لبنان

 آسیا لبنان آژانس دیبا

معرفی

لبنان کشوری در غرب آسیاست. موقعیت جغرافیایی لبنان در نقطه طلاقی مدیترانه و جهان عرب منجر به شکل‌گیری تاریخی غنی و تنوع دینی، نژادی و فرهنگی شده‌است. لبنان را عروس خاورمیانه گویند و بیروت از حیث کیفیت زندگی از برترین شهرهای جهان عرب محسوب می‌شود و لبنان بالاترین درآمد سرانه غیرنفتی را در جهان عرب دارد.

نخستین نشانه‌های تمدن در لبنان مربوط به 7000 سال پیش است . در سال 64 ق. م لبنان زیر سلطه امپراتوری روم قرار گرفت و بعداً به یکی از مراکز عمده مسیحیت تبدیل شد و بعدها به دست اعراب مسلمان فتح شد. بین سال‌های 1516 تا 1918 این منطقه زیر سلطه امپراتوری عثمانی قرار گرفت. با فروپاشی امپراتوری عثمانی بعد از جنگ جهانی اول، فرانسه این منطقه را به ۵ جزء کوچک‌تر تقسیم کرد که یکی از این اجزا لبنان بود، نظامی که تا سال 1943 و اعلام استقلال لبنان برقرار بود. لبنان هم‌اکنون دارای یک نظام تقسیم قدرت خاص بر اساس جوامع دینی است.

لبنان تا پیش از جنگ داخلی در سال 1975 کشوری بسیار آرام و مرفه بود که اقتصادی بر پایه توریسم، کشاورزی، تجارت، خدمات مالی و بانکداری داشت. بیروت پایتخت این کشور است که مشهور به پاریس خاورمیانه یا منشأ جذب گردشگران خارجی است. در سال‌های پس از جنگ نیز تلاش‌های گسترده‌ای برای بازسازی زیرساخت‌ها و اقتصاد لبنان انجام شده‌است . لبنان کشوری در حال رشد با مردمانی زیبا و شیک پوش با درآمد بالا به‌شمار می‌رود و حداقل درآمد کارگران 490 دلار در ماه است. البته هزینهٔ زندگی نیز به نسبت بالاست .

آب و هوا

آب و هوای مدیترانه ای بیروت، تابستان های گرم و نسبتاً شرجی، پاییز و بهار دلپذیر زمستان های معتدل وبارانی را به ارمغان آورده است. ماه های بین آبان تا اردیبهشت ممکن است باران های بسیار شدیدی به همراه بیاورند. مرداد، گرم ترین ماه سال، با میانگین دمای 29 درجه سانتی گراد و دی و بهمن با حدود 10 درجه سانتی گراد سردترین ماه ها در بیروت است.

اقتصاد

اقتصاد لبنان در حال رشد است و گردشگری نیز یکی دیگر از عوامل رشد کشور لبنان شده‌است به صورتی که بخش عظیمی از درآمد این کشور از توریست‌های خارجی که برای تفریح یا سرمایه‌گذاری آمده‌اند تامین می‌شود . بزرگترین صنایع و صادرات لبنان عبارتند از جواهر سازی، پتروشیمی ، مد و فشن ، محصولات برقی مثل ژنراتور ، صنایع غذایی و…

جاذبه های گردشگری

بیروت

بیروت پایتخت پرهیاهوی لبنان است که به عروس خاورمیانه شهرت یافته. از اماکن فرهنگی و ستون‌ها و مجسمه‌ها و سنگ‌فرش‌های زیبایش گرفته تا جاذبه‌های طبیعی و مناطق سر سبز دیدنی اطراف این شهر. بناهای بتنی، ساختمان‌های سر به فلک کشیده، رستوران‌های بزرگ و … مردم دوست‌داشتنی این شهر و موزه‌های تاریخی و فرهنگی تنها بخشی از زیبایی‌های پاریس خاورمیانه است.

بعلبک

گنجینه‌های بی‌نظیر و خیره‌کننده باستان‌شناسی در دره بقاع واقع شده است. معبد باستانی باکوس در این دره، به بهترین شکل از گزند گذر تاریخ مصون مانده است. معبد زیبای ژوپیتر نیز با شش ستون زیبا در این دره خود نمایی می‌کند. هرساله در فصل تابستان و بر ویرانه‌های تاریخی بعلبک، جشنواره تابستانی بعلبک با حضور هنرمندان مشهور بین‌المللی برگزار می‌شود. بعلبک یکی از مناطق ثبت شده در فهرست آثار باستانی یونسکو است.

