مجارستان

اروپا مجارستان آژانس دیبا

معرفی

مجارستان ، کشوری در اروپای مرکزی است . مجارستان از شمال با اسلواکی، از شمال‌شرقی با اوکراین، از شرق و جنوب شرق با رومانی، از جنوب با صربستان و کرواسی، از جنوب غرب با اسلوونی و در غرب با اتریش هم‌مرز است. پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور بوداپست است و پس از آن به ترتیب شهرهای دبرتسن، سگد، میشکولتس، پچ و دْیور بزرگترین شهرهای کشور محسوب می‌شوند.

در قرن بیست و یکم ؛ مجارستان یک کشور با قدرت متوسط است. بر اساس برآورد صندوق بین‌المللی پول، مجارستان از بین 191 کشور، پنجاه و هشتمین قدرت اقتصادی جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی به ‌شمار می‌رود. مجارستان از سال 2004 عضو اتحادیه اروپاست و از سال 2007 در منطقهٔ شنگن قراردارد.

مجارستان با تاریخ و فرهنگ غنی آن شناخته می‌شود و مشارکتهای گسترده‌ای در حوزه‌های هنر، موسیقی، ادبیات، علوم، تکنولوژی و ورزش داشته‌است.بر اساس آمار سازمان جهانی گردشگری مجارستان یازدهمین کشور محبوب اروپاست و در سال 2017 تعداد گردشگرانی که از آنجا دیدن کردند، 15785000 نفر گزارش شده‌است.

اقتصاد

معادن بوکسیت بسیار غنی در این کشور، شناسایی شده و به بهره‌برداری رسیده‌است. نیمی از صادرات مجارستان را ماشین آلات کشاورزی، ابزار مهندسی و غلات و ماشینهای صنعتی تشکیل می‌دهند. در سال 2008 اقتصاد مجارستان زیر فشار بدهی شدید و کسری بودجه قرار داشت. ارزش پول مجارستان موسوم به فورینت، و شاخص اصلی معرف سهام در آن کشور، موسوم به بوکس، هم‌زمان با سیر نزولی بازارهای مالی جهان، تنزل کرد. در پی کاهش شدید ارزش پول ملی و فشار مضاعف بر اقتصاد، مقامات این کشور به سراغ صندوق بین‌المللی پول رفتند. بانک مرکزی مجارستان برای جذب دارایی‌های مردم به بانک‌ها، بهره عامل را به 11.5 ٪ افزایش داد.

آب و هوا

آب و هوای مجارستان را می توان بعنوان آب و هوای اروپایی با تابستان های گرم و خشک و زمستان های نسبتا سرد توصیف کرد . ژانویه سردترین ماه سال با دمای تقریبا صفر می باشد ، که در برخی از روز ها همراه با بارش سنگین برف می باشد .

جاذبه های گردشگری

قلعه بودا

این ساختمان بزرگ و تاریخی که در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد، از لحاظ بازدید و طراحی فوق‌العاده در کنار کاخ ورسای پاریس قرار می‌گیرد. بنای اولیه این کاخ هنگام محاصره سال 1686 از بین رفت و در قرن هجدهم، هنگام حکومت هابزبورگ، بنای جدیدی در این مکان ساخته شد.

دریاچه بالاتون

بزرگترین دریاچه آب شیرین اروپا و محبوب‌ترین استراحتگاه تابستانی میان مسافران تور مجارستان است. این دریاچه آنقدر بزرگ است که آن را دریای مجارستانمی‌نامند. ساحل این دریاچه از علف پوشیده شده و در بعضی نقاط نیز برای القای حس واقعی ساحل‌های دریایی، ساحل‌های شنی مصنوعی ساخته شده‌اند.

هویز

یک دریاچه آب گرم فعال بیولوژیکی است که در حدود 6 کیلومتری بالاتون قرار دارد. بازدیدکنندگان می‌توانند در آبی شنا کنند که هیچ‌وقت دمای آن به زیر دمای لذت‌بخش 23 درجه نمی‌رود! این آب قدرت زیادی در درمان برخی بیماری‌های مزمن دارد.

رودخانه دانوب و پل زنجیر

رودخانه دانوب اصلی‌ترین بخش بوداپست است؛ رودخانه‌ای که شهر را به دو قسمت بودا و پست تقسیم می‌کند؛ دو قسمتی که هرکدام زیبایی‌های خودشان را دارند و جاذبه‌های خاص بوداپست را می‌سازند. رودخانه دانوب، پل‌های زیادی هم دارد که بودا را به پست وصل می‌کند؛ هرکدام از این پل‌ها معماری ویژه‌ی خودشان را دارند اما اگر فرصت نمی‌کنید که همه‌ی پل‌های دانوب را بگردید، می‌توانید پل زنجیر که قدیمی‌ترین پل دانوب است را ببینید.

