حقایقی جالب در مورد برزیل

حقایقی جالب در مورد برزیل

برزیل که با عنوان رسمی جمهوری فدرال برزیل شناخته می شود بزرگترین کشور در آمریکای جنوبی و آمریکای لاتین است.

با وسعتی معادل ۸.۵ میلیون متر مربع (۳.۲ میلیون مایل مربع) و با جمعیتی بیش از ۲۰۸ میلیون نفر، برزیل پنجمین کشور بزرگ جهان از لحاظ وسعت و هم چنین دارای پنجمین رتبه در دنیا از لحاظ جمعیت است.

برزیل با همه کشورهای آمریکای جنوبی به جز شیلی و اکوادور مرز مشترک دارد. پایتخت آن شهر برزیلیا و پرجمعیت ترین شهر آن سائوپائولو است. جمهوری فدرال برزیل از اتحاد ۲۶ ایالات، منطقه مدرال و ۵۵۷۰ شهرداری محلی تشکیل شده است.

برزیل؛ زبان و فرهنگ

برزیل بزرگترین کشور با زبان رسمی پرتغالی است و در قاره آمریکا تنها کشور پرتغالی زبان به شمار می آید. همچنین یکی از کشورهایی است که تنوع قومی و چند فرهنگی در آن زیاد است و می توان مهاجرت های فراوان از سراسر دنیا در طی بیش از یک قرن عامل ایجاد این تفاوت ها دانست.

موقعیت جغرافیایی

وجود اقیانوس اطلس در شرق این کشور، خط ساحلی ای معادل ۷۴۹۱ کیلومتر (۴۶۵۵ مایل) ایجاد کرده است و برزیل مساحتی معادل ۴۷.۳ درصد از کل آمریکای جنوبی را شامل می شود.

حوضه رودخانه آمازون، جنگل استوایی گستر ده ای را شامل می شود که حیات وحش متنوع ، انواع سیستم های زیست محیطی، منابع طبیعی وسیع و گونه های حفاظت شده فراوانی را در بر می گیرد.

این میراث محیطی منحصربفرد، برزیل را به یکی از متنوع ترین کشورها تبدیل کرده و در زمینه جنگل زدایی و حفاظت از محیط زیست در سطح جهانی مورد توجه ویژه ای قرار داده است.

برزیل پیش از به خشکی نشستن کشتی «پدرو آلواز کابرال» در سال ۱۵۰۰ میلادی، محل زندگی قوم ها و قبیله های بیشماری بوده است. او پس از کشف این منطقه مدعی مالکیت آن از طرف امپراطوری پرتغال شد. این کشور تا سال ۱۸۰۸ مستعمره پرتغال بود ولی در این سال پایتخت امپراطوری از لیسبون به ریودوژانیرو تغییر یافت و برزیل به نوعی از استعمار خارج شد.

نظردهید