کره جنوبی

 آسیا کره جنوبی آژانس دیبا

معرفی

کرهٔ جنوبی که با نام رسمی جمهوری کره  نیز شناخته می‌شود، کشوری است در بخش جنوبی شبه‌جزیرهٔ کره در شرق آسیا. سئول پایتخت کشور کره جنوبی و یک شهر مدرن و صنعتی است. این شهر در سال 1948 پایتخت کره جنوبی شد. جمعیت این شهر بالغ بر 10 میلیون نفر و بزرگترین شهر کشور کره جنوبی است. این کلان‌شهر یکی از بزرگترین شهرهای دنیا به حساب می‌آید. محدوده پایتخت کره جنوبی (سئول به همراه محدوده وابسته به سئول) دومین محدوده متروپولیتن در دنیا به حساب می‌آید. این شهر قدمتی بالغ بر 2000 سال دارد و تقریباً یک چهارم کل جمعیت کره جنوبی در این شهر زندگی می‌کنند.

آب و هوا

کشوری نیمه کوهستانی است و ارتفاعات آن عمدتاً در نواحی مرکزی و شمال شرقی واقع شده‌اند . جلگه‌ها در آن وسعت فراوانی دارند و مهم‌ترین رودهای آن عبارت‌اند از: هان، ناک‌دونگ، گئوم، بوک‌هان و نام‌هان. این کشور دارای جزیره‌های فراوانی است و جنگل‌ها در آن وسعت زیادی دارند. آب و هوای آن گرم و مرطوب و پرباران است.

اقتصاد

این کشور دومین رشد سریع اقتصادی دنیا در چهار دههٔ اخیر را دارا می‌باشد. در کرهٔ جنوبی، از سال 1963 و تنها در مدت 40 سال، درآمد سرانه بر حسب قدرت خرید، نزدیک به 14 برابر افزایش یافت.این پیشرفت قابل توجه که این کشور را در کمتر از نیم قرن بدل به کشوری پیشرفته و ثروتمند نمود، اغلب معجزهٔ رودخانهٔ هان نامیده می‌شود و در مجامع بین‌المللی، صفت «ببر آسیا» را برای این کشور به ارمغان آورده‌است.

امروزه اقتصاد موفق کرهٔ جنوبی الگویی برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه است و اکنون دارای اقتصاد توسعه‌یافتهٔ چندین هزار میلیارد دلاری است. همچنین سئول، پایتخت این کشور، یکی از ده شهر برجستهٔ اقتصادی و مالی جهان است. کرهٔ جنوبی علی‌رغم کمبود منابع طبیعی و دارا بودن کمترین مساحت در میان کشورهای گروه 20، یکی از اقتصادهای نیرومند دنیا تلقی می‌شود. اقتصاد کرهٔ جنوبی، چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا و یازدهمین در دنیاست.. این کشور، هفتمین شریک بزرگ تجاری آمریکاست. کرهٔ جنوبی دومین میزان ذخایر را در میان کشورهای توسعه‌یافته ؛ و همچنین ششمین ذخایر ارزهای خارجی را در جهان داراست. کرهٔ جنوبی حرکت خود را به سوی رشد اقتصادی سریع، همراه با بیشترین میزان تولید ناخالص ملی، صادرات و تولیدات صنعتی در جهان توسعه‌یافته ادامه می‌دهد.

کرهٔ جنوبی به‌واسطهٔ شرکت‌های چندملیتی با فناوری پیشرفته، مانند سامسونگ و هیوندای-کیا و ال‌جی، هفتمین صادرکنندهٔ بزرگ جهان است.

