کریسمس و سال نو در کروواسی

کریسمس و سال نو در کروواسی

این روزها کریسمس و سال نو در کروواسی خیلی شبیه به بسیاری از کشورهای دیگر است که این تعطیلات را جشن می گیرند. تزئینات بسیار، تعداد زیادی درخت های صنوبر، بازه زمانی خرید دیوانه وار برای هدایا و کم و بیش روحیه خوبی برای تعطیلات وجود دارد.

تقریباً همه شهرها و شهرک ها مرکز و میادین اصلی خود را با تزئینات معمول کریسمس مانند تعداد چراغ های زیاد و یک درخت کریسمس بزرگ تزئین می کنند.

کریسمس و سال نو در کروواسی

در حاشیه همین – یک خانواده کرواتی تزئینات کریسمس را واقعاً جدی گرفته اند! خانواده سالاج که در دهکده کوچک گرابوونیکا در شرق زاگرب زندگی می کنند ملک خود (شامل ساختمان و زمین) با تعداد شگفت انگیزی از چراغ ها تزئین می کنند و معمولاً هر سال بهتر از پارسال هستند! آنها این سنت در ۲۰۰۲ آغاز کردند و برای کریسمس ۲۰۱۷، تعداد ۲ میلیون و نیم چراغ استفاده کردند.

جاهای زیادی چیزی مانند نمایشگاه برای کریسمس دارند که غرفه های فروش غذا و نوشیدنی، تزئینات کریسمس و سایر زیورآلات کوچک در آنها قرار دارند. این نمایشگاه ها معمولاً در هفته اول دسامبر آغاز می شوند و تا اوایل ژانویه ادامه می یابند.

کریسمس و سال نو در کروواسی

شهرها و شهرک های بزرگتر یک زمین یخی برای اسکی روی یخ نیز دارند. بیشتر روزهای هفته برای بچه مدرسه ای ها زمانی برای اسکیت یا یادگیری اسکیت اختصاص داده می شود و در ساعات بعدی روز اسکیت برای همه آزاد است. این مکان ها در سال جدید هم باز می مانند.

زاگرب مطمئناً زمان کریسمس را بسیار جدی می گیرد و رویدادهای شادی در کل شهر برگزار می شوند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت Advent in Zagreb  مراجعه نمایید. زاگرب در سال های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ از طرف سایت بهترین مقاصد اروپا برای عنوان بهترین بازار کریسمسی بیشترین رای را آورده است.

Mandusevac fountain on Ban Jelacic square decorated with advent wreath as part of Advent in Zagreb
شب سال نو در کروواسی

شب سال نو هم در کروواسی از محبوبیت زیادی برخوردار است و بار دیگر شهرها و شهرک های زیادی برای میدان یا خیابان اصلی خود جشن خاصی را برنامه ریزی می کنند. در شهرهای بزرگتر، این معمولاً می تواند با اجرای بهترین خواننده ها (با معیارهای کروواتی) نسبتاً بزرگ و گران باشد.

تقریباً مانند همه جای دیگر دنیا شمارش معکوسی برای نیمه شب و نمایشی از آتش بازی وجود دارد. این رویدادها رایگان هستند، پس ارزش شرکت کردن و پیوستن به این فضا وانرژی خوب آن را دارند. این رویدادهای عمومی می توانند مورد استقبال خوبی قرار گیرند.

روزنامه دالمیشن ادعا کرده است که در سال ۲۰۱۰ بندر ریوا در شهر اسپلیت به ۷۰ هزار نفر خوشامد گفت.

چنان که احتمالاً می دانید کروواسی هنوز صنعت توریسم برای کل سال ندارد، با این حال کم کم فصل توریستی در حال طولانی تر شدن است و هتل های بیشتر و بیشتری در طول سال باز می مانند و یا برخی از آنها برای مدت کریسمس و سال نو مجدداً باز می شوند. بسیاری از آنها پیشنهادات خوبی برای این مدت دارند؛ جهت مشاهده قیمت ها در این زمان، وب سایت های هتل ها را چک نمایید و ببینید چه رویدادهای شادی را برنامه ریزی کرده اند!

اصطلاحات شاد کروواتی برای این ایام

مهم تر از همه – جملاتی که برای این ایام سال نیاز دارد:

کریسمس مبارک! : Sretan Bozic (sreah-tan boh-zich)

سال نو مبارک! : Sretna Nova Godina! (sreat-nah no-vah goh-dee-na)

نظردهید