نپال

 آسیا نپال آژانس دیبا

معرفی

 نپال کشوری در آسیا واقع در شمال هندوستان و پایتخت آن کاتماندو است. جمعیت نپال حدود 29 میلیون نفر و زبان رسمی آن نپالی است. واحد پول این کشور روپیه نپال است و تنها با چین و هند همسایه است.

بیشتر محدودهٔ نپال بر روی رشته‌کوه‌های هیمالیا قرار گرفته و شمال این کشور هشت قله از 14 قله بلند جهان را شامل میشود ، که یکی از آن‌ها ،  قله اورست است. جنوب کشور مرطوب و حاصلخیز است و جمعیت زیادی را در خود جای داده‌است.

81درصد مردم نپال پیرو آیین هندو هستند و با این احتساب، نپال در میان کشورهای جهان بالاترین درصد پیروان هندوئیسم را نسبت به جمعیت خود دارد. این کشور به خاطر موقعیت جغرافیایی خود هم از هند و هم از تبت نفوذ پذیرفته‌است.نپال تنها کشور در جهان است که پرچم آن به شکل مستطیل نیست، و از دو مثلث بر روی هم تشکیل شده‌است.

آب و هوا

آب و هوای مدیترانه ای بیروت، تابستان های گرم و نسبتاً شرجی، پاییز و بهار دلپذیر زمستان های معتدل وبارانی را به ارمغان آورده است. ماه های بین آبان تا اردیبهشت ممکن است باران های بسیار شدیدی به همراه بیاورند. مرداد، گرم ترین ماه سال، با میانگین دمای 29 درجه سانتی گراد و دی و بهمن با حدود 10 درجه سانتی گراد سردترین ماه ها در بیروت است.

اقتصاد

اقتصاد نپال از راه کشاورزی و صنعت می‌چرخد. محصولات کشاورزی عبارتند از چای، برنج، ذرت، نی‌شکر، سبزیجات ریشه‌ای، و محصولات دامداری شامل شیر و گوشت گاومیش است. صنعت نیز به فرآوری محصولات کشاورزی از جمله نی‌شکر، تنباکو و غلات می‌پردازد. همچنین گردشگری دومین درآمد خارجی کلان نپال به شمار می‌رود.

جاذبه های گردشگری

معبد پاشوپاتینات

در ساحل رودخانه باگماستی، معبد مقدس هندوها وجود دارد. این معبد یکی از ارزشمندترین مکان های مذهبی در آسیا محسوب می شود و بیشتر شبیه یک واحد مسکونی به نظر می رسد تا یک معبد. این مکان شامل چندین کتابخانه، معابد، حیاط ها، مجسمه ها و مقبره ها است و مکان محبوبی برای برگزاری مراسم سوزاندن جسد مردگان می باشد. این به خاطر این واقعیت است که این معبد در ساحل رودخانه قرار گرفته و به لرد شیوا اختصاص دارد. عمل سوزاندن اجسادکه اغلب برای بازدیدکنندگان تکان دهنده است، هزاران سال است که در این مکان و دیگر مکان های جنوب آسیا صورت می گیرد.

پارک ملی ساگارماتا

پارک ملی ساگارماتا، منزلگاه بزرگ ترین کوه های جهان از جمله کوه اورست است. با این حال، شگفتی این پارک بیشتر به دلیل مناظر طبیعی شگفت انگیز اش است. دامنه های کوهستان، خانه برخی از نادرترین و حیرت انگیز ترین گونه های جهان هست: پلنگ برفی گریزان، پاندای قرمز، خرس سیاه هیمالیایی. صدها پرنده در این پارک زندگی می کنند و بسیاری از گوزن های شمالی وحشی که در سرتاسر آن پراکنده اند.

بازار نامچه

نامچه اغلب دروازه اورست نامیده می شود زیرا این مکان، نقطه ای است که بیشتر مردم سفر خود را به بلندترین کوه جهان آغاز می کنند. با این حال، بازار نامچه هزاران سال است که مرکز داد و ستد می باشد و به دلیل کره و پنیر های محلی اش مشهور است.

میدان دوربار، کاتماندا

دوربار در زبان نپالی به معنی کاخ سلطنتی است . میدان کاخ روبروی کاخ سلطنتی سابق پادشاهی کاتماندو قرار گرفته است. پیش از این که نپال در اواسط قرن 18 متحد شود، این کشور شامل چندین پادشاهی کوچک تر ، از جمله یک پادشاهی در کاتماندو بود. در این میدان ها پادشاهان تاج گذاری می کردند و اعلامیه های سلطنتی صادر می کردند. میدان دوربار در کاتماندو به طور ویژه ای چشمگیر است

دریاچه فیوا

این دریاچه شیرین و زیبا دومین دریاچه بزرگ نپال است و منعکس کننده گستره عظیم کوهستانی آناپرنا بر روی سطح آب است. بیشتر هتل ها و رستوران ها در طرف مقابل دریاچه قرار دارند ، بنابراین منظره ی جالبی ارائه می دهند. در مرکز این دریاچه، معبد مقدسی از مریم عذرا قرار دارد. دسترسی به این معبد فقط از طریق قایق است و مکان محبوبی برای بازدید کنندگان به حساب می آید. علاوه بر این، فعالیت های آبی در دریاچه نیز محبوب هستند.

