ارمنستان

 آسیا ارمنستان آژانس دیبا

معرفی

ارمنستان کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان ، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم‌مرز است .

کوچکترین کشور مستقل مشترک‌المنافع با 29800  کیلومترمربع مساحت و 3018854 نفر جمعیت که از مراکز مهم صنعتی شوروی سابق محسوب می‌شد.

ارمنستان اولین کشوری بود که در اوایل قرن چهارم میلادی، مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت و کلیسای آن کاملاً خودمختار و متفاوت با کلیساهای دیگر در دنیاست.

آب و هوا

هوای ارمنستان ملایم است. در تابستان‌ها از مناطق جنوبی توده هوای گرمی که از منطقه گرمسیری وزیدن می‌گیرد به فلات ارمنستان می‌رسد. در زمستان‌ها هوای ارمنستان به شدت سرد می‌شود و فشار جو فزونی می‌گیرد.

اﻗﺘﺼﺎد

 ارﻣﻨﺴﺘﺎن دارای ﺑﺨﺶ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻣﺘﻨﻮﻋﯽاﺳﺖ ﮐﻪ ﺷﺎﻣﻞ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ، ﻓﻠﺰی، ﻧﺴﺎﺟﯽ، اﺑﺰارﻫﺎی دﻗﯿﻖ و ﻓﺮآوردهﻫﺎی ﻏﺬاﯾﯽاﺳﺖ اﻣﺎ ﻋﻤﺪه ﺻﻨﺎﯾﻊ ارمنستان ﺳﺎﺧﺖ ﻣﺎﺷﯿﻦ آﻻت، ﻣﻨﺴﻮﺟﺎت و ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ اﺳﺖ.

ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺻﺎدرات اﯾﻦ ﮐﺸﻮر را اﻟﻤﺎس، ﻣﻮاد ﻣﻌﺪﻧﯽ، ﻣﻮاد ﻏﺬاﯾﯽ و اﻧﺮژی ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻣﯽدﻫﺪ و در ﻋﻮض ارﻣﻨﺴﺘﺎن واردﮐﻨﻨﺪه ﮔﺎز ﻃﺒﯿﻌﯽ، ﻧﻔﺖ، و دﺧﺎﻧﯿﺎت اﺳﺖ.

ﺟﺎذﺑﻪ ﻫﺎی ﮔﺮدﺷﮕﺮی

ﺷﻬﺮ اﺷﺘﺎراک

آشتاراک مرکز استان آراگاتسوتن و یکی از کهنترین سکونتگاه‌ها در ارمنستان است و آن منطقه آکنده از یادمانهای تاریخی و معماری است طوریکه می‌توان آن را موزه روباز معماری کهن ارمنستان نامید.

درﯾﺎﭼﻪ ﺳﻮان

 این دریاچه و کرانه‌های آن از جاذبه‌های گردشگری ارمنستان به‌شمار می‌آید. دریاچه سوان در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان و در استان گغارکونیک قرار دارد. این دریاچه که بزرگ‌ترین دریاچهٔ قفقاز و از بزرگ‌ترین دریاچه‌های کوهستانی آب شیرین در جهان است در بلندای 1916 متری سطح دریا واقع شده‌است.

ﻫﺎﻧﺮاﺑﺪوﺗﯿﺎن ﻫﺮاﭘﺎراگ

میدان لینی یا همان میدان هانرابدوتیان هراپاراگ ارمنستان به دستور مستقیم و الکساندر تامانیان و طراحی خودش در سال 1926 ساخته شد. این میدان در شهر ایروان قرار داشته و طراحی عجیب و غریبی به شکل  بیضی دارد که در کنار آن ساختمان های دولتی و فرهنگی مثل ساختمان هیئت دولت، ساختمان وزارت امور خارجه ، اداره پست مرکزی و ساختمان موره ملی و تاریخ قرار دارند.

ﻣﻌﺒﺪ ﮔﺎرﻧﯽ

نام یکی از آثار باستانی با معماری هلنی در قلعهٔ گارنی ؛ که در 27 کیلومتری شرق ایروان، در بین کوه‌های گغاما، در کنار روستای گارنی، قرار دارد.

ﮐﻠﯿﺴﺎی ﮔﻐﺎرد

در استان کوتایک در 35 کیلومتری ایروان واقع شده‌است. این صومعه بخشی از کوه مجاور آن است که از سنگ تراشیده شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است. نمازخانه اصلی این صومعه در سال 1215 میلادی ساخته شد.

ﺷﻬﺮ ﻣﺬﻫﺒﯽ اﺟﻤﯿﺎزﯾﻦ

چهارمین شهر بزرگ ارمنستان محسوب می‌شود در 25 کیلومتری غرب ایروان واقع شده است. این شهر تاریخی از آن جهت به عنوان یک شهر مذهبی شناخته می‌شود، که مرکز روحانیت و محل زندگی اسقف اعظم در ارمنستان است. قدمت این شهر باستانی به قرن 3 و 4 قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. این شهر که در ابتدا واقارشابات نام داشته است، تا قرن 4 میلادی پایتخت ارمنستان و مهمترین شهر این کشور بوده و از رونق و شکوه بالایی برخوردار بوده است.

