فرودگاه چيني یا دانه برف؟!!

معماران طرح های جدید خود را برای ترمینال سوم فرودگاه بین‌المللی هاربین تایپینگ در چین ارائه نموده اند. این طرح که از دانه های برف الهام گرفته شده است سالانه توانایی سرویس دهی به ۴۳ میلیون مسافر برای این ترمینال را دارد و طبق برنامه ریزی ها در سال ۲۰۳۰ تکمیل خواهد شد.

خود شهر چینی هاربین، برای فستیوال یخی که در آن برگزار می شود شهرت زیادی دارد و معمولاً از آن با نام «شهر یخ» یاد می شود بنابراین با طرح این ترمینال همخوانی مناسبی دارد. این ترمینال جدید ۵ شاخه دارد و شرکت معماران MAD آن را طراحی نموده اند که به داشتن طرح های معماری درخشان معروف هستند.

چینی ها در تلاشند تا صنعت هواپیمایی خود را ارتقاء دهند و به همین منظور این ترمینال قابلیت ساماندهی به ۳۲۰۰۰۰ پرواز ورودی و خروجی را در هر سال خواهد داشت و مطمئناً این موضوع به اقتصاد و مسافران کمک خواهد کرد. علاوه بر این، پایتخت چین، پکن، هم قرار است که یک فرودگاه جدید و بزرگ را در سپتامبر امسال راه اندازی نماید.

زیبایی و کاربری

در کنار هر کدام از ۵ شاخه ترمینال ۳ فرودگاه بین‌المللی هاربین تایپینگ امکان قرار گرفتن جایگاه ۸۹ هواپیما در داخل طراحی آن که به صورت دانه برف است، وجود دارد. این فرودگاه، ترمینال ۲ را پس از چند سال ساخت و ساز درسال های اخیر افتتاح کرد.

ارقام نشان می دهند که این فرودگاه می تواند ۸۰ میلیون مسافر را تا سال ۲۰۳۵ و بیش از ۱۰۰ میلیون مسافر را تا سال ۲۰۵۰ مدیریت نماید. جای تعجب نیست که این طراحی باورنکردنی هم کاربردی است و هم از لحاظ زیبایی چشمگیر به شمار می آید.

در این جا تصاویر فوق العاده ای داریم از طراحی ترمینال سوم فرودگاه بین‌المللی هاربین تایپینگ که به شکل دانه برف است: