۱۵ جاذبه گردشگری برتر در پراگ

۱۵ جاذبه گردشگری برتر در پراگ

۳۰ سال پیش شهر پراگ برای گردشگران اروپایی مانند یک راز بود با این حال امروزه این شهر یکی از محبوبترین مقاصد گردشگری در قاره اروپا به شمار می‌آید و سالانه حدود ۴ میلیون بازدیدکننده را به خود جلب می‌نماید. مرکز شهر پراگ متراکم است و از جاذبه های گردشگری آن محسوب می‌شود و هم چنین این شهر پیشینه‌ای شگفت انگیز و طولانی دارد و می‌توان نمونه‌های باشکوهی از سبک‌های معماری رومی، گوتیک، باروک، رنسانس و هنر نوین را در آن یافت.

در پراگ کاخ‌ها، کلیساها، پارک‌ها و میدان‌های بسیاری نیز وجود دارند و گردشگران می‌توانند آبجوی خوشمزه و محلی کشور چک و غذاهای لذیذ آن را با قیمت‌های مناسب خریداری و صرف نمایند. در این‌جا به بررسی برخی از جاذبه‌های گردشگری شهر پراگ می‌پردازیم:

۱۵. عمارت شهرداری (Municipal House)
۱۵ جاذبه گردشگری برتر در پراگ

عمارت شهرداری، بنایی با تزئینات هنری بسیار زیبا در مجاورت «برج باروت» و «کاخ پکوفیسکی» است که در قسمت قدیمی شهر پراگ واقع شده است. پادشاهان بوهمیایی چک برای حکم رانی بر نواحی مختلف کشور از این عمارت با سبک کلاسیک نوین، استفاده می‌کردند و امروزه اپرا‌ها و اجراهای تئاتر در این مکان برگزار می‌شوند. این بنا ورودی جالب و هیجان انگیزی دارد و نقاشی‌های دیواری مقعر در آن هنرهای کلاسیک را به تصویر می‌کشند. در داخل عمارت شهرداری می‌توانید مجسمه‌هایی از معروف ترین هنرمندان قرون گذشته بیابید و شاید برایتان جالب باشد که بدانید این بنا به دروازه باستانی شهر پراگ متصل می شود و تصویری هیجان انگیز  را ایجاد می‌نماید.

۱۴. تپه پترین (Petrin Hill)
۱۵ جاذبه گردشگری برتر در پراگ

با گذر از رودخانه و شهر قدیمی، «تپه پترین» بزرگ و با هیبت بر شهر باستانی پراگ سایه افکنده است. در این مسیر، راه‌هایی پیچ در پیچ و مناسب برای پیاده روی در بعد از ظهر خواهید یافت که شما را به بالای تپه هدایت می‌کنند و از آنجا چشم‌انداز زیبایی از شهر قدیمی خواهید داشت. از جمله سایر جاذبه‌های گردشگری  «تپه پترین» می‌توان برج کوچکی که مانند برج ایفل ساخته شده است را نام برد و هم چنین رصدخانه ستاره شناسی، کارخانه قدیمی آبجو سازی و صومعه استراهوف که کتابخانه پر نقش و نگار و زیبایی دارد نیز در این مکان واقع شده‌اند.

بهتر است سفر خود به پراگ را با رفتن به بالای «تپه پترین» آغاز نمایید تا دید کلی از این شهر در ذهن خود داشته باشد. برای ‏رفتن به بالای برج پترین باید ۲۹۹ پله در ارتفاع ۶۰ متری (۲۰۰ فوت) را پشت سر بگذارید. این برج بر اساس معماری برج ایفل در فرانسه طراحی شده است و از فراز آن می توانید چشم انداز وسیعی از خیابان‌های پیچ در پیچ زیرین داشته باشید.

