بازگشایی مرزهای ترکیه

بازگشایی مرزهای ترکیه

ترکیه برای ورود گردشگران خارجی از برخی کشورها ، اجازه صادر کرده و می‌گوید در هفته‌های آینده شمار این گردشگران افزایش خواهد داشت.

روزنامه دیلی‌صباح گزارش کرده که برخی گردشگران خارجی وارد کشور شده‌اند و همچنین هتل‌ها و مراکز تفریحی و گردشی ، بصورت تدریجی در حال باز شدن است.

دولت ترکیه می‌گوید 400 هتل گواهینامه عاری بودن از کرونا دریافت کرده‌اند و 1600 هتل دیگر نیز روند دریافت گواهینامه را به پایان برده و به زودی میتوانند به گردشگران خارجی خدمات ارائه کنند.

وزیر گردشگری ترکیه ، می‌گوید این کشور همچنان برنامه جذب سالانه 75 میلیون جهانگرد و درآمد 6 میلیارد دلاری تا سال 2023 را در دستور کار دارد.

سال گذشته ، این کشور پذیرای 52 میلیون گردشگر بود و از این بابت 34.5 میلیارد دلار کسب درآمد کرده که حدود 17٪ از سال 2018 بیشتر بوده است. ترکیه از لحاظ شمار گردشگران ورودی در جایگاه ششم و از لحاظ درآمد گردشگری در جایگاه 14 دنیا قرار دارد و این صنعت 12 درصد از اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد. طی هفته‌های گذشته هم شمار مبتلایان جدید و هم فوتی‌های ترکیه ، به شدت کاهش یافته و این کشور آماده احیای اقتصاد می‌شود.

نقش گردشگران

طبق آمار سالیانه ، سرانه مسافران خارجی در مدت اقامتشان در ترکیه ؛ آمریکایی‌ها با 1364 دلار، بیشتر از همه در سفر به ترکیه پول خرج کرده‌اند. در مقابل یونانی‌ها 302 دلار هزینه کرده اند.

سرانه هزینه شهروندان ایرانی در سفر به ترکیه بسیار قابل توجه است؛ هر مسافر ایرانی در سال گذشته میلادی بطور متوسط 693 دلار در ترکیه خرج کرده که بیشتر از کشورهایی نظیر سوئد، هلند، بلژیک، آذربایجان، اوکراین و روسیه است.

همچنین سه ماهه آخر سال 2019 که همزمان با فصل سرما بوده، سرانه هزینه شهروندان ایرانی برای سفر ترکیه 807 دلار اعلام شده است.

بر این اساس ، ترکیه مایل است هر چه سریعتر مرزها را به روی گردشگران خارجی که درآمد بیشتری برایشان دارد ، بگشاید.

نظردهید