غار جیتا

این غار در 20 کیلومتری بیروت و در دره نهر الکلب واقع شده است. این غار برای سال‌ها به دلیل وقوع جنگ بسته نگاه داشته شد، اما خوشبختانه به تازگی امکان بازدید از آن برای گردشگران فراهم آمده است. تور بازدید از این غارها، با اتومبیل‌های مینی کابل آغاز می‌شود تا شما را به دهانه غار برساند. پس از آن با یک غار بالایی و یک غار پایینی مواجه خواهید شد. بازدید از غار پایینی تنها با قایق‌های تعبیه شده در آن امکان‌پذیر خواهد بود، زیرا در کانال‌های بستر این غار، رودخانه‌ای در جریان است. در بازدید از غار بالایی، با بزرگ‌ترین استالاگتیت شناخته شده در جهان روبرو خواهید شد.

بیبلوس / جبیل

بیبلوس  یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که هیچگاه خالی از سکنه نشده است. در این شهر، مناطق دیدنی باستانی، بندری دنج و زیبا و رستوران‌هایی با غذاهای خوشمزه خواهید یافت.

فارایا

تفرجگاه مزار درست در بالای روستای فارایا واقع‌شده است. پیست اسکی این تفرجگاه در ارتفاع 2465 متری از سطح دریا قرار گرفته و امکاناتی مدرن و هتلی بین‌قاره‌ای در کنار آن دارد. این پیست دارای شیب جالب توجه 42 درجه است. در نزدیکی روستای فارایا روستای فقرا واقع شده که ویرانه‌های باستانی از یک معبد فنیقی و یک برج رومی را درخود جای داده است. پس از این روستا نیز پلی طبیعی از فرسایش خاک توسط باد به وجود آمده، که طول آن 38 متر است و باور طبیعی بودن آن به سختی به ذهن خطور می‌کند.

بیت الدین

کاخ بیت‌الدین شاهکار معماری قرن 19 میلادی است که به دستور امیر شبیر دوم و در طی مدت 30 سال ساخته شده است. بیت الدین در 40 کیلومتری بیروت واقع شده و سفر یک روزه به آن به همراه بازدید از روستای دیر القمر که در نزدیکی آن واقع‌شده، بهترین انتخاب خواهد بود. در فصل تابستان بسیاری از جشنواره‌های فرهنگی و هنری به همراه نواختن موسیقی و اجرای تئاتر در این شهر برگزار می‌شود. علاوه بر آن  موزه های بسیاری از سلاح و طلا و جواهر سلطنتی و همچنین موزه‌ای از موزاییک‌های دوره بیزانس و موزه باستان در این کاخ واقع‌شده است.

درختان سرو

سرو نماد غرور و سمبل لبنانی‌ها است. جنگلی کوچک از سروهای لبنانی در ارتفاع 1840 متری در کوهستان‌های بچار واقع شده است که به سرزمین خداوند  مشهور است و به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو قرار گرفته است. بیشتر درختان سرو لبنان چند صد سال عمر دارند و  گفته می‌شود عمر برخی از آن‌ها به بیش از دو هزار سال می‌رسد. درختان سرو منطقه‌ های بچار و قادیشا مناسب‌ترین مکان‌ها برای پیاده‌روی هستند. جبران خلیل جبران نویسنده بزرگ لبنانی در منطقه بچار متولد شد.

طیر/سور

بازدید از این منطقه، ویرانه‌های باستانی فنقی‌ها، پیست اسب‌دوانی رومیان باستان و گورستان‌های قدیمی را از دست ندهید. این منطقه نیز در سال 1984 به فهرست میراث جهانی یونسکو افزوده شد.

دیر القمر

آنطور که از نامش پیداست ، این روستا صومعه‌ای برای آرامش ماه بوده است. این روستای زیبا نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. کاخی زیبا در دیر القمر واقع شده است. سفر یک روزه به روستای دیر القمر و کاخ بیت‌الدین می‌تواند بهترین گزینه باشد.

صیدون / صیدا

خیابان باستانی فنقی‌ها در جنوب شهر صیدون غرق در تاریخ است. موزه صابون ، مسجد بزرگ و مناطق باستان‌شناسی ارزشمند این شهر بسیار دیدنی است.

حقایق جالب

  • دو صخره ی زیبا و غول پیکر درون آب  بر سواحل روشه ی بیروت قرار دارند.  لبنانی ها اسم های مختلفی روی آن گذاشته اند از جمله “صخره ی خودکشی”  یا “صخره ی عشاق” . زیرا عشاق از آن بالا می رفتند و خودشان را درون دریا می انداختند تا از رنج عشق خودشان را نجات بدهند.

نظردهید