۱۳. باغ وحش پراگ (Prague Zoo)
۱۵ جاذبه گردشگری برتر در پراگ

گردشگران شهر باستانی پراگ لزوماُ انتظار دیدن حیوانات عجیب و غریب را در این شهر ندارند اما پراگ یکی از بهترین باغ وحش‌های اروپا را در خود دارد.  باغ وحش پراگ در حاشیه رودخانه «ویتاوا» و در مجاورت قلعه «تروجا» واقع شده است و در آن می‌توانید از طیف گسترده‌ای از حیوانات بازدید نمایید. باغ وحش پراگ در میان باغ ‌وحش‌‌های دنیا رتبه‌ پنجم را به خود اختصاص داده است و در این مکان حیوانات کمیابی مانند لاک ‌پشت غول ‌پیکر گالاپاگوس نگه داری می‌شوند و گردشگران امکان نزدیک شدن به این حیوانات را نیز دارند. جالب است که بدانید طول عمر این نوع لاک پشت شگفت انگیز به ۱۰۰ سال هم می‌رسد. همچنین حیوانات دیگری مانند فیل‌ها، کرگدن‌ها و زرافه‌ها در زمین های وسیع این باغ وحش یافت می‌شوند.

۱۲. کنیسه اسپانیایی (Spanish Synagogue)
۱۵ جاذبه گردشگری برتر در پراگ

کنیسه اسپانیایی در مرکز شهر قدیمی در بخش یهودی نشین واقع شده است. این کنیسه در سال ۱۸۶۸ ساخته شد و اولین عبادتگاه یهودی‌ها در شهر پراگ به شمار می‌آید. همچنین این مکان به عنوان زیباترین کنیسه در اروپا شناخته‌ می‌شود و به سبک معماری مسلمانان شمال غرب آفریقا به نام «مورها» ساخته شده است. پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی، نقوش اسلامی که با دست بر روی دیوارها نقاشی شده‌اند و کاشی‌کاری‌های طلائی و تزئینی از ویژگی‌های قابل توجه این بنا هستند. هیجان انگیزترین ویژگی این کنیسه ساختار داخلی گنبد مرکزی بزرگ آن است. همچنین گالری‌‌هایی در فضای زیرین این گنبد قرار دارند و بنابراین در یکی از با ارزش‌ترین ساختمان‌های پراگ فرصت‌های زیادی برای گشت و گذار خواهید داشت.

۱۱. کلیسای سنت ویتوس (St. Vitus Cathedral)

ساخت این کلیسای جامع باشکوه، تقریباً 600 سال طول کشید و یکی از مورد توجه‌ترین کلیساهای اروپا از لحاظ میزان هدایا و کمک‌های مردمی به شمار می‌آید. ساختمان بلند این کلیسا درون قلعه پراگ و در بالای پیاده رویی سنگفرش شده با سنگ‌های قدیمی واقع شده است. کلیسای سنت ویتوس امروزه نیز مقر اسقف اعظم پراگ است. در درون این کلیسا شما می‌توانید از آرامگاه «سنت جان نپوموک» بازدید نمایید که از جنس نقره و به سبک باروک ساخته شده است. همچنین جاذبه‌های دیدنی دیگری مانند شیشه‌های رنگی با سبک نوین هنری، موزاییک قرن ۱۴ میلادی که باز گشت مسیح و «داوری نهایی» انسان‌ها توسط خداوند را به تصویر می‌کشد و آرامگاه «سنت وِنسِسلاس» و چارلز چهارم نیز در این کلیسا قرار دارند.

بهتر است بجای اینکه مستقیماً از داخل کلیسا بازدید نمایید، در ابتدا به سمت چپ دروازه اصلی بروید و در میان باغی با منظره‌ای زیبا و نمای گسترده‌ای از شهر قدم بزنید. از کنار فواره‌‌ای با مجسمه فرشتگان گذر نمایید و سپس در سمت راست خود پله‌هایی را خواهید یافت. از پله‌های داخل دیوار قلعه بالا بروید تا هیجان انگیزترین نمای این کلیسا را در برابر خود ببینید.

۱۰. برج باروت (Powder Tower)

«برج باروت» یکی از دروازه‌‌های اصلی شهر قدیمی پراگ است که در قرن ۱۱ میلادی ساخته شد و در قرن ۱۵ میلادی مورد بازسازی قرار گرفت. در قرن هفدهم، از این برج جهت انبار کردن باروت استفاده میشد و به همین دلیل این دروازه را برج باروت می‌نامند. راه سلطنتی که در واقع مسیر عبور پادشاهان بوهمیایی در زمان تاجگذاری بود از این دروازه آغاز می‌شد. سپس از میان شهر قدیمی و با عبور از پل چارلز امتداد می‌یافت و در نهایت به سمت قلعه پراگ و کلیسای سنت ویتوس پیش می‌رفت تا مراسم تاجگذاری این پادشاهان در آنجا برگزار شود.