جاذبه های گردشگری

 مقبره خانوادگی سلسله چوسان

مقبره خانوادگی چوسان یکی از مهم ترین بناهای تاریخی حفاظت شده  در کره جنوبی است که قدمتش به 500 سال پیش می‌رسد. در این مکان پادشاه و ملکه موسس سلسله چوسان دفن شده اند که در سریال تاریخی افسانه جومونگ نیز به این موضوع اشاره شد.
به دلیل وجود 40 مقبره پادشاهان و اشراف زادگان چوسان قدیم در اطراف سئول، مردم کره جنوبی عقیده دارند که روح پادشاهان گذشته نگهدارنده سئول است.

جزیره ججو

جزیره ججو جزیره‌ای آتشفشانی در جنوب غربی کشور کره جنوبی است. در گذشته از این جزیره برای تبعید مجرمان و خیانتکاران استفاده می کردند ، چراکه این ناحیه فاصله به نسبت زیادی با کره یا چوسان داشت و دسترسی به جزیره صرفا از طریق قایق امکان پذیر بود؛ اما امروزه دیگر از آن جزیره دور افتاده خبری نیست و ججو به یک جزیره تفریحی فوق العاده زیبا برای گردشگران خارجی و مردم کره جنوبی تبدل شده است.
این جزیره با داشتن پوشش گیاهی منحصربه‌فرد و گیاهان بومی و حیات جانوری خاص خود ، در سال 2007 به عنوان میراث طبیعی در یونسکو ثبت شد .از مهم ترین مکان های دیدنی جزیره ججو کوه هالاسان، صخره پدربزرگ، غار مانسانگل، مدرسه غواصی ججو، زنان غواص و ماهیگیر، آتشفشان ججو و فانوس دریایی هستند.

کلیسای یودو فول گاسپل

شاید جالب باشد که بدانید بزرگ ترین کلیسای جهان با گنجایش بیش از یک میلیون نفر در کشور کره جنوبی قرار دارد. کلیسای جامع یو دو گاسپل کره با بیش از صد نفر کارمند و کشیش، مترجم به 16 زبان مختلف دنیا و دوازده گروه کُر جزو بزرگترین و مجهزترین کلیساهای جهان است و ساختار شکنی جالبی در معماری کلیسا و کاربرد آن ایجاد کرده است.

قصر گیونگ بوک گانگ

قصر گیونگ بوک گانگ یا قصر شمالی؛ یکی از پنج قصر بزرگ و زیبای باقی مانده از سلسله چوسان در کره جنوبی است که خود از چند بخش تشکیل شده است. در کنار قصر شمالی دو قصر شرقی چانگ دئوک گانگ و قصرغربی گئونگ جی گانگ قرار دارد. این کاخ که در سال 1395 توسط شاه «تائه ئو»  ساخته شد، در سال 1592-1598 توسط حمله نیروهای ژاپنی به آتش کشیده شد؛ البته حدود 7700 اتاق این قصر در زمان پادشاهی گوجونگ بازسازی شد.

دهکده تاریخ و فرهنگی

دهکده تاریخی هائو یکی از آثار ثبت شده‌ی کره جنوبی در یونسکو است. در این دهکده 230 نفر به شیوه سنتی زندگی می کنند که البته دولت کره جنوبی برای نگه داری این منطقه و سبک زندگی اهالی کمک می کند. سبک زندگی بومیان بدون کم و کاست از الگوی معیشت مردم چوسان تبعیت می کند.

 منطقه میونگ دانگ سئول

منطقه میونگ دانگ بهترین مکان برای علاقه مندان به خرید است. انواع فروشگاه ها و مغازه ها که اجناس مورد نیاز و مایحتاج روزانه مردم را میفروشند ، تا برند های معروف و فروشگاه های مدرن را می توانید در خیابان میونگ دانگ سئول پیدا کنید. علاوه بر مراکز خرید ، انواع رستوران های سنتی و فست فود ، غذاهای غربی، ژاپنی، کره ای در این منطقه وجود دارند.

