مهمترین و هوشمندترین شهرهای جهان

مهمترین و هوشمندترین شهرهای جهان

در این مطلب مهمترین و هوشمندترین شهرهای جهان، معرفی می شوند که از نظر میزان خلاقیت، نوآوری و کیفیت زندگی در صدر برترین ها قرار دارند.

شهرهای بسیاری در سراسر جهان، از نظر تکنولوژی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و شاید یکی از این شهرها مقصد بعدی شما باشد.

توکیو

توکیو، پایتخت کشور ژاپن ، در شرق جزیرهٔ هونشوی واقع شده‌است و در کنار نیویورک و لندن عنوان بزرگ‌ترین پایتخت‌های صنعتی جهان را به دست آورده‌است. همچنین توکیو عنوان بزرگترین و مهمترین اقتصاد شهری جهان را دارا می‌باشد. در سال 2008 میلادی از پانصد شرکت برتر جهان، 47 شرکت در توکیو واقع بوده‌اند و این شهر از این نظر، رتبهٔ نخست در جهان را از آن خود کرده‌است.

سِئول

سِئول، پایتخت و کلان شهر کشور کره جنوبی با جمعیت بیش از 10 میلیون نفر، یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است. شهر سئول از ساختار زیربنایی بسیار هوشمند و پیشرفته‌ای برخوردار است و متروی آن که هرساله بیش از 200 میلیون مسافر را جابجا می‌کند سومین شبکه بزرگ مترو در جهان است. سئول مرکز حکومتی، تجاری، مالی و تولیدی کرهٔ جنوبی است. ایستگاه راه آهن سئول ایستگاه نهایی برای خطوط راه آهن اصلی شمال-جنوب و شرق-غرب در کرهٔ جنوبی به شمار می‌آید. سئول همچنین برای راه‌های اتوبوسرانی با فواصل زیاد و بزرگراههای اصلی کاربری دارد.

تورنتو

تورنتو نیز در لیست ده شهر برتر دنیا در زمینه هوشمند سازی قرار دارد. در واقع تورنتو تنها شهر در کانادا و یکی از دو شهر آمریکای شمالی است که در رده ده شهر برتر دنیا قرار گرفته اند. بر اساس شاخص شهرهای پویا که تحت نظارت اساتید مرکز استراتژی جهانی سازی تهیه شده است، هوشمند ترین شهرهای دنیا در مقایسه با رتبه بندی سال های گذشته تقریبا در یک راستا قرار دارند. به نظر می رسد که شهرهای نیویورک و لندن همواره در حال رقابت برای کسب مقام اول باشند، در حالی که هنگ کنگ و تورنتو در رقابت برای گرفتن جایگاه هشتم دنیا هستند و البته درسال 2018 تورنتو توانست به این رتبه دست پیدا کند.

لندن

لندن، پایتخت انگلستان و همچنین بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در بریتانیا و بزرگ ترین ناحیه شهری از نظر مساحت در اروپا است. این شهر که در کنار رود تایمز قرار دارد قدمتی 2000 ساله دارد و تاریخ ساخت آن به دوران روم باستان برمی‌گردد. این شهر یکی از مراکز تجاری، مالی و فرهنگی عمده در جهان است و تأثیر فراوانی در سیاست، آموزش و پرورش، سرگرمی، رسانه‌ها، معماری و هنر دارد.

این شهر یکی از قطب‌های حمل و نقل بین‌المللی در جهان و دارای پنج فرودگاه بین‌المللی است که عبارت‌اند از فرودگاه بین‌المللی هیثرو، گتویک، استانستد، لوتن و فرودگاه سیتی.

آمستردام

هلند، کشوری کوچک و پایتخت آن شهر آمستردام است. اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند به‌شمار می‌رود که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود. هسته اصلی شهر تاریخی آمستردام در قرون وسطا بوجود آمد و در قرن 16 توسعه یافت و تبدیل به مهم‌ترین بندر تجاری اروپا شد.

در قرون 17 و 18 که دوران شکوفایی اقتصاد استعماری هلند بود، خانه‌های اعیان نشین بسیاری در حاشیه کانال های بیرونی ساخته شدند که بسیاری از آنها هنوز هم پابرجا هستند.

اوساکا

اوساکا سومین شهر بزرگ ژاپن و مرکز استان اوساکا است. این شهر بر روی جزیرهٔ هونشو، جزیرهٔ اصلی ژاپن واقع شده و در طول تاریخ ، مرکز تجاری کشور ژاپن بوده است.

نیویورک

نیویورک پرجمعیت ترین شهر ایالت نیویورک و ایالات متحده آمریکاست که از 5 ناحیه شامل برانکس، بروکلین، منهتن، کوینز و استاتن آیلند تشکیل شده‌ است. نیویورک یکی از قطب‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جهان است. عده‌ای به دلیل اهمیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی منحصر به ‌فردش ، این شهر را پایتخت جهان نامیده‌اند. بازار بورس نیویورک، بزرگترین بازار بورس جهان در معاملات دلاری است که در خیابان وال استریت قرار دارد.