«برج باروت» توسط پلی سرپوشیده به کاخ پادشاه «ولادیسلاو دوم» متصل می‌شود و به فرمان همین پادشاه بود که در سال ۱۴۷۵ برج باروت بازسازی شد. از کاخ پادشاه «ولادیسلاو دوم» اکنون به عنوان عمارت شهرداری استفاده می‌شود و هنوز هم به «برج باروت» متصل است. درون برج راه پله‌ای مارپیچی وجود دارد که اگر از ۱۸۶ پله آن بالا بروید به گالری خواهید رسید و از این مکان بازدیدکنندگان می‌توانند چشم انداز فوق‌العاده‌ای از بخش قدیمی ‌شهر داشته باشند و از آن لذت ببرند.

۹. خانه رقصان (Dancing House)

شهر پراگ به داشتن سبک‌های معماری متفاوت در طی قرن‌ها شناخته می‌شود که نمونه قرن بیستمی آن در اواخر این سده، ساختمان «خانه رقصان» به سبک معماری ساختارشکنی است. این بنا توسط معماری اهل کشور چک به نام «ولادو میلونیک» و معماری کانادایی به نام «فرانک گری» احداث شده است و ساختار جالب توجه آن شامل عناصر متحرک و استاتیک در کنار هم میشود. «خانه رقصان» شبیه به بانوی رقاصی است که در میان بازوان همراهش در حرکت است و در واقع این بنا به عنوان رقاص‌های معروف دنیای معماری شناخته می‌شود. اگر بخواهیم این سازه را با دو رقاص واقعی مقایسه نماییم باید نام هنرمندان مشهوری مانند «فرد استر» و «جینجر راجرز» را بیان نماییم.

«خانه رقصان» در ساحل رودخانه «ولتاوا» و کنار خیابان «رسلاوا» واقع شده است و در حقیقت ساختمانی اداری و خصوصی به شمار می‌آید اما در طبقه هفتم آن، یک رستوران معروف به نام «سلسته» قرار دارد که دسترسی به آن برای عموم آزاد است. سبک معماری این بنا با سبک کلاسیک ساختمان‌های دیگر در اطراف آن در تقابل کامل است که از نمونه‌های این سازه‌ها می‌توان به سبک‌های معماری هنر نوین، نئو گوتیک و نئو باروک اشاره کرد. طراحی فوق مدرن خانه رقصان در ابتدا بحث برانگیز بود و موجب اعتراض عموم مردم شهر در طی ساخت آن شد اما امروزه با گذر زمان شهر پراگ به داشتن «خانه رقصان» با همه تضاد، زیبایی و شکوهش افتخار می‌کند و به آن می‌بالد.

۸. کنیسه قدیم-جدید (Old New Synagogue)

کنیسه قدیم-جدید به عنوان قدیمی‌ترین کنیسه فعال در اروپا شناخته‌ می‌شود و در «جوزفو» واقع شده است که سابقاً بخش یهودی نشین شهر پراگ محسوب می‌شد. طبق افسانه‌ها گفته ‌میشود که فرشتگان سنگ‌های معبد دوم اورشلیم را به پراگ آوردند و دیوارهای کنیسه قدیم-جدید با آنها ساخته شدند. این کنیسه اولین ساختمانی بود که با سبک معماری گوتیک در شهر پراگ احداث گردید و ساخت آن در سال ۱۲۷۰ کامل شد. از آن زمان تاکنون مراسم‌های دینی در آن برگزار می‌شوند و به جز سال های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ که به تصرف نازی ها در آمد و امکان استفاده از آن برای این موارد وجود نداشت. کنیسه قدیم-جدید به قلب بخش یهودی نشین شهر پراگ تبدیل شده است.

بر اساس افسانه‌ها این کنیسه محل زندگی مخلوقی به نام «گالم» نیز به شمار می‌آید. در قرن شانزدهم خاخام یهودی به نام «لوا» این موجود را از گِل درست کرد و با نفس خود به او جان داد و سپس روی یک کاغذ از جنس پوست دستور العمل‌هایی نوشت و آن را در دهان گالم گذاشت. زمانی که گالم دیوانه شد و به پرخاشگری پرداخت، عالم یهودی داستان ما او را دوباره به خشت تبدیل کرد و اعلام داشت زمانی که باز دوران سختی برای یهودیان از راه برسد امکان دارد گالم دوباره بیدار شود.

