بلغارستان

اروپا بلغارستان آژانس دیبا

معرفی

بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. جمعیت این کشور بالغ بر 7364570 نفر است که هر ساله 1 درصد از آن کاسته می‌شود. بلغارستان بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد. زبان رسمی این کشور بلغاری و واحد پول آن لِف با واحد جزء استونیکی است. حدود 85 درصد از مردم آن بلغاری ‌تبار و بقیه بیشتر ترک و کولی هستند. بلغارستان 110994 کیلومتر مربع مساحت دارد و چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است. بلغارستان در سال 2004 به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآمد و در سال 2005 اتحادیه اروپا، درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت و روز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را 1 ژانویه 2007 اعلام کرد.

اقتصاد

در حال حاضر و پس از فروپاشی بلوک شرق، علی‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته ، سیستم اقتصادی این کشور همچنان کشاورزی محور است و صنعت در آن جایی ندارد. همین مسئله باعث بروز فقر شده‌است.

بلغارستان با خاکی حاصلخیز و اندکی منابع طبیعی ، اقتصادی استوار بر کشاورزی دارد. فراورده‌های عمده شامل: غلات (گندم، ذرت، جو) و میوه (انگور) و به‌طور فزاینده‌ای تنباکو است. وامهای بلوک شرق در توسعه صنایع ازجمله مهندسی و کودسازی و شیمیایی نقش داشته‌است. به دنبال آشوب‌های اجتماعی اقتصادی و سیاسی که اروپای شرق را پس از 1990 دربر گرفت ، الگوهای تجارت در این منطقه مختل گشت ، تولید صنعتی کاهش یافت ولی ، پیشرفت در امر خصوصی کردن صنعت و کشاورزی حاصل شد.

اقتصاد بلغارستان به‌طور کلی در سال 2011 به میزان 1.7 درصد نسبت به سال قبل رشد داشت. پیش‌بینی اقتصادی کمیسیون اروپا برای رشد کلی بلغارستان در سال 2012میلادی 0.5 درصد بود درحالیکه صندوق بین‌المللی پول، رشد تولید ناخالص ملی این کشور را در سال 2012 رقم 0.8 درصد اعلام کرده بود.

آب و هوا

شمال کشور تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد، در حالی که جنوب شرق از آب و هوای مدیترانه‌ای برخوردار است. بیشتر اقلیم بلغارستان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است و نواحی ساحلی دریای سیاه نیز آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد.

جاذبه های گردشگری

ملنیک

ملنیک کوچکترین شهر بلغارستان میباشد . از جاذبه های دیدنی این شهر می توان از هرم ملنیک و صومعه روژن نام برد .

سواحل دریای سیاه

سواحل دریای سیاه  یکی از بهترین اماکنی است که می توان به خوبی خط سیاه ساحلی اروپا را نظاره کرد، در تمامی نقاط  این ساحل های زیبا ، دیدنی ها و جاذبه های فوق العاده ای وجود دارد که از جمله آنها : هتل های لوکس ، امکانات تفریحی و ورزشی و مناطق ماهی گیری سنتی میباشد ، که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جلب میکند . بهترین سواحل دریای سیاه  ، وارنا و بورگاس هستند.

هفت دریاچه

هفت دریاچه از جاذبه های طبیعی و بسیار دیدنی بلغارستان است که در ارتفاعات کوه ریلا قرار گرفته و دارای  طبیعتی بکر می باشد. از جمله امکانات تفریحی این منطقه ، تله کابین، اسکی ، دو رستوران کوچک با غذاهای محلی و مسیر های کوه پیمایی و … است . مردم محلی ، افسانه های زیادی را در خصوص آن نقل میکنند ، مثلأ برخی مردم محلی معتقدند که این دریاچه از اشک یک غول عاشق که در کوه می زیسته به وجود آمده است .

ولیکو ترنوو

، پایتخت تاریخی امپراتوری بلغاری دوم ، بین قرن 12 و 14 و در مرکز بلغارستان قرار گرفته است.اگرچه بازسازی قلعه های تسارِوِتس ، هیچ شباهتی به کاخ های قرون وسطی ندارند اما با این حال یک حس عظمت از بلغارستان سابق ، هنگام راه رفتن در میان دروازه های این دژ زیبا ایجاد می شود.  این کاخ های قرون وسطی از تزارهای بلغاری بجا مانده .

دهکده کوپریفشتیتسا

این دهکده زیبا تقریبا دو ساعت از صوفیه فاصله دارد .داخل خانه های رنگی، نمایانگر معماری بلغاری  قرن 19 میباشد . این دهکده سرشار از آثار تاریخی و موزه است که تمامی آنها  گنجینه های قومی، سلاح های قدیمی ، تجهیزات کشاورزی، لباس های ملی ، آثار هنری و جواهرات  میباشد .

