبان فرانسوی زبان اول‌شان است که اکثراً در غرب این کشور زندگی می‌کنند. ۸٪ به زبان ایتالیایی سخن می‌گویند که غالباً در جنوب سوئیس ساکن هستند و تنها حدود یک درصد از آن‌ها به زبان رومانش صحبت می‌کنند که در قسمت جنوب شرقی این کشور هستند

در حدود ۲۲٪ جمعیت سوئیس را مهاجران تشکیل می‌دهند. اکثراً مهاجران به خاطر شغل راهی این کشور می‌شوند.
دین اکثر مردم این کشور مسیحیت است. ۴۳٪ از آنان کاتولیک ۳۵٪ آن‌ها پروتستان و ۲٪ آن‌ها ارتودوکس هستند. دین ۴٪ مردم نیز اسلام است. بقیه نیز پیرو دین‌های دیگر یا بدون دین هستند.
سوئیس را با شکلات، پنیر، سیستم بانکداری، ساعت‌سازی و کوهستان‌هایش می‌شناسند.

تجــــربـــه هـای ویـــــــــــژه :

از نکات قابل توجه درباره سوئیس می­‌توان به وجود کوه‌های بسیار در این کشور اشاره کرد. در سوئیس ۲۰۸ کوه وجود دارد که ارتفاع آن­ها ۳۰۰۰ متر است  و ۲۴ کوه در این کشور ارتفاعی بیش از ۴،۰۰۰ متر دارند

در سوئیس زمستان‌های سرد و برفی وجود دارد، اما دمای هوای سرد و بارش‌های فراوان امروزه کمتر شده است. بسیاری از استراحتگاه­‌های اسکی در سوئیس برای زنده ماندن، از برف مصنوعی استفاده می‌کنند. در بعضی از مناطق در طول تابستان‌های گرم، درجه حرارت بیش از ۳۰-۳۵ درجه سانتیگراد است. آلپ به عنوان یک مانع آب و هوایی در این کشور عمل می‌کند

غذا

آشپزی سوئیس دارای چند چهره است. در حالی که ظرف‌های فوندو (ظرفی برای درست کردن پنیر و روغن) از روستی (غذایی عمدتاً از سیب زمینی و پنیر) و مانند دیگر غذاهای سوئیسی در کل کشور مصرف می‌شود، اما هر منطقه توسعه یافته برای خود نسبت به اقلیم و زبان آن منطقه خوراکی متفاوت دارد. طبخ سنتی سوئیس بسیار شبیه خوراک و موادی است که در دیگر کشورهای اروپایی نیز موجود است، همچنین محصولات لبنی ممتاز مثل پنیر گرویره و امنتال که در دره‌هایی به همین نام ساخته می‌شوند در گروه خوراک سوئیسی قرار دارند. شکلات‌سازی در سوئیس از قرن ۱۸ میلادی شروع شد، اما در اواخر قرن ۱۹ به شهرت جهانی رسید که دلیل آن دستیابی به صنعت و اختراعاتی در زمینه معتدل‌سازی و شکل‌دهی شکلات بود که منجر به بالا رفتن کیفیت آن شد. همچنین ابتکار ساخت شکلات شیری توسط دانیل پیتر از این اقدامات بود.

 مواد غذایی که مردم سوئیس از آن به وفور استفاده می‌کنند شامل نان گندم, شیر, پنیر مخصوص سوئیس, ماست و کره است. مردم سوئیس علاقه خاصی به انواع سبزیجات دارند مخصوصا گل کلم, اسفناج, هویج و سیب زمینی را مورد استفاده قرار می‌دهند. آن‌ها در خوردن میوه به صورت روزانه و اغلب قبل از غذا عادت دارند و استفاده آن‌ها بیشتر در مورد میوه های محلی مانند گلابی, سیب, انگور و انواع توت مثل توت سیاه, توت فرنگی و زغال اخته است. شیرینی جات سوئیس نیز بسیار معروف است و شکلات های سوئیس از محبوبیت خاصی در جهان برخوردار هستند.

زبــــــــان

سوئیس کشوری چند زبانه و دارای ۴ زبان رسمی‌است: آلمانی، فرانسه، ایتالیایی و رمنش.دولت فدرال در این کشور موظف به استفاده از زبان‌های رسمی‌ است و در مجلس فدرال از ترجمه همزمان استفاده می‌شود. زبان آلمانی که در سوئیس به کار می‌رود با آلمانی که در آلمان به کار می‌رود، تفاوت‌های بسیاری دارد و گویش‌های متنوعی را در بر می‌گیرد. به این گروه از گویش‌های مختلف «آلمانی سوئیسی» می‌گویند و در نگارش به جای استفاده از گویش‌های محلی از یک گویش معیار استفاده می‌شود. زبان رمنس در واقع یکی از زبان‌های رمنس است. در حدود نیم در صد مردم سوئیس امروز از این زبان بهره می‌گیرند. یادگیری یکی از زبان‌های رسمی ‌به غیر از زبان بومی‌منطقه در مدارس اجباری است. بنابراین اکثر سوئیسی‌ها حداقل به دو زبان تسلط دارند و دست‌کم دو زبانه هستند. پس در هنگام تعامل با شرکای سوئیسی سعی کنید از افرادی که مسلط به این زبان‌ها هستند استفاده کنید.