۷. کلیسای تین (Tyn Church)
The Church of Our Lady before Tyn. The Old Town Square Prague Czech Republic.

در میدان بخش قدیمی شهر پراگ، کلیسای «بانوی ما قبل از تین» یا همان «کلیسای تین» واقع شده و به زیبایی آن افزوده است. در میان همه جاذبه‌های گردشگری معروف شهر پراگ، برج‌های گوتیک این کلیسا با ارتفاعی معادل ۸۰ متر (۲۶۰ فوت) به سمت آسمان اوج می‌گیرند و از همه جای این شهر قابل رویت هستند. ساختمان اصلی این بنا مانند سایر کلیساهای شهر پراگ، در ابتدا کلیسایی به سبک رومانِسکی از قرن یازدهم بود که برای بازرگانان خارجی ساخته شده بود و این بازرگانان برای تجارت به پراگ می‌آمدند.

آنچه امروزه به عنوان کلیسای تین در شهر پراگ می‌شناسیم در واقع در قرن چهاردهم ساخته شد هرچند که سقف، برج‌ها و شیروانی‌ها در سال‌های بعدی به آن اضافه شدند. در داخل کلیسای تین آثار هنری بسیاری به سبک گوتیک، باروک و رنسانس وجود دارند و معماران این کلیسا «پتر پارلر» و «ماتیاس آراس» بودند که خالق بسیاری از سایر بناهای گوتیک در شهر پراگ نیز به شمار می‌آیند.

۶. مالا استرانا (Mala Strana)

در انتهای دیگر پل چارلز از میدان شهر قدیمی، منطقه «مالا استرانا» یا شهر کوچکتر واقع شده است. سبک معماری باروک در «مالا استرانا» حکم فرماست و با این حال قدمت این منطقه به سال ۱۲۵۷ و زمانی که به عنوان شهر سلطنتی ساخته شد، باز می‌گردد. کلیسای «سنت نیکولاس» به سبک باروک و کاخ «والنشتاین» از جاذبه‌های گردشگری مهم این بخش به شمار می‌آیند. این منطقه شامل اماکن دیدنی و زیبایی مانند کاخ‌ها، کلیساها، میادین، پارک‌ها، باغ‌ها و بسیاری از سایر جاذبه‌های گردشگری هم می‌شود.

در اطراف میدان «مالا استرانا»، بارها، مغازه‌ها، رستوران‌ها و سفارت خانه‌های بین‌المللی در ساختمان‌های بزرگ و قدیمی به سبک معماری باروک واقع شده‌اند. اگر به سمت بالای خیابان «نرودوا» پیاده روی نمایید به قلعه پراگ می‌رسید که بر فراز «مالا استرانا» قد برافراشته است. خانه‌هایی که در این خیابان قرار دارند از لحاظ نقش و نمادهای به کار رفته در آنها بسیار جالب توجه هستند. تصاویر حیواناتی مانند قوی سفید، اسب نعل طلایی و عقاب سرخ در نقوش این خانه‌ها به چشم می‌خورند. مسافرانی که مایل به قدم زدن در آرامش هستند می‌توانند به سمت پارک «وجان» یا تپه «پترین» بروند.

۵. میدان ونسسلاس (Wenceslas Square)

