۱۱ تله‌ي گردشگري در سنت پترزبورگ

بازدید از شهرهای محبوبی مانند سنت پترزبورگ قطعاً مشکلات خود را دارد. اولاً، شما تنها توریست در آنجا نیستید، و ثانیاً، مردم این شهر میدانند که گردشگران دائمی هستند و همیشه حضور خواهند داشت. البته، وقتی سفر می کنید، انتظار می رود که کمی بیشتر خرج کنید و گاهی اوقات در ازدحام جمعیت اطراف جاذبه های گردشگری محبوب، گیر بیافتید. با این حال، بهتر است بدانید که با چه چیزی مواجه هستید و چگونه این موقعیت ها را کاهش دهید. در اینجا چند تله‌ ای که گردشگران در سنت پترزبورگ باید از آنها دوری کنند را با هم مرور می کنیم:

۱. صف‌های طولانی بازدید از موزه ها

ساعت‌ها انتظار بیرون یک موزه بسیار محبوب در سنت پترزبورگ امری شایع است. موزه‌ها دارای ظرفیت محدودی هستند و بسیاری از افراد تلاش می کنند تا وارد شوند. یکی از راه های گذر از این صف‌ها، رزرو یک تور است که یک زمان ورود خاص دارد و ورود به موقع شما را تضمین می کند. اگر پرداخت این هزینه اضافی در بودجه شما نیست، پس بهترین راه ورود این است که دیرتر برای بازدید از آن ها بروید. بسیاری از گروه‌های گردشگری صبح‌های زود و در نخستین ساعات باز شدن موزه به آنجا می رسند. قبل از رفتن به موزه‌ها ساعات باز شدن آنها را بررسی نمایید و دیرتر برای بازدید بروید. برای مثال موزه هرمیتاژ و موزه دولتی روسیه تا ساعت 21:00 باز هستند و شما می توانید از این فرصت استفاده نمایید و شلوغی جمعیت و صف‌های طولانی را دور بزنید!

۲. تاکسی‌های فرودگاهی

چنان که داخل سالن ورودی فرودگاه پالکوو قدم می گذارید، رانندگان زیادی مشتاقانه به شما پیشنهاد می‌کنند که شما را به مقصدتان برسانند. به احتمال زیاد آنها رانندگان واقعی هستند که قصد بدی ندارند و فقط می خواهند دوبرابر کرایه معمول را از شما بگیرند. فریب آنها را نخورید. مودبانه پیشنهادشان را رد کنید و از فرودگاه خارج شوید تا بتوانید به ایستگاه تاکسی فرودگاه بروید. در آنجا می توانید یک تاکسی با قیمت ثابت بگیرید. اگر شما هنوز هیچ روبلی با خود ندارید بررسی کنید که آیا تاکسی کارت های اعتباری را قبول می‌کند یا خیر تا از بروز هر گونه سوء تفاهمی پیشگیری کنید.

 ۳. تاکسی‌های سیاه

همانند تاکسی های فرودگاه، تاکسی‌های سیاه شما را به مقصد خواهد رساند، اما انتظار این را داشته باشید که کرایه بیشتری از شما بگیرند. تاکسی‌های سیاه معمولاً شبها هنگامی که اتومبیل های زیادی در خیابانها وجود ندارند، سر و کله‌شان پیدا می‌شود. بهترین راه برای اجتناب از چانه زنی سر قیمت با راننده‌های این تاکسی‌ها این است که تاکسی دیگری را از قبل گرفته باشید. اگر شما دارید از هتل یا یک رستوران و یا یک بار خارج می شوید، احتمالا کارکنان آنجا مایل هستند که به شما کمک نمایند و تلفنی برایتان تاکسی بگیرند یا ماشین دیگری را برایتان فراهم نمایند. اگر این گزینه مقدور نبود و شما چاره دیگری نداشتید، هنگام چانه زنی در مورد قیمت کرایه با رانندگان مراقب باشید. اطمینان حاصل کنید که قیمت کاملاً روشن است، شاید حتی آن را بنویسید تا در نهایت اختلاف نظری وجود نداشته باشد.

 ۴. عکسهای خیابانی

در نقاط مهم گردشگری مانند میدان کاخ یا کلیسای جامع اسحاق، شما اغلب بازیگرانی را می بینید که در لباس‌های قرن هجدهم در حال قدم زدن هستند و مانند شخصیت ‌هایی مثل کاترین کبیر یا پتر کبیر به نظر می‌آیند. آنها اغلب بسیار دوستانه هستند و انگلیسی را هم در سطح مبتدی می دانند. به محض اینکه با آنها چشم در چشم شوید، پیشنهاد خواهند کرد که با شما عکس بگیرند و امیدوارند که در مورد قیمت آن سوالی نپرسید. اگردوست دارید این عکس را داشته باشید، ابتدا قیمت را بپرسید تا بعدا ناامید نشوید. همین امر در مورد عکس گرفتن با حیوانات نیز صدق می‌کند که یکی از فعالیت‌های گردشگری بسیار محبوب در روسیه به شمار می‌آید.

 ۵. فروشگاه Eliseev Merchant

فروشگاه تجاری Elisev Merchant یک فروشگاه است که به تازگی بازسازی شده است و گردشگران را با دکور و غذاهای مخصوصش به خود جلب می‌کند. در حال حاضر، لازم نیست که از این مکان به طور کامل اجتناب کنیم، و قطعاً ارزش گشتن و بازدید را دارد، زیرا که داخل آن بسیار زیبا است. همچنین می توانید چندین سوغاتی سرگرم کننده برای آوردن به خانه مانند شکلات، دسر و … در این فروشگاه پیدا کنید. همه آنها به زیبایی بسته بندی شده‌اند و برای هدیه دادن عالی هستند، اما مراقب باشید که مبلغی که روی قیمت اصلی کالاها می‌کشند در این مکان بسیار زیاد است. برخی از این اقلام مانند خاویار، نوشیدنی‌ها و پنیرها را میتوانند در سوپر مارکت های معمولی با قیمت‌های بسیار بهتری خریداری نمایید و تنها تفاوت آن بسته بندی این محصولات خواهد بود.

