اولین موزه زیر آب در یونان

اولین موزه زیر آب در یونان

با افتتاح اولین موزه زیر آب در یونان ، گردشگران فرصت خواهند یافت تا ضمن غواصی، یک کشتی باستانی که در قرن 5 پیش از میلاد غرق شده را تماشا کنند. این کشتی باستانی در سال 425 پیش از میلاد به دلیل بدی آب و هوا غرق شد. آمفوراهای داخل کشتی که بیشتر آنها تا امروز سالم مانده‌اند در سال 1985 به دست یک ماهیگیر کشف شدند.

آمفورا خمره‌ سفالی بزرگی است که در یونان باستان ، از آن برای نگهداری شراب، روغن، غلات و غیره استفاده می‌کردند.

یونان با افتتاح این موزه، بعد از هزاران سال، بار دیگر صاحب نمایشگاهی باستانی مانند معبد «پارتنون» شده است . این موزه زیر آب ، کشتی باستانی پریسترا که در دریای اژه غرق شده ، در نزدیکی جزیره کوچک پریسترا در عمق ۲۱ تا ۲۸ متری قرار دارد. همچنین برای گردشگرانی که نمی‌توانند غواصی کنند ، امکان بازدید از موزه به شیوه مجازی وجود دارد.

موزه های زیر آب در جهان

در سراسر دنیا موزه‌هایی زیر دریا وجود دارند که برخی عمداً آنجا ساخته شده و برخی با زیر آب رفتن ، تبدیل به جاذبه‌ای توریستی شده اند.

حتماً به این فکر می‌کنید که «بدون گواهی غواصی چگونه به این موزه ها بروید» اما نگران نباشید؛ تورهای غواصی یا تورهایی در قایق‌های شیشه‌ای برگزار می‌شوند که برای همین منظور ایجاد‌ شده‌اند . می‌توانید به همراه آن‌ها از این موزه‌های فوق‌العاده  لذت ببرید.

موزه زیر آب بایا، ایتالیا

احتمالا با شهر باستانی «پمپی»  در نزدیکی ناپل کنونی آشنا هستید. اما تعداد کمی درباره‌ی شهر «بایا» که سه برابر پمپی است ، می‌دانید. این شهر در چند کیلومتری ناپل، پاتوقی در ساحل برای ثروتمندان شهر رم و حتی امپراتور کالیگولا به حساب می‌آمد. اما در قرن 8 میلادی رها شد و به زیر آب فرو رفت. در روزهای آفتابی تابستان، می‌توانید با قایق‌های کف-شیشه‌ای، اسنورکلینگ یا غواصی موزه زیر آب بایا را ببینید.

موزه زیر آب سوبوأتیکو د آرته، مکزیک

این موزه‌ی هنر معاصر با بیش از 500 مجسمه‌ی نمادین در آب‌های اطراف کانکون، ایسلا موهرس و پونتا نیسوک قرار دارد. هدف این موزه  نشان دادن تعامل بین هنر و علم و همچنین تشکیل صخره‌ای مرجانی برای زندگی موجودات دریایی در مکزیک است. تمام آثار هنری از جنس خاصی هستند که باعث بهبود زندگی مرجانی میشوند.

موزه زیر آب آتلانتیکو لنزروته، اسپانیا

این موزه سال 2016 در اسپانیا افتتاح شد که اولین موزه هنرهای معاصر زیر آب در اروپا به شمار می‌آید. هدف از تأسیس این موزه جلب توجه به مشکلات تغییرات اقلیمی و همچنین ساختن زیستگاهی دریایی در جزایر قناری بود. مربیان غواصی در این موزه تورهایی را با جزئیات تمام درباره‌ی حدود 300 مجسمه برگزار می‌کنند.

شیپ رک تریل، فلوریدا

در «شیپ رک تریل فلوریدا» غواصان ردی از کشتی‌های غرق‌شده در مکان‌های عمیق و کم‌عمق یافتند . قدیمی‌ترین کشتی غرق‌شده «سن پدرو» نام دارد که هاوانا را در سال 1733 به مقصد اسپانیا ترک و حامل سکه‌های نقره مکزیکی و ظروف ساخت چین بوده است. این کشتی گرفتار طوفان شده و چون زمان کافی برای برگشت به بندر را نداشته، غرق شده است. در دهه‌ی 1960 کسانی که به دنبال گنج بودند، این کشتی را کشف و به بازیابی بقایای محموله‌ی کشتی کمک کردند. تازه‌ترین کشتی نیز «تاندربولت» نام دارد که در طول جنگ جهانی دوم ساخته شد . اگرچه این کشتی هرگز به‌ طور رسمی راه‌اندازی نشد ، اما بعدها برای تحقیق روی انرژی الکتریکیِ صاعقه‌ به جزایر فلوریدا اهدا شد.

نظردهید