اندونزی

 آسیا اندونزی آژانس دیبا

معرفی

اندونزی در مجمع‌الجزایر مالایی بین قاره آسیا و اقیانوسیه قرار دارد. این کشور یک مجمع‌الجزایر متشکل از 17508 جزیره و 33 استان است.

با جمعیت بیش از 273 میلیون نفر، چهارمین کشور پرجمعیت دنیا است. نظام سیاسی این کشور جمهوری با انتخابات مجلس و ریاست جمهوری می‌باشد. پایتخت اندونزی جاکارتا است.

90 درصد ﻣﺮدم اﻧﺪوﻧﺰی ﻣﺴﻠﻤﺎن اﻧﺪ و ﺑﻘﯿﻪ ﻣﺴﯿﺤﯽ، ﻫﻨﺪو ﯾﺎ ﺑﻮداﯾﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ.

آب و هوا

بیش از دو سوم این کشور از جنگل‌های استوایی پوشیده شده‌است؛ آب و هوای آن استوایی ، و بارندگی در طول سال سنگین است.

قسمت اعظم اندونزی کوهستانی است و با وضع جغرافیائی خود که در دو طرف خط استوا قرار گرفته بیش از دو فصل دارا نیست. یکی فصل مرطوب از نوامبر تا مارس و دیگری فصل خشک از ژوئن تا اکتبر.

اقتصاد

ﺳﻬﻢ ﺻﻨﻌﺖ 40.7 درصد ، ﮐﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﻪ ﻓﺮآوری ﻣﺤﺼﻮﻻت ﮐﺸﺎورزی و ﻣﻌﺪﻧﯽ ﻣﺸﻐﻮل اﺳﺖ و ﺳﻬﻢ ﺑﺨﺶ ﮐﺸﺎورزی 14 درصد ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ و ﻣﺤﺼﻮل اﺻﻠﯽ اش ﺑﺮﻧﺞ اﺳﺖ. ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﻣﻘﺪار زﯾﺎدی ﻻﺳﺘﯿﮏ، ﭼﺎی، ﻗﻬﻮه، ﺗﻨﺒﺎﮐﻮ و ادوﯾﻪ ﺗﻮﻟﯿﺪ و ﺻﺎدر ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ. این کشور از نظر منابع طبیعی غنی است اما با این وجود بخش بزرگی از مردم هنوز در فقر به‌سر می‌برند.

ﯾﮑﯽ دﯾﮕﺮ از ﻣﻨﺎﺑﻊ ﮐﺴﺐ درآﻣﺪ ﺑﺮای اﻧﺪوﻧﺰی ﺻﻨﻌﺖ ﺗﻮرﯾﺴﻢ اﺳﺖ.

جاذبه های گردشگری

بنای یادبود موناس

در جاکارتا، یادبود استقلال اندونزی از هلند است.

بنای یادبود ملی جاکارتا با ارتفاع 132 متری در مرکز میدان مردکا قرار داشته و نماد مبارزه برای اندونزیایی‌ها محسوب می‌شود. این بنا در حقیقت برای بزرگداشت انقلاب 1945 اندونزی و کسب استقلال این کشور از پادشاهی هلند ساخته شده است و از این رو اهمیت بسیاری در بین مردم این کشور دارد.

تامان مینی

یکی از پارک های خاص و جذاب در قلب جاکارتا پارک تامان مینی است که در آنجا می‌توانید در مورد فرهنگ مجمع‌الجزایر اندونزی بیشتر بدانید.غرفه‌ها و قسمت‌های مختلف این پارک با معماری زیبایی ساخته شده و لباس‌ها و وسایل سنتی اندونزی و اجرای مراسم فرهنگی اندونزی می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند.در قسمت مرکزی پارک تامان مینی نیز دریاچه ای مصنوعی به شکل مینیاتوری ساخته شده است.

گالری ملی اندونزی

موزه ملی اندونزی در مرکز شهر جاکارتا قرار گرفته است .در این موزه انواع مختلفی از آثار هنری واقع شده است و مطمئنا آشنایی با هنر و فرهنگ یک کشور دیگر برای گردشگران جذاب خواهد بود.

مسجد استقلال

مسجد استقلال به عنوان بزرگترین مسجد جنوب آسیا، بدون شک از جاذبه های مهمی است که باید در شهر جاکارتا ببینید. این مسجد در سال 1978 میلادی با ظرفیت 200 هزار نفر ساخته شد و شامل چندین مناره ی تزئینی و حیاطی ساخته شده از سنگ مرمر است. دیوارهای فضای داخلی این مسجد با علائم و نشانه های اسلامی و خطاطی عربی تزئین شده است.

باغ وحش راگونان 

باغ وحش راگونان بزرگترین باغ وحش در جنوب شرقی آسیاست و بیش از ۴۰۰ نوع مختلف حیوان دارد. این حیوان ها فقط محدود به اندونزی نیست و حیوان‌هایی از آفریقا، کشورهای عربی و حتی آمریکای شمالی نیز در این باغ وحش نگه داری می‌شوند.
یکی دیگر از امکانات این پارک جذاب، پارک مخصوص کودکان است که به کودکان اجازه می‌دهد به حیواناتی که خطرناک نیستند نزدیک شوند و از بازی با آن‌ها لذت ببرند.
البته بیشتر مردم بخاطر جذابترین قسمت این پارک یعنی عکس گرفتن با ببرها به این باغ وحش می‌روند.