نسبار

قدمت شهر تاریخی نسبار به دوران باستان بازمی گردد . این شهر به عنوان یک مکان تاریخی مهم توسط یونسکو به ثبت جهانی رسیده است . از این شهر اغلب به عنوان مروارید دریای سیاه یاد میشد ، اما  از زمانی که به عنوان محل مسکونی تراکیا تاسیس شد به نام مِنِبریا شناخته می شود. یونانی ها، رومی ها، بیزانس  ها، بلغارها، صلیبیون و عثمانی ها این شهر باستانی و شبه جزیره باریکی که در آن واقع شده را گسترش و قدرت بخشیدند . در این شهر 40 کلیسای آجری بسیار زیبا وجود دارد که قدمتشان به قرن 5 باز می گردد.

شهر قدیمی پلوودیو

این شهر بر روی تپه قرار گرفته و در حدود 6000 سال پیش  تأسیس و به هفت تپه دیگر وسعت یافته است . اما در اوایل  قرن 200 یکی از آن ها از بین رفت. این شهر دومین شهر بزرگ  بلغارستان میباشد .  سبک معماری این شهر قدیمی به دوره  رنسانس بلغاری باز میگردد و دارای  خانه های رنگارنگ بسیار زیبایی می باشد .

این  شهر، به دو بخش قدیمی ومدرن تقسیم می شود. شهر قدیمی، تاریخی 8 هزار ساله دارد وهمین امر، آن  را از نظر باستانی، کاملأ یگانه ومنحصر به فرد ساخته است تاجایی که به آن لقب ” شهر جاودان” داده اند. پلوودیو قدیمی، تنها شهری است که از نظر سبک معماری با آتن و روم قابل مقایسه است . دژها وبرجهای نظامی وحفاظتی، سنگفرش های باشکوه ومستحکم، سیستم مهندسی بی نظیر که درساخت بناها به کار رفته است، آن را به یکی از زیباترین مراکز توریستی دربلغارستان تبدیل کرده است .

سوزوپول

سوزوپول در امتداد خط ساحلی دریای سیاه و در 35 کیلومتری جنوب بورگاس قرار گرفته است ،همچنین این شهر دارای دهکده ماهیگیری و استراحتگاه های ساحلی بسیار زیبایی می باشد. این شهر در قرن 6 قبل از میلاد به عنوان آپولونیا شناخته می شد که دلیل این نامگذاری وجود معبدی بنام  آپولو بوده است  .

صومعه ریلا

صومعه ریلا از جنوب شهر صوفیه تنها 2 ساعت فاصله دارد  و به بیت المقدس بلغارستان مشهور است . این صومعه نامش را از ، زاهد گوشه نشین قرن دهم که در نزدیکی این صومعه در یک غار زندگی می کرده گرفته است. این صومعه بعد از اینکه یکبار سوخت ، در طول قرن ها دوباره بازسازی شد که آخرین قدمت ساخت و ساز آن به دهه 1800 باز می گردد.

بلوگراد چیک

این شهر بین دو کوه ودرنیک و ونستا واقع شده است که در 182 کیلومتری شمال غرب صوفیا قرار دارد ، قلعه های بلوگرادچیک ، سازه های دست بشر می باشند که در برابر مجموعه ای از صخره های خیره کننده قرار گرفته اند .

حقایق جالب

  • قدمت سکونت بشر در منطقه‌ی فعلی شهر وارنا به 7 قرن پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد.
  • بلغارها با نازی‌ها متحد شدند اما جان 48 هزار شهروند یهودی را نجات دادند.
  • در سال 1949 به مناسبت تولد 70 سالگی رهبر فقید شوروی سابق، نام وارنا به «استالین» تغییر پیدا کرد. این تغییر نام تا سال 1956 نیز پابرجا بود.
  • آخرین پادشاه بلغارستان که توسط کمونیست‌ها تبعید شد، 50 سال بعد نخست وزیر شد.
  • وارنا سالانه به طور میانگین 3 میلیون گردشگر را به خود می‌بیند. به موجب همین امر، بیش از 60٪ از اقتصاد این شهر وابسته به صنعت توریسم است.
  • اولین مسابقات رسمی باله در جهان در سال 1964 در شهر وارنا برگزار شد.
  • شهر صوفیه بر ویرانه‌های روم بنا شد.
  • ساخت اولین ایستگاه مترو 30 سال طول کشید.
  • بزرگ‌ترین کلیسای جامع بالکان در صوفیه قرار دارد.

نظردهید