سنگاپور

پیشرفته ترین خدمات هوشمند در سنگاپور در بخش حمل و نقل شهری و توسعه سیستم حمل و نقل هوشمند بیش از 10 سال عرضه شده است. همچنین سنگاپور دارای پایه های قوی در زمینه دولت الکترونیک است که از دهه هشتاد تا به امروز تکامل یافته است.

کپنهاگ

کپنهاگ، پایتخت کشور دانمارک است و برای بیشترین دستمزدهای خود در سطح جهان شهرت دارد. دانمارک برای متقاضیان کار خارجی، مقصد موردتوجهی است.

سیدنی

سیدنی، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهر استرالیا و پایتخت ایالت نیو ساوت ولز است. سیدنی نماد کشور استرالیاست. شهری است با جذابیت‌های بی‌شمار که 218 سال از زمان تاسیس آن می‌گذرد. این شهر که در جنوب شرقی استرالیا واقع شده، اولین مکانی است که بیشترین میزان جهانگرد در بدو ورود به استرالیا در آن پا می‌گذارند. در هر گوشه‌ای از سیدنی، می‌توان ردپایی از فرهنگ‌های گوناگون را مشاهده کرد که در کنار جاذبه‌های طبیعی، مراکز تفریحی، پارک‌های ملی و حفاظت شده، موزه‌ها و گالری‌های هنری باعث شهرت جهانی شهر شده‌اند.

زوریخ

زوریخ، بزرگ‌ترین و پرجمعیتﺗﺮین شهر در کشور سوییس می‌باشد. و در شمال مرکزی سوییس، در دامنهٔ کوﻩهای آلپ جای گرفته‌است. زوریخ، مهمﺗﺮین قطب اقتصادی سوییس ﺑﻪشمار رفته و گاه از آن ﺑﻪعنوان پایتخت فرهنگی این کشور یاد می‌شود. زوریخ شهری با بهترین کیفیت زندگی در جهان شناخته می‌شود.

پاریس

پاریس، پایتخت کشور فرانسه، یکی از شهرستان‌های ناحیه ایل-دو-فرانس است و رود سن از میان این شهر می گذرد. پاریس یکی از شهرهای پیشروی جهان در زمینه‌های اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، تحصیل، تفریحات، مد و علم است. پاریس را در کنار لندن، توکیو و نیویورک، ابرشهرهای جهان می‌نامند. پاریس بزرگ‌ترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی است. این شهر به تنهایی نزدیک به 533 میلیارد یورو ، یعنی نزدیک به 25٪ تولید ناخالص داخلی فرانسه را در دست دارد.

ژنو

ژنو، دومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس پس از زوریخ و پرجمعیت‌ترین شهر روماندی (بخش فرانسوی زبان سوئیس) است. این شهر در کنار دریاچه ژنو قرار دارد. در این شهر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و اروپایی زیادی قرار دارد و میزبان بیشترین تعداد نهادهای بین‌المللی در جهان از جمله سازمان ملل متحد می باشد. همچنین دومین قطب اقتصادی کشور سوئیس و نهمین مرکز اقتصاد رقابتی جهان و سومین در اروپا بعد از لندن و زوریخ است. در سال 2009 مقام سومین شهر از نظر کیفیت زندگی در جهان را بعد از وین و زوریخ به دست آورد.

استکهلم

استکهلم، پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. این شهر روی چهارده جزیره که با پل پیوند دارند بنا شده‌است و مرکز و پیرامونش حدود 24000 جزیره دارد. به خاطر آب‌راه‌های موجود در استکهلم، آن را «ونیز شمال» نیز نامیده‌اند. طول روز در استکهلم در اوایل تابستان بیش از ۱۸ ساعت و در اواخر پاییز در حدود ۶ ساعت است. بخش اعظم مردم این شهر در صنعت خدمات مشغول به کار هستند. استکهلم یکی از پاکیزه ترین کلان شهرهای دنیا به شمار می رود.

اسلو

اسلو بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور نروژ است. اسلو همچنین تنها شهر نروژ است که خود یک شهرستان (شهرستان اسلو) نیز هست. این شهر مرکز مهمی برای صنایع دریایی است.

لس آنجلس

لُس‌آنجـلس، بزرگ ترین شهر ایالت کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا و دومین شهر پرجمعیت ایالات متحده آمریکا پس از نیویورک است. اغلب به صورت خلاصه و با لقب شهر فرشتگان یاد می‌شود. اقتصاد لس‌آنجلس بر پایه واردات و صادرات، صنایع سرگرمی، هوافضا، فن آوری و گردش‌گری است. بنادر به هم پیوسته لانگ بیچ درگاه واردات و صادرات به کشورهای شرق آسیا هستند و مقام پنجم پر رفت و آمد ترین بندر دنیا را داراست. لس‌آنجلس بزرگترین مرکز ساخت و ساز در غرب ایالات متحده است. شرکت‌های سرگرمی از قبیل فاکس قرن بیستم و هوافضا مانند نورثروپ گرومن در این شهر قرار دارند.

نظردهید