برج سئول

نمادی از شهر سئول است. در بالای برج می توانید منظره بی نظیری از پایتخت پر جنب و جوش و زیبای کره جنوبی را مشاهده کنید. این برج در سال 1980 به عنوان مجموعه فرهنگی شامل سینما، تئاتر و انواع رستوران و مراکز خرید احداث شد. کمتر زمانی وجود دارد که خود برج و یا رستوان های اطراف آن خلوت باشند. در تمام ساعات شبانه روز گردشگران و یا مردم کره از تله کابین، آسمان نما، آلاچیق کره، موزه فرهنگی و سایر دیدنی های اطراف برج نامسان دیدن می کنند و ساعت ها به تماشای شهر سئول می نشینند. پر طرفداترین بخش برج نام سان ایوان یا تراس برج است که پاتوق خانواده ها و یا زوج های جوان محسوب می‌شود. زوج های کره ای باور دارند اگر قفل های رنگی را در تراس این برج نصب کنند، عشق آنها جاودانه خواهد ماند.

مرکز خرید بزرگ دونگ دائه مون

می‌توان منطقه دانگ دائه مون را به نبض تپنده خرید و فروش در کره جنوبی تشبیه کرد. مرکزی شامل عمده فروشان و خرده فروشان؛ شامل 26 مرکز و بازار بزرگ، 30 هزار فروشگاه و بیش از پنجاه هزار تولید کننده در این منطقه از سئول در حال فعالیت هستند.

دهکده باک جونگ هانگ

دهکده باک جونگ هانگ بین دو قصر شرقی چانگ دوک گانگ و قصر غربی ژئونگ جیگ گانگ قرار دارد. معماری فوق العاده و سنتی این منطقه زبانزد گردشگران داخلی و خارجی است. منطقه باک جونگ تاریخی 600 ساله دارد که بر اساس نگرش کنفوسیوسی یعنی استفاده از عناصر طبیعت در زمان سلسله جوسئونگ ساخته شده است. بهره گیری از مصالح طبیعی مانند چوب و استفاده از ساختار و شیب زمین در معماری بناها از ویژگی های این جاذبه تاریخی- فرهنگی است.

این سادونگ

هر آنچه از کره جنوبی و سنت هایش می خواهید، می توانید در منطقه اینسادونگ پیدا کنید. لباس های ستنی کره به نام هانبوک ، کاغذهای سنتی هانجی ، انواع صنایع دستی، ظروف سنتی کره در این منطقه یافت می شود. با بیش از 100 گالری هنری که نمایش دهنده هنر نقاشی کره جنوبی، خانه های چای خوری و ابزارهای سنتی کره ای در منطقه اینسادونگ باعث شده‌اند که این ناحیه در میان گردشگران محبوب باشد. بسیاری از هنرمندان و استادان  کره جنوبی ، در این منطقه فعالیت دارند.

حقایق جالب

  • کره جنوبی منزلگاه سریع‌ترین اینترنت دنیا است.
  • سئول بعد از پاریس، متراکم‌ترین شهر دنیا و جمعیت آن 8 برابر جمعیت رم است.
  • در قرن 19، پس از صدها سال انزوا، سئول دروازه‌هایش را به روی بیگانگان و خارجی‌ها باز کرد و وارد دنیای مدرن شد.
  • امتحان کردن مواد غذایی در سوپرمارکت ها مجاز و امری عادی است
  • دستمال توالت هدیه ی مرسوم مهمانی های خانه نویی مردم کره جنوبی است.
  • مردم کره دچار اعتیاد به کار هستند.
  • لقب در کره جنوبی بسیار مهم است. بیشتر مردم برای صدا کردن افراد از القاب استفاده می‌کنند.
  • عدد 4 بدشگون است. این عقیده که عدد چهار باعث بد بیاری است از فرهنگ چین وارد فرهنگ کره جنوبی شد.
  • اولین زندان روباتیک دنیا در سال 2012 در کره جنوبی افتتاح شد.
  • سئول دارای یک دژ سنگی است که سال 1397 ، بعنوان محافظی دربرابر حملات حیوانات وحشی و دزدان ساخته شد.

نظردهید