ساختمان پارلمان مجارستان

اینجا همان جایی‌ست که خود مجارستانی‌ها به اسم خانه کشور می‌شناسندش؛ بلندترین ساختمان بوداپست که امکان ندارد تا بوداپست بروید و آن را نبینید. یک ساختمان بزرگ و مجلل که پر از جواهرات ارزشمندی‌ست که به سختی در جنگ‌ها نجات پیدا کرده‌اند. البته ساختمان پارلمان دو قسمت می‌شود که یک قسمت برای جلسات سیاسی مجلس در نظر گرفته شده و قسمت دیگر برای توریست‌ها. دیدنی‌های این ساختمان تاریخی فقط به معماری و جواهرات داخل آن خلاصه نمی‌شود، بلکه منظره‌ی بیرونی آن به خصوص که کنار رود دانوب قرار دارد، ساختمان مجلس را حسابی منحصربه‌فرد کرده. اگر در ساختمان پارلمان جلسه مجلس وجود نداشته باشد، می‌توانید به راحتی از آن دیدن کنید.

سوپرون

شهر سوپرون که در دوران امپراطوری رم بنا نهاده شده، در طی زمان ، هم از شهرهای اتریش و هم از شهرهای مجارستان بوده است. در یک رأی‌گیری در سال 1921، مردم شهر سوپرون تصمیم گرفتند به مجارستان بپیوندند و لقب “وفادارترین شهر” را به خود اختصاص دادند.

پچ

پچ یک شهر چندفرهنگی در مجارستان است ، که نژادهای گوناگون با نهایت آرامش و صلح درکنار یکدیگر زندگی می‌کنند و پناهندگان را با آغوش باز می‌پذیرد. از این رو شهر پچ در لیست شهرهای صلح یونسکو به ثبت رسیده است. 

دبرسن

شهر دبرسن که در طول تاریخ، بارها بعنوان پایتخت مجارستان انتخاب شده ، یکی از مهم‌ترین مراکز فرهنگی در اروپای شرقی است. با ساخت دانشگاه کالوینیست  در سال  1538، دبرسن به قطب فرهنگی و دانش در کشور تبدیل شد. هرچند در جنگ جهانی دوم، این شهر به سوی نابودی کامل پیش رفت، اما پس از سالها، دوباره بازسازی گردید.

پارک ملی هورتوباگ

پارک کلی هورتوباگ بزرگترین منطقه محافظت ‌شده در مجارستان بوده و بزرگترین استپ قلیایی و نیمه‌طبیعی در اروپا را داراست که قدمت آن به ده هزار سال پیش باز می‌گردد. حیوانات بسیاری مانند اسب‌های وحشی از زمان عصر یخبندان در این استپ می‌زیستند. علاوه بر اسب‌ها، گاو و گاومیش‌هایی در این منطقه به چرا مشغول هستند. همچنین 342 نوع پرنده در این پارک زندگی می‌کنند. از مهم‌ترین جاذبه های این پارک ، می‌توان پل 9 طاق که اواسط قرن 19 ساخته شد و آسیاب بادی کارئاگ که تقریباً در همان دوران ساخته شد، اشاره کرد.

حقایق جالب

 • می‌توانید از آب‌های شفا‌بخش در داخل خانه هم استفاده کنید.
 • مجار‌ها به شدت مبتکر و مخترع هستند . اختراعات قابل توجه در مجارستان، شامل: مکعب روبیک ، لامپ الکتریکی کریپتون و خودکار نوک ساچمه‌ای است که به مخترعان مجاری تعلق دارد.
 • 13 نفر از برندگان جایزه صلح نوبل از مجارستان بوده‌اند.
 • بزرگ‌ترین قهرمان شطرنج زن جهان مجارستانی است
 • عدد 96 بسیار مهم است . تاج‌گذاری اولین پادشاه مجارستان، پادشاه آپراد و همچنین شروع دولت مجارستان در سال 896 اتفاق افتاد. در سالگرد جشن هزار سالگی این اتفاق، در سال 1896 اولین خط مترو در بوداپست ساخته شد. همچنین طبق قانون، ساختمان‌ها در مجارستان نباید از 96 فوت بیشتر باشد و سرود ملی مجارستان نیز با زمان‌بندی درست باید در طول 96 ثانیه خوانده شود.
 • بوداپست دومین کنیسه بزرگ جهان را دارد.
 • والدین در مجارستان برای انتخاب نام فرزندان خود باید به قانون نامگذاری در مجارستان توجه کنند.
 • بوداپست با میانگین سالانه 4 میلیون نفر بازدیدکننده، جزو 25 شهر برتر در زمینه‌ی جذب گردشگر است.
 • ایستگاه راه آهن غربی این شهر را، شرکت مهندسی ایفل طراحی و اجرا کرده است.
 • متروی بوداپست پس از متروی لندن قدیمی‌ترین مترو در جهان محسوب می‌شود. این مترو در سال 1896 بنا شد.
 • ساختمان پارلمان بوداپست، سومین پارلمان بزرگ در جهان محسوب می‌شود. ساختمانی که با 700 اتاق و 20 کیلومتر راه‌پله و گنبدی طلایی در سال 1902 ساخته شد.

نظردهید