نکاتی که در سفر می آموزیم

نکاتی که در سفر می آموزیم

سفر یک سبک زندگی است که باعث میشود ما خوشحال تر باشیم. همچنین فراز و نشیب ها در سفر نکات مهمی را به ما می آموزد که در این مطلب به آنها می پردازیم.

سفر به شما فرصت تنهایی و شروع دوباره می‌دهد

در شرایط عادی همیشه در دانشگاه، محل کار و… هستید. عملا در دنیای امروز شما امکان تنها بودن را ندارید. منظور از تنهایی این است که برای مدتی بتوانید با خودتان خلوت کنید. همه ما به زمانی برای تنها بودن نیاز داریم تا بتوانیم در مورد مسایل شخصی و غیرشخصی فکر کنیم. بخش‌هایی از زندگیمان را حذف کنیم یا بهبود ببخشیم. سفر تنها جاییست که این فرصت را در اختیار ما قرار میدهد.

دوری از تکنولوژی

همه ما فراموش کردیم که دوران بدون تلفن همراه، لپ تاپ و اینترنت چگونه بود. دسترسیتان در سفر به صورت اتوماتیک به تکنولوژی و اینترنت کم میشود و به خاطر محدودیت‌ فضا یا بار اکثرا امکان اینکه لپ تاپتان را همراهتان ببرید وجود ندارد و این به شما کمک میکند تا کمی از دنیای تکنولوژی دور شوید و جهان را از پنجره واقعی ببینید نه گوشی‌های موبایل.

آشنایی با اقلیت و اقوام

درایران قوم های مختلفی از جمله بلوچ، کرد، عربِ خوزستان، ترک و حتی فارس زندگی میکنند که در شرایط عادی هیچ وقت از نزدیک با آنها ارتباط برقرار نکرده اید و از سبک زندگیشان با خبر نیستید. اما سفر باعث میشود که شما از منطقه‌ای که در آن جزو اکثریت بودید خارج شوید و مدتی به عنوان اقلیت در میان سایر اقوام زندگی کنید.

همچنین تصور کنید شما تنها سفید پوست در بین مردم آفریقا باشید و با مدتی را با آنها زندگی کنید و با فرهنگ و سنت آنها آشنا شوید.

قدرت تحمل شرایط سخت

سفر به شما یاد میدهد در زمانی که همه اطرافیان پر از نگرانی و اضطراب هستند بتوانید کنترل خود را حفظ کنید و شرایط را آنطور که می‌خواهید پیش ببرید. در سفر شما یاد میگیرید که شرایط و سختی ها و مشکلات پیش آمده را تحمل کنید و درستش کنید.

شناخت اطرافیان

سفر پر از شرایط غیرقابل پیش بینی است. فرض کنید شما با نامزدتان یا کسی که قرار است در کار با آن شریک شوید به سفر بروید. در حین سفر می‌توانید اخلاقیات طرف مقابل را بفهمید. ببینید آیا در زمان سختی هنوز پشت‌کار و قدرت جنگندگی را حفظ می‌کند یا خیر. خیلی‌ها دوست دارند قبل از شروع رابطه یا همکاری از خصوصیات طرف مقابل باخبر شوند.

سفر، حقیقت جهان را به شما نشان میدهد

شما می‌توانید مطالب و کتاب‌های زیادی در مورد تخت جمشید، پاسارگاد، روم باستان و … بخوانید اما مطمئن باشید وقتی برای اولین بار آنجا را ببینید تازه متوجه آنچه که قبلا خوانده یا شنیده‌اید می‌شوید.

افزایش حواس

وقتی باید حواستان به پشت سرتان باشد یا وقتی در یک شرایط سخت قرار میگیرید حواس شما فعال می‌شوند. حواسی که در حالت عادی از آن‌ها استفاده نمیکنید. قدرت تخیل شما به کار میفتد و در مورد سناریوهای مختلف به شما هشدار می‌دهد و برای آن برنامه ریزی می‌کند. شما قادر به فکر کردن به مراحل مختلف و تصمیم گیری و واکنش سریع میشوید.

سفر باعث آشکار شدن ذات دوستی می‌شود

سفر به شما این امکان را می‌دهد که برای مدتی از دوستانی که همیشه در کنارتان بودند دور باشید. این جدایی به شما کمک میکند عمق دوستی را بفهمید. وقتی از سفر برمیپردید ، میخواهید  که باز هم با دوستانتان ارتباط داشته باشید. در سفر با دوستان یا بدون آنها شاید ارتباطتان قوی‌تر از قبل شود و یا متوجه شوید این دوستی درست نبوده است.

سفر ، شما را به حرکت تشویق میکند

سفر اثبات این استدلال است که آدم هیچ‌جا گیر نمی‌کند. شما مجبور نیستید برای همیشه در یک خانه، شرکت، و یا در یک رابطه بمانید. هرچقدر بیشتر سفر کنید ، بیشتر مطمئن می‌شوید که همیشه برای ایجاد تغییر در زندگی‌تان آزاد هستید.

آشنایی با خود

سفر شما را در شرایطی قرار می‌دهد که قبلا آن را تجربه نکرده‌اید و فقط اگر شجاع باشید می‌توانید در آن شرایط عکس العمل به جا نشان دهید. شما وقتی از محدوده راحتی خود خارج ‌شوید تازه با شخصیت واقعی خودتان رو به رو خواهید شد.

سفر کمک می‌کند که زمان بیشتری داشته باشید

سفر به شما یاد می‌دهد که باید در لحظه زندگی کنید و از زمان حال بهترین استفاده را کنید. هیچ کس جاودانه نیست و برای زندگی بهتر چه چیزی بهتر از این که از زمان حال بیشترین بهره را ببریم و منتظر آینده و اتفاقات بعدی نباشیم؟

نظردهید