صربستان

اروپا صربستان آژانس دیبا

معرفی

جمهوری صربستان ، یک کشور محاط در خشکی در جنوب اروپا است که بخش جنوبی جلگهٔ پانونی و جنوب شبه‌جزیره بالکان را دربرگرفته‌است. این کشور زیبا با مجارستان در شمال، رومانی و بلغارستان در شرق، جمهوری مقدونیه و مونته‌نگرو و کوزوو در جنوب، کرواسی و بوسنی و هرزگوین در غرب هم‌مرز است. بلگراد پایتخت این کشور است.

حکومت نوین صربستان در سال 1817 در پی قیام دوم صربها به‌وجود آمد و مرزهای امروزی کشور، پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفت.

اقتصاد

صربستان با رشد اقتصادی 4.7 درصدی در سه ماهه سوم سال 2019 پس از مجارستان بیشترین رشد اقتصادی را در اروپا داشته است. همچنین از لحاظ اقتصادی و رفاهی وضعیت شهروندان صربستان نسبت به سال های گذشته، رو به بهبود است. بعلاوه دولت صربستان در راستای بهبود وضعیت اقتصادی مردم و همچنین جهت جلوگیری خروج افراد از کشور حقوق کارکنان دولتی را  5 تا 15 درصد افزایش داده است.

رشد تولید ناخالص داخلی صربستان در سال 2019 از 3.5 درصد به 3.6 درصد افزایش داشته است. تلاش تمامی نهادهای کشور برای جذب سرمایه خارجی و سرازیر شدن گردشگران خارجی به صربستان از دیگر عواملی هستند که بهبود وضعیت اقتصادی و کاهش درصد بیکاری در این کشور را موجب شده است.

آب و هوا

آب و هوای صربستان مانند ایران، قاره‌ای است یعنی تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد. در اوج زمستان میانگین دمای هوا در بلگراد به صفر درجه هم می رسد و در تابستان نیز تا 40 درجه افزایش پیدا می کند. صربستان ممکن است تحت تاثیر توده‌ های هوای روسیه، مدیترانه یا حتی آفریقا قرار بگیرد. همین عامل باعث می‌شود که دمای هوا بسته به شرایط و تغییرات آب و هوایی، اختلاف عمده‌ای داشته باشد.

جاذبه های گردشگری

شهر بلاکِرکُوا

این شهر کوچک که در جنوب منطقه تاریخی بنات واقع شده، اگرچه به لحاظ اقتصادی از ضعیف‌ترین شهرهای صربستان به‌شمار می‌آید، اما از نظر موقعیت جغرافیایی، با برخورداری از طبیعت زیبا و پتانسیل گردشگری جزو شهرهای غنی و نمونه این کشور است.

دریاچه‌های هفت‌گانه شهر بلاکرکوا که به‌تدریج و بر اثر چندین دهه عملیات شن‌برداری در دشت‌های مجاور این شهر و روستای وراسِوگای ایجاد شده‌اند، بی‌گمان بزرگ‌ترین جاذبه‌ توریستی شهر محسوب می‌شود.

معماری شهر گلوباتس

گلوباتس شهر معماری پرابهت و قلعه‌های افسانه‌ای است. گلوباتس شهری است که روی صخره‌های تند پدیدار شده و در نقطه‌ای دور از دسترس بر کرانه شرقی دانوب قد برافراشته است. وقتی از درون این شهر به رودخانه دانوب نظر می‌کنیم، پهنای آن خیلی خوب دیده می‌شود و گویا بیشتر به یک دریا شباهت دارد. قلعه گلوباتس که در ورودی تنگه دیِرآپ بنا شده، مشرف ‌به رودخانه دانوب است و از هر طرف آن دیده می‌شود.

دهکده دروِنگراد

قطب عالم سینما و یک مقصد فرهنگی هنری است که در میان جاذبه‌های گردشگری صربستان هرگز نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. خالق این مکان گردشگری چشم‌نواز، اِمیر کوستوریتساکارگردان خبره و سرشناس سینمای جهان است. در این دهکده فقط همایش‌ها و رویدادهای مختص هنر سینما برگزار می‌شود که برای نمونه می‌توان به جشنواره کوستندورف اشاره کرد. در جریان این رویداد مهم، چهره‌های سرشناس عرصه سینما از سراسر جهان در این مکان گرد هم می‌آیند.

شهر نووی ساد

نووی ساد از نظر جغرافیایی در شمال شهر بلگراد قرار گرفته و همه‌ساله میزبان یکی از معروف‌ترین جشنواره‌های موسیقی جهان به نام جشنواره اکسیت است.