پارک ملی چیتوان

پارک ملی چیتوان منزلگاه آخرین بازماندگان یک نوع کرگدن است. اما با این حال، این حیوان تنها حیوان نمادین در این پارک نیست که از آن محافظت می شود؛ ببر مشهور بنگال نیز در این منطقه وجود دارد.

مسیر مقدس آناپرنا

تنها می توان از طریق یک سفر 10 تا 15 روزه به این منطقه دست پیدا کرد. این منطقه بر روی یک حوزه یخی قرار گرفته و توسط کوهستان های اطراف احاطه شده است. با این حال، بیشترین جاذبه گردشگری این منطقه، خود سفر است تا مقصد. در میانه سفر به منطقه آناپرنا می رسید، اما در کل سفر، منظره های باورنکردنی از دامنه کوه های هیمالیا را خواهید دید. بازدید کنندگان در خانه های موجود در مسیر استراحت می کنند .

معبد بودانات

این معبد خارج از شهر کاتماندو قرار دارد و مناظر خیره کننده ای از کاتماندو و دره های اطراف آن را عرضه می کندو احتمالا در قرن چهاردهم پس از تهاجم مغول ها ساخته شده است. صدها پرچم رنگارنگ در اطراف بنادر حال تکان خوردن هستند. در پایه گنبد، چهار جفت چشم وجود دارد که نشان می دهد بودا تمام طبیعت را می بیند.

کمپ کوهپیمایی اورست

در دامنه اورست، شرپاس ها ( مردم محلی) و کوهنوردان ، شبانه روز در حال تدارک و آماده سازی برای سفر به قله هستند. مکان های مقدس برای تضمین سفر های ایمن ، در ماه آوریل و مه برقرار می شوند. بازدید کنندگان برای دیدن کمپ اصلی اورست ، مورد استقبال قرار می گیرند و در هرج و مرج غرق می شوند. سفر با هلیکوپتر ، راهی عمومی برای بازدید از کمپ اصلی است که در سال های اخیر محبوب شده است. این سفر می تواند آنقدر دشوار باشد که برای رسیدن به دامنه کوه، سه هفته طول بکشد و برای شرکت کنندگان فرصتی را فراهم سازد تا از نزدیک دشواری و سختی کوهنوردان در هنگام صعود به اورست را تجربه کنند.

حقایق جالب

  • بلندترین قله‌های جهان در کشور نپال قرار دارند .
  • عمیق‌ترین دره جهان در کشور نپال قرار دارد .
  • در کشور نپال، قله‌ اورست به نام نپالی ساگامارتا به معنی پیشانی آسمان شناخته می‌شود. همچنین تبتی‌ها قله اورست را کومولانگما به معنی مادر زمین می‌نامند .
  • پارک ملی چیتوان در کشور نپال زیستگاه تعدادی از گونه‌های در حال انقراض است .
  • کشور نپال کشور اساطیر و افسانه‌های گوناگون است. صحبت کردن از این افسانه‌ها بدون دانستن از «یتی» لطفی ندارد. یتی یا مرد برفی موجودی افسانه‌ای است که بسیاری از نپالی‌ها تصور می‌کنند این موجود که بر روی دو پا راه می‌رود در کوه‌های هیمالیا زندگی می‌کند. این افسانه از گذشته بین نپالی‌ها گفته می‌شده به طوری که روایت شده بومی‌ها و کوهنوردها در هوای برفی کوهستان یتی را دیده‌اند. همچنین گفته‌شده یتی به گمشدگان در کوه‌ها کمک می‌کند. به یتی «پاگنده» هم می‌گویند.
  • در دره کاتماندو،هفت میراث جهانی ثبت‌شده وجود دارد. علاوه بر کاتماندو، پارک ملی چیتوان، معبد پشوپتیناس، پارک ملی ساگارماتا و زیارتگاه لومبینی نیز در فهرست میراث یونسکو ثبت شده‌اند. بنابراین نپال دارای تراکم آثار ثبت شده در یونسکو است که می‌تواند هر علاقمندی را به سمت خود جذب کند.
  • تقویم نپالی ویکرم سموت نام دارد که این تقویم شامل هر دو عنصر تقویم قمری و تقویم نجومی است. در تقویم ویکرم سموت هر سال 354 روز است. بنابراین سال 2020 میلادی در نپال سال 2076 تقویم ویکرم سموت است. بااینکه تقویم ویکرم سموت تقویم رسمی کشور نپال است، اما تعدادی از مردم از تقویم عادی میلادی در روزمره استفاده می‌کنند.

نظردهید