ﻫﺎﺧﺘﺎﻧﺎﮐﯽ

هاختاناکی ایگی یا مجسمه مادر ایروان در پارک پیروزی قرار گرفته است که ازاقصی نقاط شهر قابل رویت می باشد.بعد از جنگ جهانی دوم به مناسبت پیروزی روسیه در همه کشورهای اتحادیه شوروی پارکی تحت عنوان پیروزی ساختند که در ارمنستان هاختاناک پارک است که درخیابان مانومت می باشد.

ﺑﻨﺎی ﯾﺎد ﺑﻮد ﻗﺘﻞ ﻋﺎم اراﻣﻨﻪ

برای یادبود کشته‌شدگان ارمنی به‌دست ترکان عثمانی که در سال 1915 میلادی روی داد ساخته شده است. این بنا بر فراز دره هرازدان در شهر ایروان قرار دارد و در سال 1965 به فراخور پنجاهمین سالگرد نسل‌کشی ارمنی‌ها بر پا شد. معماری آن توسط کالاشیان و مکرچیان انجام شده است.

ﮔﺮﯾﮕﻮرﻟﻮﺳﺎورﯾﭻ ﻣﻘﺪس

ساخت ساختمان کلیسای گریگورلوساوریچ مقدس در سال 1980 به دستور اسقف اعظم شروع شد. ساخت این کلیسا 21 سال به طول انجامید و سر انجام در سال 2001 به پایان رسید. مساحت کل مجموعه کلیسا در حدود 4 هزار متر مربع بوده و ارتفاع بلند ترین بخش های آن به 54 متر می رسد. جنس این بنا از سنگ دوف بوده و همچنین در ساخت برخی از ستون های کلیسا از طلا استفاده شده است. در این کلیسا کتاب خانه ای بزرگ از کتاب های دینی وجود دارد و در قسمت شرقی آن ناقوس کلیسا قرار گرفته است. مردمان این کشور این کلیسا را یکی از مهم ترین مراکز دینی می دانند و اکثر مراسم های مذهبی ارمنستان را در این کلیسا برگزار می کنند.
در سال 2000 میلادی، پیکر شخصی که کلیسا به نام اوست در واتیکان پیدا شد و توسط اسقف اعظم گارگین دوم به این کلیسا آورده شد. امروزه پیکر این شخص در مکانی مخصوص رو به روی در اصلی کلیسای گریگورلوساوریچ مقدس نگهداری می شود.

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اﭘﺮا

 به صورت رسمی در 20 ژانویه 1933 با اجرای اپرا توسط آلکساندر اسپندیریان افتتاح شد. این تالار از دو سالن کنسرت تشکیل شده‌است : تالار کنسرت آرام خاچاتوریان با 1400 صندلی و تئاتر ملی باله و اپرای آلکساندر اسپندیریان با 1200 صندلی.

حقایق جالب

  • گذراندن واحد درسی شطرنج در مدارس یکی از حقایق جالب کشور ارمنستان است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید آن ها برای این درس امتحان هم برگذار می کنند!
  • ارمنستان اولین کشوری بود که مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور پذیرفت!
  • بیشتر ارمنی ها در خارج از خاک کشورشان زندگی می کنند. جمعیت مهاجران ارمنی حدود ۵٫۶ میلیون نفر تخمین زده می شود، در حالی که این کشور در حال حاضر حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد.
  • تفکری در ارمنستان رایج است که در آن همگی معتقد هستند که کشتی نوح در میان یخ ها بر بالای کوه آرارات قرار دارد. البته تا به حال در هیچ کاوشی اثری از این کشتی یافت نشده است.
  • اگر به پرچم کشور ارمنستان دقت کرده باشید دیده اید که از سه رنگ قرمز، آبی و نارنجی تشکیل شده است. رنگ نارنجی نمادی از زردآلو است. از همین جا می توانید از اهمیت بالای زردآلو برای ارمنی ها آگاه شوید.
  • شهر زیبای ایروان به شهر صورتی نیز شهرت دارد. ساختمان های آن با سنگ های آتشفشانی ساخته شده اند که از هنگامی که متعلق به صخره ها بودند رنگ صورتی داشتد. امروزه سایه صورتی رنگ ساختمان ها کاملا محسوس است.
  • شهر ایروان یکی از قدیمی ترین شهرهایی است که زندگی در آن جریان یافت ، گفته می شود که این شهر 29 سال قبل از رم بنا شده است.
  • با استناد به کتاب رکوردهای گینس طولانی ترین تله کابین بدون توقف جهان بال های تاتو هستند. این تله‌ کابین از روستای هالیدروز در نزدیکی آزادراهی در ایروان آغاز شده و تا روستای تاتو در جنوب ارمنستان امتداد پیدا می ‌کند.

نظردهید