شهر نیش و بنای تاریخی کنستانتین کبیر

مسافرانی که به شهر نیش می‌آیند اگر به کرانه غربی رود نیشاوا قدم بگذارند، با نزدیک شدن به پل ارگ، دو بنای یادبود ، دیدگان آن‌ها را به خود جلب خواهد کرد. این دو بنا به مناسبت سالگرد صدور فرمان میلان ساخته شده‌ است. بیش از هزار و هفت‌صد سال از صدور فرمان‌ کنستانتین کبیر، فرماندار غرب امپراتوری روم و 1600 سال از فرمان لیسینیوس، فرماندار شرق امپراتوری روم می‌گذرد. به‌موجب فرمان‌ میلان که در سال 313 پس از میلاد صادر شد، دین مسیحیت در امپراتوری روم آزاد اعلام شد و این حکم به ‌منزله مهر پایانی بر آزار و اذیت پیروان مسیح بود.

کوهستان میروتش

این کوهستان در بخش پر پیچ و خم رودخانه دانوب قرار گرفته است. در اینجا دانوب از دل صخره‌های ناهموار تنگه دیِرآپ عبور می‌کند. این تنگه در سال 1974 تبدیل به پارک ملی شد. از این رو، کوهنوردان برای عبور از تنگه و صعود به قله استرباتس بزرگ که مرتفع‌ترین قله کوه میروتش محسوب می‌شود، باید مجوز لازم را اخذ کنند.

رشته‌کوه کوپائونیک

رشته‌کوه کوپائونیک به دلیل بهره‌ سرشاری که از زیبایی طبیعی دارد، در سراسر جهان شناخته شده است. گردشگران عازم این منطقه هم در زمستان و هم در تابستان از سفر خود لذت می‌برند. این کوهستان به خاطر اقلیم دلگشا و مطبوعش که به‌ طور میانگین 200 روز در سال هوای آفتابی بر آن حاکم است، حقیقتا شایستگی لقب «کوهستان آفتاب» را دارد.

خیابان کنز میخایلوا

ویلاهایی که در خیابان  کنز میخایلوا کنار هم قرار گرفته‌اند، محل زندگی قشر ثروتمند و بانفوذ صربستان در قرن 19 بوده است و تصویر روشنی از معماری این قرن ارایه می‌دهد. این خیابان اولین خیابان شهر بلگراد بود که به‌طور رسمی نام‌گذاری و ساماندهی شد.

ویمیناتسیوم

ویمناتسیوم یکی از بزرگ‌ترین و سالم‌ترین شهرهای باقی‌مانده از عصر امپراتوری روم است که در قلب صربستان جای گرفته است. این شهر تاریخی که حالا تبدیل به پارک باستان‌شناسی ویمناتسیوم شده، برای بازدیدکنندگان حال و هوای دوران باستان را تداعی می‌کند.

باغ وحش بلگراد

باغ وحش بلگراد که با نام باغ امیدواری هم شناخته می‌شود، در منطقه کاله مگدان کوچک واقع شده است. این باغ در سال 1936 به دست ولادا ایلیتس ، شهردار وقت بلگراد تاسیس شد و خیلی زود جای خود را در میان مردم شهر باز کرد.

حقایق جالب

  • نام این کشور «صربیا» است که واژه‌ای یونانی به معنی «سرزمین قوم صرب» است.
  • علی‌رغم قرارگیری این کشور در سرزمینی محصور و دور از دریا در منطقه‌ی بالکان، رودخانه‌های متعددی از جمله دانوب در آن جریاد دارند.
  • کشور صربستان جمعیتی در حدود 7 میلیون نفر را در خود جای داده است.
  • بلگراد به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای اروپای شرقی، با جمعیتی نزدیک به 2 میلیون نفر، پایتخت کشور صربستان محسوب می‌شود.
  • صنعت توریسم این کشور با میانگین بیش از 2 میلیون نفر گردشگر در سال بخش مهمی از اقتصاد صربستان را بر عهده دارد. از طرفی صنایع کشاورزی از مهم‌ترین صنایع این کشور محسوب می‌شود.
  • پس از ساکنین محلی این کشور، ملیت‌هایی از مجارستان و ایتالیا به ترتیب بیشترین ساکنین این سرزمین را تشکیل می‌دهند.
  • مسیحیت دین اکثر مردم صربستان محسوب می‌شود؛ در حالی که اسلام در جایگاه بعدی قرار می‌گیرد.
  • یکی از صنایع سنتی و قدیمی مردم این سرزمین، ساعت‌سازی بوده است. قدمت این صنعت در صربستان بسیار بیشتر از کشور سوئیس است و در حدود 500 سال زودتر این حرفه آغاز شد.
  • صربستان یکی از اصلی‌ترین کشورهای صادرکننده‌ی تمشک است. صادرات تمشک این کشور 30٪ از کل بازار جهانی این میوه را شامل می‌شود.
  • برای آخرین مورد جالب است که بدانید که واژه‌ی «ومپایر» از واژه‌‌ی صربی «ومپیر» برگرفته شده است که برای اولین بار به فرد روستایی و صربی که 9 نفر را کشت، لقب داده شد.

نظردهید