زنان و صنعت گردشگری

زنان و صنعت گردشگری

زنان ، حداقل 60% کسانی که در صنعت گردشگری کار میکنند را تشکیل میدهند.

در چند سال اخیر، تقاضا برای سفر با راهنمایان زن افزایش یافته است. در این زمینه انتقادات زیادی وجود دارد که می‌توان علیه صنعت گردشگری مطرح کرد . اگرچه حداقل 60% کسانی که در این صنعت کار می‌کنند زنان هستند، اما آنها به ندرت به سمت‌ رهبری و مدیریت راه می‌یابند. راهنمایان تور زن نایابند و اتاق های تصمیم‌گیری ، مملو از مردان است.

گردشگری و مسافرت به عنوان یک صنعت در سراسر جهان ، یکی از بهترین فرصتها را برای ریشه‌کن کردن نابرابری جنسیتی و ایجاد یک فضای کار انعطاف‌پذیر و الهام بخش بدون نیاز به آموزش فراهم می‌کند. اما همه چیز به این بستگی دارد که از این فرصت استفاده کنیم.

حمایت از زنان

با وجود این، در چند سال گذشته تقاضا برای رهبری زنان به شدت افزایش یافته است و این فرصت‌های بیشتری فراهم کرده تا زنان در نقش‌های غیرسنتی مانند راهنمای سفر کار کنند.

در یک سال گذشته ، در شرکت «ریسپانسیبل تراول» شاهد 58% افزایش علاقه مردم به سفرهایی بوده‌ایم که در آنها راهنمای سفر ، زن بوده است.

بخشی از این افزایش محبوبیت به خاطر وجود علاقه بیشتر و بخش دیگر ، به این خاطر است که آگاهانه تصمیم گرفته‌ شده ، از برگزاری تورهای مسافرتی به رهبری زنان حمایت کنند.

مقابله با هنجارهای فرهنگی

دلیل این کار بروکس برای او مشخص است . سابقا مردان ، راهنمای تور در مغولستان بوده‌اند. او می‌گوید: «وقتی این همه راهنمای مرد داریم ، چرا در مقابل فرصتی فراهم نکنیم که راهنمایان زن باشند؟»

این قضیه ساده به نظر می‌رسد؛ اما اینگونه نیست. در بسیاری از کشورها، استخدام زنان آسان نیست. گاهی به دلیل هنجارهای فرهنگی سختگیرانه، غیرممکن است.

در اغلب موارد ، مردان تحصیلات بهتری دارند. مثلا در هند، 60% زنان باسوادند در حالی که 80% مردان سواد دارند. مردها تجربه کاری و فرصت‌ بیشتری برای یادگیری زبان دارند . همچنین از آزادی مالی بیشتری برخوردارند. و احتمال اینکه مردان از عهده مسئولیت‌های منزل و مراقبت از فرزندان برآیند کمتر است.

فرصت های آموزشی

اما برای اینکه یک راهنمای سفر خوب باشید ، لازم نیست که تحصیلات مدرسه را تمام کرده باشید. بیشتر اوقات، زنان تنها با لحن و صدای خود می توانند بینش جدیدی در مورد زندگی در یک جای خاص به ما بدهند.

به همین دلیل، بروکس زنان مغولستانی را که فرصت‌ چندانی ندارند ، استخدام می‌کند. او زنان مختلفی در شهر اولانباتور، پایتخت مغولستان و خانواده‌های روستایی انتخاب و فرصت‌های آموزشی و کاری را برای آنها فراهم می‌کند و آنها در عوض به شیوه‌ای صادقانه و بی غل و غش ، مغولستان را به مسافران معرفی می‌کنند.

شما از راهنمایان تور می‌آموزید ؛ آنها از شما می‌آموزند. این مفیدترین و قدرتمندترین شیوه گردشگری است: گفتمانی دوطرفه که درک افراد دو سرزمین از همدیگر را بیشتر می‌کند.

دیدگاه زن

یکی دیگر از این شرکتها ، شرکت مسافرتی «ویلج ویز» است که از جوامع روستایی در مناطق هیمالایا حمایت می‌کند. این روستاها از لحاظ سنتی به ارزشهای محافظه‌کارانه‌ای پایبند هستند . اما، ویلج ویز زنانی را استخدام کرده که اولین راهنمایان زن در این منطقه هستند.چرا؟

دلیل او: آنها بر این باورند که باید زنان بتوانند آرزوی راهنمای سفر شدن را در سر بپرورانند. همچنین معتقدند ، آشنایی با هیمالایا و درک آن از نگاه یک زن برای مسافران ، نوعی امتیاز و افتخار است. سال هاست که داستان‌های هیمالایا از دید مردان نقل می‌شود، اما این تنها نیمی از حقیقت را به شما نشان می دهد.​

نان آوران خانواده

ویلج ویز در مدت ده سال به شیوه‌ای مفید و اثرگذار به زنان کمک کرده تا کار کنند و شاهد این بوده که چگونه راهنمایان تور به نان‌آوران خانواده‌ خود تبدیل شده‌اند. این زنان به دوستان، دختران و خواهران خود نشان می‌دهند که آنها نیز می‌توانند چنین کاری بکنند. با وارد کردن زنان به نیروی کار، پتانسیلی ایجاد می‌شود تا همه این جوامع از فقر نجات یابند. این زنان با یادگیری زبان انگلیسی و رسیدن به خودباوری، شانس خود را برای یافتن کار و استخدام شدن افزایش می‌دهند؛ خواه در صنعت گردشگری باشد یا هر بخش‌ دیگر.​

در اروپا،  تقریبا نصف راهنمایان حرفه‌ای در شرکت تور حیات وحش «نچرال گریس» ، زن هستند. در حوزه‌ای که در آن ، خیلی کم می‌شنویم زنان از شایستگی‌ها و موفقیت‌هایشان بگویند، غیرعادی است.

شایستگی و دلیل استخدام

نچرال گریس ، تنها به یک دلیل آنها را استخدام کرده است: آنها تعدادی از شایسته‌ترین راهنمایان در این حوزه هستند. یکی از آنها دیمیترا کریستیدی ، زیست‌شناسی است که با خیریه «کالیستو» در زمینه حمایت از حیات خرس ها و گرگ ها همکاری می‌کند. آنی آنتوناتو، ملوان، مربی غواصی و راهنمای جزیره ‌گردی است که می‌تواند یک شاهین الئونورا را در حال پرواز شناسایی کند؛  ماریا پاناگیوتوپولو، یک پرنده‌شناس و متخصص بوم‌شناسی تکاملی است . کاترینا گوئولا، نیز یکی از آنهاست که علاقه شدیدی به یافتن گل‌های وحشی و عکاسی از آنها دارد.

افزایش اخیر در علاقه مردم به خدمات مسافرتی با مدیریت زنان، همانند به مبارزه طلبیدن صنعت گردشگری است. مسافران تدریجا دارند به ارزش و اهمیت راهنمایان تور و کارآفرینان زن پی می‌برند و می‌خواهند با آنها به سفر بروند. همه ما باید از طریق حمایت از آن دسته برنامه‌های مسافرتی که به زنان قدرت می‌بخشند به این تقاضا پاسخ دهیم. این خود ، فرصت‌های بیشتری را برای زنان در سراسر جهان فراهم خواهد کرد.

نظردهید