عدم صدور ویزای گردشگری شنگن برای ایرانیان

عدم صدور ویزای گردشگری شنگن برای ایرانیان

طبق اعلام کشورهای عضو شنگن، به دلیل شیوع کرونا در ایران، محدودیت‌های سفر و عدم صدور روادید برای ایرانیان از 8 مارچ برقرار شده است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، گفته است با وجود برقراری پروازهای مستقیم بین ایران با فرانسه، هلند و اتریش ، اما هنوز امکان سفرهای گردشگری و غیرضروری به این کشورها میسر نیست و ویزای شنگن فعلاً برای شهروندان ایرانی صادر نمی‌شود.

بنابر بیانیه‌های سفارتخانه‌های اروپایی در ایران، این وضعیت همچنان برقرار است و شهروندان ایرانی با ویزای تایپ (سی) توریستی تا اطلاع بعدی امکان سفر به این کشورها را ندارند. همچنین فقط افرادی که دارای گذرنامه اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس و بریتانیا هستند یا اقامت این کشورها یا روادید معتبر تایپ  (دی) و ویزای معتبر تایپ (سی) برای پیوستن به خانواده را دارند یا به قصد ترانزیت از این کشورها استفاده می‌کنند، اجازه ورود دارند.

به خاطر شیوع کرونا در ایران، شهروندان ایرانی در حالی از دریافت روادید شنگن منع شده‌اند که اتحادیه اروپا از حدود دو ماه پیش اعلام کرد به شهروندان الجزایر، استرالیا، کانادا، گرجستان، ژاپن، مونته‌نگرو، مراکش، نیوزیلند، روآندا، صربستان، کره جنوبی، تایلند، تونس و اوروگوئه اجازه ورود به 27 کشور منطقه شنگن را می‌دهد.

چهار کشور خارج از اتحادیه و هم‌پیمان شنگن یعنی ایسلند ، نروژ، سوئیس و لیختن‌اشتاین نیز تابع چنین مقرراتی هستند.

در همین حال، دولت هلند ، ممکن است برای کسانی که روادید شنگن دریافت می‌کنند به هنگام ورود بررسی‌هایی مجدد مربوط به ابتلا به کرونا اعمال شود و سفر با این ویزا به دیگر کشورهای شنگن نیز شرایط جداگانه خود را خواهد داشت.

بریتانیا عضو شنگن نیست و ورود کسانی را که جواز یا کارت اقامت، ویزای دانشجویی و حتی گردشگری از انگلیس را دارند، مجاز دانسته است. اما طبق قوانین اعلام‌شده از سوی دولت ، شهروندان ایرانی بعد از ورود به بریتانیا باید 14 روز در محل اقامت خود قرنطینه شوند. همچنین سفارت بریتانیا در ایران اعلام کرده است ، فعالیت بخش روادید این سفارتخانه در تهران از اواخر ماه ژوئیه از سر گرفته شده است.

با شیوع کرونا ، مرزهای هوایی و زمینی ایران مسدود شد اما با کاهش تدریجی محدودیت‌ها، برخی از پروازهای بین‌المللی از سرگرفته شدند.

به گفته دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ، اکنون پروازهای خارجی ایران به مقاصدی مانند پاریس، لندن، منچستر، آمستردام، وین، دبی، دوحه، بانکوک و کوآلالامپور انجام می‌شود. و بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد پروازهای مستقیم از مبدأ تهران در مسیر گوانگجو ، مسکو ، دهلی و بیروت  نیز برقرار شده‌ است.

نظرات (3)

نظردهید