 ۶. قهوه استارباکس

در روسیه، استارباکس اساساً به معنی نوشیدن قهوه با قیمتی بیش از اندازه است. در واقع، استارباکس روسیه به نام گرانترین استارباکس در جهان شناخته شده است. با این حال این مکان همیشه پر از گردشگران و مردم محلی است که تمایل به پرداخت این قیمت دارند. اگر استارباکس در زندگیتان یک ضرورت به شمار نمی‌آید، بهتر است برخی از کافی‌شاپ‌های محلی را امتحان کنید. فرهنگ قهوه‌خوری در سنت پترزبورگ بسیار فعال است و مطمئناً شما نا امید نخواهید شد و احتمالاً هزینه آن یک چهارم قیمت قهوه در استارباکس خواهد بود.

 ۷. بازارهای خیابانی

اگر شما اهل چانه‌رنی هستید خریدن سوغاتی در بازار ممکن است به نظر شما یک ایده سرگرم کننده باشد. بهتر این است که سعی کنید بیش از حد در بازارهای خیابانی خرید نکنید زیرا که در این بازارها هیچ نظارتی بر قیمت یا کیفیت وجود ندارد. علاوه بر این، اگر دست‌فروشان دیگر شما را در حال خرید ببینند، ممکن است تهاجمی شوند و سعی کنند چیزهای بیشتری را به شما بفروشند. یک دور در این بازارها بزنید و ببینید که آیا از چیزی خوشتان می‌‌‌آید یا خیر، اما بهتر است چیزهای خیلی گرانقیمت را از کنار خیابان نخرید.

 ۸. راهنمایان تور

در صف انتظار ورود به یک موزه چه موزه هرمیتاژ باشد یا کاخ کاترین در شهر پوشکین، به احتمال زیاد افرادی که خود را “راهنمایان مجاز” می‌نامند نزد شما خواهند آمد و ارائه تورهایی را در زبانهای مختلف به شما پیشنهاد خواهند کرد. نیازی نیست که از دست این افراد عصبانی شوید. آنها ممکن است راهنماهایی مجاز و واقعی باشند که در تلاشند تا کاری برای خود بیابند. با این حال، درشهر شلوغی مانند سنت پترزبورگ، کمی عجیب و غریب است که هیچ یک از شرکت های بیشماری که در این شهر مشغول به کارند آنها را استخدام نکرده‌اند بنابراین مراقب قیمت‌ها و کیفیت خدماتی که به شما می‌دهند باشید.

 ۹. تماشای پل‌های کاخ یا پل‌های متحرک

هنگامی که در تابستان به سنت پترزبورگ می آیید، دیدن پل‌های مشهور آن در شب ضروری است. بسیاری از مردم محلی و بازدیدکنندگان دور «پل کاخ» گرد هم می‌آیند که یکی از محبوب ترین مکان‌ها است تا بلند شدن پل‌های روی رودخانه نوا را تماشا کنند. چیزی که بسیاری از مردم فراموش می‌کنند به آن توجه نمایند این است که بعد از این چه اتفاقی می افتد: تمام پل ها بالا رفته‌اند و مترو هم بسته است. اطمینان حاصل کنید که شما در سمت درستی از رودخانه قرار دارید، در غیر اینصورت رفتن به خانه یا هتلتان بسیار پرهزینه خواهد بود، زیرا که تاکسی باید همه شهر را دور بزند تا بتواند شما را به آن سوی رودخانه برساند. علاوه بر این، در آن ساعات دیروقت از شب تاکسی‌های زیادی در اختیار نخواهید داشت.

۱۰. دکه‌های خیابانی

دستفروشان خیابانی معمولاً به طور استراتژیک خود را در مناطقی قرار می دهند که سوپرمارکتی در نزدیکی آنها وجود نداشته باشد اما تعداد زیادی گردشگر تشنه در این مکان‌ها باشند. آنها آب، نوشیدنی‌ها، بستنی یا سایر تنقلات را می فروشند که ممکن است برای یک توریست گرسنه جذاب باشد. قیمت ها بالاتر از یک سوپرمارکت معمولی خواهند بود. اگر شما نمی‌خواهید هزینه بیشتری پرداخت نمایید، غذا و نوشیدنی‌هایی را از قبل بخرید تا بعدا گیر نیافتید.

۱۱. جیب‌برها

مسافرت در روسیه عموماً بسیار امن است. شهرهای بزرگ مانند سنت پترزبورگ در طول شب و روز مخصوصاً برای مسافران امن هستند. با این حال یکی از مسائلی که باید از آن آگاهی داشته باشید جیب‌برها هستند. از آنجایی که گردشگران در شهر معمولاً همه در مرکز یک مکان محبوب قرار دارند، جیب‌برها به خوبی می داند که چه کسی را هدف قرار دهند. آنها حتی داخل موزه ها می شوند، بنابراین همیشه مراقب اموال خود باشید. اطمینان حاصل کنید که گذرنامه خود را همراه خود و در جای امنی به دور از سایر اموال ارزشمندتتان بگذارید. به این ترتیب، در صورتی که بدترین اتفاق بیافتد و جیب شما را بزنند، حداقل مدارک مورد نیاز سفرتان را از دست نداده‌اید.

 

نظردهید