میدان «ونسسلاس» یکی از دو میدان اصلی شهر پراگ است و  برای گردشگرانی که به خرید علاقه دارند بهشت و پناهگاهی امن به شمار می‌رود. این میدان در سال ۱۳۴۸ میلادی به دستور چارلز چهارم به عنوان بازار اسب پراگ شروع به کار کرد و بیشتر از آنکه شبیه به میدانی سنتی باشد، مانند بلوار یا خیابانی بزرگ است. میدان «ونسسلاس» در بخش جدید شهر پراگ واقع شده است و بارها، کلوب‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها، مغازه‌ها و بانک‌های بسیاری در آن قراردارند که ‌آن را به منطقه‌ای برای سرگرمی، تفریحات شبانه و تجارت تبدیل کرده‌اند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید میدان «ونسسلاس» و مجسمه «سنت ونسسلاس» در آن، قرارگاه جنبش‌های سیاسی و اجتماعات و سپس حرکت مردم به سمت پایین این میدان بوده‌‌اند و به همین خاطر بسیاری از وقایع تاریخی قرن بیستم برای کشور چک در این میدان اتفاق افتاده‌اند. میدان «ونسسلاس» مانند میدان شهر قدیمی و پل چارلز تقریباً در مرکز شهر پراگ واقع شده‌ است تنها با این تفاوت که این میدان 5 دقیقه با آنها فاصله دارد و هر سه خط مترو در اینجا به هم می‌رسند. موزه ملی بزرگ و اپرای ایالتی پراگ نیز در میدان «ونسسلاس» قرار دارند.

۴. شهرداری قدیمی (Old Town Hall)

گردشگران می‌توانند «شهرداری قدیمی» را در قلب و مرکز بخش قدیمی شهر پراگ، بیابند. وقتی مردمی را دیدید که در پای برج گوتیک این بنا تجمع کرده‌اند، مطمئن باشید که شهرداری قدیمی را پیدا کرده‌اید. ساعت نجومی پراگ هم در اینجا قرار دارد و در هر ساعت بین ۹ صبح تا ۱۱ شب، شمایل دوازده تن از حواریون روی این ساعت ظاهر می‌شوند. این اتفاق تنها یک لحظه طول می‌کشد اما جمعیت حاضر با دیدن این نمایش مکانیکی شگفت انگیز، به جوش و خروش در می‌آیند. نمایش دوازده حواریون زمانی جالبتر به نظر می‌رسد که بدانید این ساختمان در ابتدا در سال 1338 تأسیس شد و در آن زمان به عنوان مقر حکومتی شهر قدیمی مورد استفاده قرار می‌گرفت. بازدیدکنندگان با پرداخت مبلغ کمی می‌توانند از این برج و قسمت‌های زیرین آن به همراه یک راهنما دیدار نمایند.

ساعت نجومی پراگ در سال 1410 توسط یک ساعت ساز و استاد ریاضی ساخته شد و  بیش از 600 سال است که با تعمیر و نگهداری بر جای مانده‌ است. این ساعت مهم، سومین ساعت قدیمی در دنیا به شمار می‌آید. شمایل حواریون که در هر ساعت از دو پنجره بالایی آن به نمایش در می‌آیند در سال 1865 به این ساعت نجومی اضافه شده‌اند. ساعت نجومی و باستانی پراگ که در واقع نام آن «اورلوج» است زمان بابلی، زمان بوهیمیایی کهن، زمان آلمانی و زمان نجومی را نشان می‌دهد. هم چنین طلوع و غروب آفتاب، مراحل مختلف ماه و موقعیت خورشید در کمربند صورت‌های فلکی را نیز نشان می‌دهد.

وقتی که این سازه نجومی به پایان یک ساعت کامل می‌رسد، زنگ‌ها به صدا در می‌آیند، راه رفتن حواریون آغاز می‌شود، مجسمه‌های گوتیک حرکت می‌کنند، بانگ خروس شنیده می‌شود و همراه با صدای بلند یک شیپورچی نمایشی اجرا می‌شود که گردشگران را به شوق می‌آورد. هر کسی حداقل باید یک بار این نمایش جالب را ببیند.  بهترین اجرای این نمایش پرطرفدار را می توانید در ساعت 12 ظهر یا ساعت 12 نیمه شب مشاهده نمایید.

۳.  قلعه پراگ (Prague Castle)

قلعه پراگ بر فراز شهر پراگ قد برافراشته است و بیش از آن که یک ساختمان دفاعی باشد شبیه به مجموعه‌ای با هیبت و بزرگ به نظر می‌رسد. ساختمان‌های این قلعه قرن‌ها قدمت دارند و این مجموعه یک کاخ سلطنتی، یک کلیسای جامع به همراه ۳ کلیسای دیگر، یک قصر پادشاهی، یک صومعه، برج‌های دفاعی، اصطبل‌های سلطنتی، یک مسیر باریک که محل کار صنعتگران بود و باغ‌های باشکوه را شامل می‌شود. بنیان قلعه پراگ در قرن نهم با یک دژ چوبی و خاکریزها نهاده شد و تا قرن یازدهم یک کاخ سلطنتی را نیز شامل می‌شد و سپس در قرن چهاردهم، کلیسای جامع «سنت ویتوس» به این مجموعه اضافه گردید. کلیسای جامع واقع در مجموعه قلعه پراگ، گوهری بر تاج جاذبه‌های گردشگری پراگ است و نمونه‌ای عالی از سبک معماری گوتیک است به شمار می‌آید. این قلعه آرامگاه پادشاهان و امپراطورها نیز می باشد.

