جاذبه های گردشگری عربستان

عربستان

عربستان سعودی با ۲٬۱۴۹٬۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت، بزرگترین کشور غرب آسیا ، بخش عمده شبه‌جزیره عربستان را دربر گرفته‌است . این کشور بیش از ۳۳ میلیون نفر جمعیت دارد که فقط ۱۶ میلیون آن‌ها شهروند این کشور و بقیه از اتباع خارجی هستند.

گردشگری در عربستان از بخش‌های فعال در این کشور است که از این بین ، گردشگری دینی بیشترین اهمیت را به خود اختصاص داده‌است. زادگاه اسلام ، این کشور را محل جذب گردشگر کرده‌ ، چنانچه میلیون‌ها مسلمان همه ‌ساله به مسجدالحرام و مسجد النبی به هدف انجام حج و عمره می‌روند. گردشگری در سعودی به بخش مهمی تبدیل شده ، لذا حمایت‌های روزافزونی از طرف این دولت به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌شود.

سیاست های جدید گردشگری در عربستان

عربستان سعودی با سیاست تازه ویزا برای ۴۹ کشور جهان ، درهای خود را به روی گردشگران خارجی می‌گشاید .تاکنون ، ویزای عربستان فقط برای کارگران مهاجر، افرادی که سفر کاری می‌رفتند و زائران دو شهر مکه و مدینه صادر می‌شد . همچنین قرار است ، مقررات سختگیرانه برای پوشش زنان گردشگر را تسهیل کند و اجازه دهد زنان به تنهایی و بدون همراه مرد به این کشور سفر کنند.

همه این تلاش‌های عربستان ، برای اصلاحات اقتصادی است تا وابستگی به نفت را کاهش دهد اما درعین‌حال ، کوششی است برای این که چهره تازه‌ای از خود نشان دهد.

البته هنوز اخطار‌ها و هشدار‌هایی وجود دارد. زنان باید در مکان‌های عمومی لباس مناسب بپوشند و غیر‌مسلمانان اجازه دیدار از شهر‌های مقدس مکّه و مدینه را نخواهند داشت.

اما چه جاذبه‌هایی در انتظار گردشگران است؟

دهانه آتشفشانی الوعبه

حدود 250 کیلومتر دورتر از شهر طائف ، دهانه آتشفشانی بزرگ الوعبه قرار دارد . رسیدن به الوعبه ، که در سال‌های اخیر میان کوهنوردان شهرت پیدا کرده ، چالش بزرگی است ، چون این دهانه آتشفشانی نزدیک به 250 متر عمق دارد و حتی برای کوهنوردان حرفه‌ای هم دو تا سه ساعت طول می‌کشد تا به پایین آن برسند و برگردند.

برای کسانی که به دنبال فعالیتی ملایم ‌تر هستند، در این مکان محوطه‌ای برای اقامت و چادر زدن وجود دارد.

مداین صالح

مداین صالح دومین شهر بزرگ نبطی‌ها بوده است،  مردمانی که در عربستان قدیم و دره اردن زندگی می‌کردند. نبطی‌های کوچ‌نشین که به زبان آرامی صحبت می‌کردند به تدریج مهاجرت خود را از عربستان آغاز کردند .میراث آن‌ها در شهر پترا و در میان ماسه‌سنگهای کوه‌های اردن بر جای مانده که نشان‌دهنده مهارت آن‌ها در مدیریت منابع آب و مخازن است

اکنون در بقایای آن ، گورستان وسیع باستانی با 130 قبر و محراب‌های دوران پیش از اسلام و تعدادی خانه‌های خشتی و سازه‌های خاکی وجود دارد که مکان زندگی ساکنان شهر بوده است.

مداین صالح در سال 2008 ، اولین مکان در عربستان سعودی بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

جده و دروازه مکه

یکی دیگر از مکان‌هایی که در فهرست میراث جهانی یونسکو در عربستان ثبت شده دروازه مکّه است که در شهر باستانی جده قرار دارد.

در قرن هفتم میلادی، جده هم بندر اصلی واقع در اقیانوس هند بود و هم محل ورود زائران مسلمان که از طریق دریا خود را برای زیارت به شهر مکه می‌رساندند.

قلعه مصمک در ریاض

قلعه مصمک در سال ۱۸۶۵ در ریاض ساخته شد ، اما دلیل شهرت آن اتفاقی بود که ۳۷ سال پس از آن افتاد.

در سال ۱۹۰۲، شاهزاده تبعیدی عبدالعزیز بن عبدالرحمن ‌بن فیصل آل سعود ، به شهر آبا و‌ اجدادی خود بازگشت و این قلعه را تسخیر کرد . با استقرار در مصمک ، او تلاش کرد که مناطق مختلفی را در منطقه تسخیر کند و بعد‌ها با پیوستن آنها به یکدیگر پادشاهی عربستان سعودی فعلی شکل گرفت.

آب‌نمای ملک فهد

آب‌نمای ملک فهد در جده بلندترین آب‌نمای موجود در جهان است که شب‌ها، با بیش از 500 نورافکن آن را نور‌پردازی می‌کنند . این آب‌نما که ملک فهد آن را به شهر اهدا کرده است ، تا حدود ارتفاع 260 متری ، آب را به هوا می‌فرستد ، هرچند بعضی‌ ارتفاع آن را تا 300 متر هم تخمین زده‌اند.

سواحل شنی املج

 از آن به عنوان مالدیو عربستان یاد می‌شود و در ساحل دریای سرخ قرار دارد . از آنجا می‌توان ، کوه‌ها و آتشفشان‌های خاموش و مزارع انبه که در نزدیکی آن قرار دارد را مشاهده کرد.

جُبّه و الشویمس

طبق نظر یونسکو، زمانی در کنار این صخره‌ها دریاچه‌ای وجود داشته که آن را به مکان مهمی برای حضور انسان‌ها و جانوران تبدیل کرده بود . در این آنجا ، اجداد ما از دوران نوسنگی آثاری مانند نقوش و کنده‌کاری‌هایی بر سطح سنگ‌های جبّه و الشویمس از خود به جای گذاشته‌اند .

نظردهید