نشـان‌های منحصــــر به فـــرد :

کشور سوئیس یکی از دو کشور در جهان است که شکل پرچم آن به صورت مربع است. واتیکان کشور دیگری است که پرچم مربعی شکل دارد. پرچم کشور سوئیس یک مربع قرمز با یک صلیب سفید در مرکز آن است

 این کشور یکی از زیباترین کشورهای جهان است. این کشور چیزی فراتر از شکلات‌های معروفش دارد. از رشته‌کوه‌های آلپ و پارک ملی سوئیس گرفته تا دریاچه‌ی ژنو و شهر دو هزار ساله‌ی زوریخ، تعداد جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی این کشور محصور در خشکی، بی‌نهایت است. پایتخت سوئیس برن است. بزرگترین شهری که در این کشور وجود دارد زوریخ است. کل جمعیت سوئیس برابر است با ۷۵۰۰۰۰۰ نفر.

یکی از موارد جالبی که درباره سوئیس وجود دارد آماده به جنگ بودن این کشور است. در این کشور برای مقابله با جنگ هسته ­ای پناهگاه­ های کافی به اندازه کل جمعیت انسانی وجود دارد. ارتش سوئیس بمب­ های توپخانه ­ای را طوری ذخیره می­ کند که در وسط روستاها پوشیده شده هستند. نقاط دسترسی اصلی در سوئیس، در صورت حمله به صورت سیمی عمل می­کنند یعنی حداقل ۳۰۰۰ محل در سراسر سوئیس در صورت حمله در یک لحظه متوجه حمله به کشور می­ شوند.

یکی از نکات جالبی که درباره سوئیس وجود دارد مربوط به قهوه آن است. قهوه در زوریخ گران­ ترین قهوه در جهان است. سوئیس منشا اصلی قهوه فوری در جهان است. شرکت نستله که توسط هنری نستله در سال ۱۸۶۷ در سوئیس تاسیس شد توانست در سال ۱۹۸۳، Nescafe را ایجاد کند.

یکی از موارد جالب درباره سوئیس آزادی در این کشور است. در سوئیس شهروندان می­‌توانند هر قانونی که توسط مجلس به تصویب رسیده است به چالش بکشانند. شهروندان می ­توانند ظرف ۱۰۰ روز ۵۰۰۰۰ امضا را علیه قانون جمع­ آوری کنند اگر موفق به انجام این کار شدند رای گیری ملی آغاز می­ شود و اکثریت تصمیم می­‌گیرند که آیا این قانون را قبول یا رد کنند.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، مردان سوئیسی دارای طولانی‌ترین عمر زندگی در جهان هستند. در سال ۲۰۱۵ امید به زندگی در سوئیس برای مردان ۸۱٫۳ سال و برای زنان سوئیسی ۸۵٫۳ سال است. این باعث می­ شود سوئیس بعد از ژاپن دومین کشوری باشد که امید به زندگی طولانی دارد.

 

یک نکته جالب درباره سوئیس وجود دارد در سوئیس مالیاتی برای نگه داشتن سگ وجود دارد یعنی هر کس که سگ دارد باید مالیات سگ خود را بپردازد. مالیات سالانه با اندازه سگ و وزن آن تعیین می­‌شود. صاحبان سگ نیز نیاز به برگزاری یک دوره آموزشی برای یادگیری نحوه مراقبت از حیوانات خانگی خود دارند.

سوئیس از امنیت بسیار بسیار بالایی برخوردار است و جرم و خلاف در آن بسیار کم دیده می‌شود. قانون بسیار سخت گیر است و کسی جرات خطا کردن ندارد مگر اینکه از ثروت زیادی برخوردار باشد. با این حال، مفهوم “اعتماد به یکدیگر” بین همه جا افتاده است.

سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. خرج و مخارج زندگی در این کشور بسیار بالاست ولی به همین نسبت حقوق افراد هم بالاست. اختلاف طبقاتی وجود دارد اما مثل کشور های دیگر پر رنگ نیست. همه تقریبا در رفاه زندگی می کنند. شاید بارزش‌ترین تفاوت سوئیس با دیگر کشورهای دنیا را بتوان در آزادی اقتصادی و سیاسی در این کشور دانست. شاخص آزادی رسانه‌ها در این کشور در میان تمامی کشورهای اروپایی بالاتر است و این کشور اروپایی از نظر سطح سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های اقتصادی و سطح توسعه‌یافتگی زیرساخت‌ها در میان تمامی کشورهای اروپایی بالاترین جایگاه را دارد.

شهـــــــــرهــــــای مهـــــــم:

 

ردیف نام ایالت (کانتون) شهر بزرگ ایالت
۱ آپینزیل آپنزل آوسررودن هیریساو
۲ آپینزیل انرودن آپینزیل
۳ آرگاو آراو
۴ اوبوالدن سارنن
۵ بازل بازل
۶ بازل لاندشافت لیستال
۷ برن برن
۸ تورگو فرونفیلد
۹ تیچینو بیلینزونا
۱۰ زوریخ زوریخ
۱۱ زوگ زوگ
۱۲ ژنو ژنو
۱۳ سن گالن سن گالن
۱۴ سولوتورن سولوتورن
۱۵ شفوزان شافهاوزن
۱۶ شوئیز شویدز
۱۷ فریبورگ فریبورگ
۱۸ گروبوندان خور
۱۹ گلاروس گلارول
۲۰ لوسرن لوسرن
۲۱ ندوالدن اشتانز
۲۲ نوشتل نوشتل
۲۳ وُو لوزان
۲۴ وَله سیوون
۲۵ ژورا دیلیموند
۲۶ اوری آلت دورف

 

نظردهید