۲. میدان شهر قدیمی (Old Town Square)

میدان شهر قدیمی پراگ بین میدان «ونسسلاس» و پل چارلز قرار دارد و در فصل تابستان عموماً مملوء از  گردشگران و مردم محلی این منطقه است. آمیزه‌ای از سبک‌های معماری مانند سبک‌های رومنسک، باروک، روکوکو، گوتیک و رنسانس که در ساختمان‌های زیبای اطراف این میدان به چشم می‌خورند بیانگر تاریخ طولانی کشور چک هستند.

برج‌های گوتیک بلند که از کلیسای جامع تین سر برافراشته‌اند با سبک معماری باروک که در سنت نیکلاس به کار رفته است در تضاد هستند و این در حالی است که می‌توانید مجموعه‌ای از ساختمان‌ها با سبک‌های معماری گوتیک و رنسانس را در تالار شهر قدیمی بیابید. بازدیدکنندگانی که وارد میدان بخش قدیمی شهر پراگ میشوند در آن به گشت و گذار می‌پردازند، با گروهی از مردم به تماشای یکی از کافه‌های بیرون می‌ایستند و یا مشغول بررسی مجسمه «جان هوس» در مرکز این میدان می‌شوند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید «جان هوس» در واقع شهید و اصلاح طلب کلیسا بود.

۱. پل چارلز (Charles Bridge)
Charles bridge in Prague, Czech republic

پل قدیمی چارلز که قدمتی ۶۰۰ ساله دارد بخش قدیمی پراگ را به شهر کوچکتر یا همان «مالا استرانا» از فرای رودخانه «ولتاوا» متصل می‌نماید و یکی از نمادین ترین و برجسته ترین جاذبه‌های گردشگری پراگ به شمار می‌آید. این پل به فرمان پادشاه چارلز چهارم در سال ۱۳۵۷ میلادی ساخته شد تا جایگزین پل «جودیت» گردد زیرا که پل «جودیت» در سال ۱۳۴۲ میلادی بر اثر سیل ویران شده بود. پل چارلز برای پیاده‌ها و رهگذران مورد استفاده قرار می‌گیرد و ۳۰ مجسمه با سبک معماری باروک به همراه تعداد زیادی غرفه دستفروشی، نوازندگان، هنرمندان نمایش و گدایان در کناره‌های این پل قرار دارند. پل چارلز همیشه شلوغ و  پر از جمعیت است و تقریباً هرگز نمی‌توانید آن را خالی از رهگذران بیابید، با این حال اگر هنگام سپیده دم و یا عصرها به این پل سر بزنید شاید جمعیت گردشگران کمتر باشد.

قلعه پراگ که در بالای این پل قرار دارد شب‌ها روشن می‌شود و چشم ‌اندازی دراماتیک و نمایشی را به وجود می‌آورد و همه گردشگران را مسحور می‌نماید. در هر دو سمت انتهای پل چارلز برجی وجود دارد که اگر از پله‌های آنها بالا بروید می‌توانید از منظره‌ زیبای این پل لذت ببرید.

نظرات (5)

Хороший пост, поделился с друзьями.

Bel article, je l’ai partagé avec mes amis.

Schöner Beitrag, ich habe ihn mit meinen Freunden geteilt.

Thank you for your time to have put these things together on this weblog. Robin and that i very much liked your ideas through the articles over certain things. I realize that you have several demands on your own timetable therefore the fact that an individual like you took as much time just like you did to help people really like us by means of this article is actually highly valued.Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!Glad it worked out for you, thanks for the comment.would be nice if you could explain how to edit the child items, thanks for the article came in handy for my project now stock at the editing of the sub items.

نظردهید