بالی

یکی از مناطقی است که به معرفی نیاز ندارد و گردشگران سراسر جهان برای گردش به این منطقه می‌آیند. با سفر به این منطقه از شهر جنگلی Ubud دیدن کنید، این شهر به‌عنوان شهر مزارع برنج و معابد هندو شناخته می‌شود که البته در جای‌جای آن میمون‌ها در حال بازی هستند. یا اینکه می‌توانید به سمت شمال رفته و در آتش‌فشان کینتامانی به طلوع آفتاب از شرق جزیره لومبوک، خیره شوید. یا اینکه در سواحل بوکیت و ناسا دوا، موج‌سواری کنید.

جزیره کومودو

مساحت این جزیره 390 کیلومتر مربع است و بیش از 2000 نفر سکنه دارد. ساکنین این جزیره از نوادگان محکومینی هستند که در گذشته به این مکان تبعید شده بودند.

جزیره کومودو یکی از 7 مکان در جهان است که ساحلی با ماسه‌های صورتی‌رنگ دارد. این ماسه‌ها ترکیبی از ماسه‌های سفیدرنگ و سرخ‌رنگ حاصل از تکه‌های روزن‌داران است و به‌همین دلیل صورتی به‌نظر می‌رسند.

قابل توجه‌ترین موجود در این جزیره اژدهای کومودو است، بزرگترین مارمولک زندهٔ جهان که بومی این جزیره بوده و نامش نیز برگرفته از نام جزیرهٔ کومودو است. همچنین این جزیره مکانی جذاب برای غواصی است.

یوگیاکارتا

به دلیل فرهنگ غنی و پربارش یکی از مقصدهای مهم گردشگری است. این مکان زیبا در میان اماکن بودایی بوروبودور و آتش‌فشان‌های جاوا قرار گرفته است. می‌توانید در قصر کراتون در اطراف آتش‌فشان جاوا نیز گردش کنید. این قصر باشکوه که اکنون به موزه تبدیل شده در گذشته سلطان و زنان او را در خود جای می‌داده است.

جاکارتا

جاکارتا پایتخت اندونزی با جمعیت بیش از ۹ میلیون نفر یکی از شهرهای مهم اندونزی است. در میان آسمان‌خراش‌ها و رستوران‌های این شهر ، جاذبه‌های گردشگری فراوانی وجود دارد.

بوروبودور

در این منطقه مجسمه‌ها و گنبدهای عظیم‌الجثه فراوانی وجود دارد که داستان‌های قدیمی بودایی را بازگو می‌کنند. از این منطقه می‌توانید دود و بخار سولفور آتش‌فشان‌های جاوا را ببینید. بوروبودور مهم‌ترین مکان اندونزی است که در میراث یونسکو ثبت شده است. این مکان بودایی با مجسمه‌های غول‌پیکر قرن هشتمی بزرگ‌ترین مکان بودایی بر روی زمین است.

راجا آمپات

به خاطر وجود دریای فیروزه‌ای و صخره‌های مرجانی شهرت دارد. این منطقه از شرق پاپوآ تا انتهای مجمع‌الجزایر اندونزی وسعت دارد. این منطقه بکر و ناهموار از بیش از 1000 صخره تشکیل شده که از دل اقیانوس بیرون زده‌اند و جنگل‌های انبوه نیز اطراف آن را پوشانده است.

دریاچه توبا

اگر می‌توانستید 77000 سال پیش به دریاچه توبا  سفر کنید، در آن صورت می‌توانستید شاهد یکی از عجیب‌ترین رویدادهای تاریخ زمین‌شناسی باشید. در طی این رویداد دهانه بزرگ یک آتش‌فشان برای آخرین بار منفجر و دمای هوای جهان را تغییر داد.

امروزه توبا یک مکان آرام و بی‌سروصداست که دهانه آتش‌فشان قدیمی از آب پرشده است. این مکان بزرگ‌ترین دریاچه آتش‌فشانی روی زمین است و به همین دلیل شناگران، قایقرانان و گردشگران بسیاری به آنجا می‌روند.

حقایق جالب

  • اندونزی با بیش از 17000 جزیره، بزرگترین مجمع الجزایر جهان است.
  • اژدهای «کومودو» حیوان ملی و بومی اندونزی است.
  • اندونزی رتبه‌ی اول جنگل‌زدایی را در جهان دارد.
  •  45000 سال پیش انسان‌های امروزی پا به این کشور گذاشتند.
  • آتشفشانی در اندونزی وجود دارد که از آن بخارهایی آبی رنگ بیرون می‌آید.
  • قبیله‌ی «مینغکاباو» اندونزی جایی است که ازدواج برای تدوام نسل زن انجام می‌گیرد، اموال از مادر به دختر ارث می‌رسد و به شوهر لقب «مرد قرضی» داده‌اند.

نظردهید